Vale-Koeru Delcampe.net oksjonikeskkonnas

osta.ee ei ole ainus oksjonikeskkond, mida kollektsionäärid oma vanade fotode kogu täiustamiseks külastavad. Neid on veelgi. Mina viskan aeg ajalt pilgu peale ka ebay.com ja delcampe.net oksjonitele ning olen sealt üht teist leidnud. Hiljuti jäi Delcampe’s silma üks Koeru pähe pakutav vana postkaart. Link oksjonile on SIIN ja ekraanitõmmised järgnevad:

Vale Koeru - Delcampe.net

Vale Koeru - Delcampe.net

Fotol on kindlasti Eesti asula, sest esiplaanil asub kenasti tähistatud “Toiduainete kauplus”. Samas ei ole kindlasti tegemist Koeruga, kus sellist arhitektuuriansamblit pole minu teada kunagi eksisteerinud. Eriti tagaplaanil olevat kahekordset tellistest laotud hoonet.

Ilmselt pole siiski tegemist tahtliku eksitusega kuid vähemalt mulle jääb selgusetuks, mille alusel on foto seotud Koeruga. Tegemist võib olla infoga foto tagaküljel, mida pole kahjuks kuvatud. Huvi pärast saatsin prantsuse päritolu müüjale küsimuse foto tausta kohta ja loodan, et ta vastab.

Sedasorti eksitused foto kirjeldamisel võivad olla samaaegselt kasulikud ja kahjulikud, sõltub vaatenurgast. Teades foto tegemise tegelikku asukohta, võib nii teinekord soodsa hinnaga hea asja saada – näiteks talvise vaate Tudre külast. Teisalt jällegi võib autoriteetse allika poolt valesti kirjeldatud foto osutuda märkimisväärseks kulukohaks ja pettumuseks, rääkimata edasisest väärast kasutamisest kõikvõimalikes publikatsioonides. Selliseid kirjeldamise vigu võib kohata ka meie muuseumites, heaks näiteks hiljuti Eesti Filmiarhiivi digikogust saadud koopia fotost Koeru kirikuga. Meelde tuleb ka Koeru pastoraadi pähe esitletud Kuusalu pastoraat Koeru raamatus, mille kohta võib lugeda siit.

Mis sellistes olukordades aitab? Kindlasti kaine mõistus ja kogemus. Esimest mul endal teinekord napib aga aja möödudes on seda asunud tasakaalustama kogemus. Muidugi tasub hoida silmad võimaluste piires lahti ning korjata piltlikult üles iga kild oma valdkonnast, siis on otsuste tegemine lihtsam. Neile aga, kes huvituvad postiajaloost, soovitan heita teinekord pilk peale ajaveebile postiajalugu.ee, kus on ära toodud head näited võltsingutest ning sellest, kuidas neid ära tunda.

Seniks aga on vale-Koeru vaade Delcampe oksjonikeskkonnas 40€ eest saadaval.

***

Jätkub siin …

Leave a Reply