Jälle teemaks vanadpildid.net

Mul on kaks head uudist seoses vanadpildid.net projektiga! Nagu selgus eile Matit lasteaeda viies, oli kasvatajatel lastega plaanis tutvuda pisut lähemalt kodukandiga ja selles projektis leiti hea abimees olevat vanadpildid.net, kuhu on ju muu hulgas üles laetud hulga vanema Koeru vaateid. Mul oli sellest ainult hea meel ja praegu seda postitust kirjutades tekkis lausa lootus, et äkki leiab see omaalgatus kunagi õppevahendina rakendust teiseski kohalikus haridusasutuses, Koeru koolis! Olen isegi nautinud mõne vana foto taga istumist ning selle tegemise koha üle peamurdmist, kindlasti võiks selline äraarvamismäng olla põnev ajalootunnis, vahelduseks kohustuslikule programmile.

Teine hea uudis puudutab vanadpildid.net projektile esimese koostööpartneri leidmist. Paar päeva tagasi võtsin eksperimendi korras ühendust Järvamaa Muuseumi direktori kt. Valev Väljaotsaga ning uurisin võimalusi avaldada muuseumi fondide Koerut puudutavaid fotomaterjale vanadpildid.net keskkonnas. Minu ettepanek koostööle seisnes muuseumi abis sobivate fotode väljaotsimisel ning nende skanneerimisel. Sest kuigi ühel päeval saavad Järvamaa Muuseumi fotod olema täies mahus kajastatud Muuseumide Infosüsteemis muis.ee, ei võimalda tänased ametlikud keskkonnad fotosid mugavalt sirvida ning interaktiivselt projektis näiteks kommentaaride kaudu osaleda.

Minu kasu antud koostööst oleks eelkõige ajaline. Jääks ära pikad päevad Paides fondide nimistuid sirvides ning asjasse mittepuutuvaid arhivaale tuulates. Muuseumi enda kasu algaks sealtsamast, sest keegi peaks ju minu soove täitma, materjalid vaatamiseks välja toome ning siis jälle tagasi viima. Lisaks on sellise koostööprojekti näol tegemist suurepärase mainekujundusprojektiga. Näitab ju sellistes projektides osalemine asutuse avatust uutele ideedele ning veenab kõrvaltavaatajaid tegijate tõsiduses kohalikku aja- ning kultuurilugu edendada.

Järvamaa Muuseum igatahes leidis aja ja võimaluse mulle Koeru kihelkonna fotode otsimisel ning skanneerimisel appi tulla! See ei saa toimuma üleöö, sest neile on tegemist siiski plaanivälise ettevõtmisega kuid usutavasti peaks juba lähima kuu jooksul vanadpildid.net täienema Järvamaa Muuseumist pärit esimeste fotodega (lisaks neile, mis mul on olemas tänu Muuseumide Infosüsteemile). Mul on sellest äraütlemata suur rõõm  ja ma loodan, et tegemist on vaid esimese pääsukesega vanadpildid.net ning muuseumide vahelise koostöö valdkonnas!

Laupäeval käisin vanu fotosid otsimas Koidu-Ellavere kandis. Algselt Asta Vanatalu juurde plaanitud käigust kujunes lõppeks maraton mööda küla. Koju jõudsin alles pimeda hakul, arvutis mitmed uued põnevad pildid, millest parim osa on juba leidnud tee vanadpildid.net keskkonda. Teiste hulgas õnnestus saada paar digitaalset koopiat ka Metsanurga külas elanud inimestest poseerimas oma elamise taustal. Just nagu allolev foto.

Eile õhtul seevastu istusin mitu tundi Metsla küla Jürimardi talu sõbraliku pererahva seltsis. Peremees Vello jagas minuga lahkelt oma fotokogu Koerut puudutavat osa. Vello isa Hugo Kallandi oli siinkandis agronoom-konsulent ning temast jäi maha suur hulk vanu pilte siinsete inimeste ja olukordadega, paljud neist kahjuks küll tuvastamata. Kuid Vello on ära teinud suure töö ja suurem osa saadudu fotodest omab siiski kasvõi üherealist pildiallkirja. Lisaks anti mulle kaasa Vello koostatud käsikiri tema isa Hugo Kallandi märkmete põhjal koostatud raamatust ning tema vanaonu märkmed I maailmasõja ajast! Ma pole jõudnud kummagi materjaliga veel tutvuda kuid teen seda kindlasti ja jagan mõne lõigu kindlasti ka Nahkanuia ajaveebi lugejaga.

Lisaks eeltoodule kutsun inimesi üles mitte viskama ära oma esivanemate või kes teab kust saadud albumeid vanade fotodega! Need on tänaseks päevaks koduloouurijatele ning muidu ajaloohuvilistele hindamatu varasalv. Sain näiteks oma tädi käest albumi fotodega, mille ta korjas üles mõned aastad tagasi prügikasti kõrvalt. Selles on fotod Udeva (Kallaste) koolimajast viiekümnendatel. Õigem oleks vist öelda, et fotodel on kajatatud kooli lapsi kooli ümbruses tegutsemas – sportimas ja töötamas. Kuid ka see keskkond on tänaseks jäädavalt kadunud! Pole enam koolimaja, on tühi ja lagunev hoone, mis vahepealsetel aastatel jõudis olla ka vanadekodu. Seega kui teil on mõni vana ja “kasutu” album, millele koduriiulil ruumi ei jagu aga mida garaazi ka mädanema ei raatsi panna, andke see parem mulle.

Mõelge kasvõi sellele, et täna maksavad fotod vanast Koerust ja selle inimestest raha. Neid tuleb osta! Olen isegi seda teinud, nähes internetis müügil mõnda mind huvitavat vaadet. Ja müüjateks, uskuge mind, ei ole nende fotode omanikud vaid vahendajad. :) Nii et selle asemel, et oma fotod tasuta ära anda, et kohalikud koduloouurijad need siis tagasi ostaksid, viige need parem Koeru muuseumisse Maidu kätte või siis andke mulle. Mõlemal juhul on tagatud fotode edasine väärikas kasutus (ja ka rahaline kompensatsioon kui see peaks vajalik olema ning sobib).

3 kommentaari to “Jälle teemaks vanadpildid.net”

 1. Rainer Says:

  Vanapildid.net keskkonna tarbeks võiks mu arvates julgelt raha taotleda Järvamaa Pärandi Sihtkapitalilt (tähtaeg on 21. märts).

 2. marko Says:

  Mul puudub ausalt öeldes igasugune ettekujutus kuidas ma peaksin seda tegema. Pean silmas projekti sisulist poolt ehk siis esitamise alust.

 3. Rainer Says:

  Siit saab väga lihtsa taotlusvormi: http://www.kogukonnafond.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=57&Itemid=67

  Tähtajad ja muu seonduv on ka sealtkaudu leitav.

Leave a Reply