Archive for the ‘Nava’ Category

Jahikeeld Saksavälja heinamaadel

Kalamees ja kirjasõber Jüri saatis mulle Tallinnast viite Järva Teataja 1934. aasta väljaandele, kus teavitatakse avalikkust jahikeelust praegusel Endla looduskaitsealal, toonastel jõeäärsetel luhaheinamaadel.

Järva Teataja nr. 37, 29 märts 1934:

Järva Teataja (1926-1944), nr. 37, 29 märts 1934

(veel …)

Laupäev, veebruar 20th, 2016

Nava, Räägu, Kaerassaare, Araksaare ©Tarmo Mikussaar

“Saadan Sulle mõned pildid 2008 aasta jaanuarist mil külastasime Erinevaid paiku Sinijärve ümbruses. See oli ka üks harukordseid juhuseid kui vanajõele tõmbas ööga nii kõva jää peale, et sai vabalt kõndida ja jää oli nii selge, et madalamates kohtades oli põhi ilusti näha. Tänapäeval täiesti müstiline kogemus.

Need kaks pilti on Räägult. Eriti jäi mulle seal silma see lõhatud kivi. Hirmus vaev on nähtud, auk puuritud, tõenäoliselt “kaaliga” (tolleaegne isevalmistatud lõhkeaime) lõhki lastud ja siis nii sama jäänudki. See kivi on seal tihedas nõuka ajal istutatud kuuse noorendikus sees.

Räägu @Tarmo Mikussaar

(veel …)

Laupäev, aprill 4th, 2015

Nava talukoht märtsis 2015

Vaatamata kangele tahtmisele pole ma päris pikalt käinud Nava soosaarel, uudistamas, milline see koht praegu välja näeb. Tegelikult pole ma isegi kindel, millal ma viimati Naval olin. Sellest võib olla rohkem kui aasta.

Mis muidugi ei tähenda, et keegi seal ei käiks. Mõned päevad tagasi jäid mulle Facebook’is silma Tarmo Mikussaare jagatud fotod sigade poolt üles küntud Nava soosaarest. Autori loal avaldan tema kaasteksti ja fotod Nahkanuia ajaveebis:

Endla ja Sinijärve taguse Nava talu põllu (ca 8ha) on metssead talve jooksul peaaegu terves ulatuses üles kündnud. Kui kellelgi jälle plaan metsa kolida ja põldu pidama hakata, siis praegu oleks õige moment. Poleks vaja esimest kevadkündi tehagi. Külimitu kaela ja põllule!

Nava soosaar @Tarmo Mikussaar

(veel …)

Kolmapäev, aprill 1st, 2015

Helmut Joonuks Naval 05.06.1953

Nava Luise 05.06.1953, fotograaf Helmut Joonuks

Tänu Antti Ilometsale Rakke Muuseumist avanes mul võimalus hoida enda käes ja skanneerida mõned Helmut Joonuksi fotod. Olin õnnelik, sest teiste seas olid ka mulle üliolulised Nava vaated, kokku neli. Kõik need on tehtud 1953 aasta 5. juunil. Esimesel (ülaloleval fotol seisab Nava talu perenaine Luise Leppik (np. Stokmann) talu hoonete taustal.

(veel …)

Teisipäev, jaanuar 7th, 2014

Nava talu kaart

Sain lõpuks ometi täidetud oma hulk aega tagasi antud lubaduse ja skannerida üks vana kaart. Sellel on kujutatud Nava (Nawwa) talu krunti või kinnistut sellisena nagu see oli Vaimastvere mõisalt ostes. Aasta on 1884 ning ostjana on kaardile oma allkirja, kolm risti, pannud Jürri Juhanson.

(veel …)

Reede, jaanuar 30th, 2009

Desifreerimist ajaloohuvilistele

Lubasin Juhanile, et midagi huvitavat riputan siia täna üles ka ajaloohuvilistele ehk siis neile, kes oma järelkasvu siiani kure käest on saanud. :) See ei saa olema pikk postitus. Pigem tahaksin ma saada natuke lugejate abi ühe lühikese kirja desifreerimisel, mille ma sain selle nädala teisipäevalt Endla Looduskaitseala loodushariduse spetsialistilt Katrin Möllitsalt.

Tegemist on väga haruldase paberitükiga, mille on kirjutanud Nava soosaarel asunud Nava talu peremees Armin Leppik ajal kui teda siberisse küüditati. Kiri õnnestus tal rongiaknast välja visata. Kes selle üles korjas ja asjaosalistele pereliikmetele toimetas, ei pruugi kunagi välja tulla.

(veel …)

Kolmapäev, detsember 17th, 2008