Archive for the ‘Norra’ Category

Tildega Norras

Käisime Tildega täna Norras kondamas. Külastasime mõisa ja seejärel veetsime aega üle tee asuval koristatud viljapõllul, kus põhk pallidesse oli rullitud. Initsiatiiv tuli Tilde käest, kes on mitmel korral maininud, et ta tahaks uuesti vana koolimaja külastada. See koht pidavat talle meeldima. Fotokas oli kaasas, tegin mõned pildid ja mõned tegi tüdruk.

Hommikupooliku veetsin tagapool metsaalust trimmerdades. Sinna kulus ikka mitu head tundi aga sain suvise võla peaaegu, et makstud.

Tildega Norras 2016

Laupäev, september 17th, 2016

Tildega hulkumas

Mattis jäi ootamatult haigeks ja on kõrge palavikuga teist päeva pikali. Tilde tahaks küll ka haige olla aga vististi on küsimus pigem tavapärasest väiksemas tähelepanus, mis talle venna haiguse tõttu osaks saab. Seepärast võtsin tüdruku täna, aasta viimasel päeval, kaasa ja me läksime hulkuma. Jõudsime Norra mõisa juurde, kus tegime pikema peatuse, pildistasime ja jõime allikavett. Mõned klõpsud selle enneolematult sooja sügise ja talve meenutuseks.

Tildega Norras 31.12.2013 ©Nahkanuia

(veel …)

Teisipäev, detsember 31st, 2013

Udeva-Norra mõisa maaüksuste nimekiri

Jätkan esimese Vabariigi ajast pärinevate Koeru kihelkonna kunagistele mõisamaadele jäänud maaüksuste nimekirjade avaldamisega. Materjali eest tänan Aitat ning Excelisse sisestamise eest Maarjat (vormistus minult!). Seekord siis Udeva-Norra mõisade talude ja maaüksuste loetelu koos omanike nimedega. Päris mitmed nimed sellest loetelust on Nahkanuia ajaveebist ühel või teisel moel läbi käinud, usutavasti nii jätkub. Failidele ligipääsemiseks ja allalaadimiseks kasuta nupukest allolevate akende paremas ülemises nurgas.

(veel …)

Neljapäev, detsember 6th, 2012

Kooliskäimise- ja katseraamat

Mul on pakkuda vaatamiseks ja tutvumiseks 1915/16, 1916/17 ja 1917/18 õppeaastate kooliskäimise- ja katseraamat Rõhu koolist. Hinded selles on pandud Natalie Sandrakile Soosaare talust. Öeldud on nii eesti kui vene keeles, et tegemist on Rõhu kooliga. Vaatasin huvi pärast raamatut “Järvamaa 2” ja leidsin sealt lk. 63 Rõhu kooli kohta järgmised read:

1918/19: Rõhu 2-kl. 4-jaoline algkool, koolimaja ehitatud 1914, 43 õpilast, õpetajad Heinrich Piigert ja Alma Purk. 1919/20: Rõhu 4-kl. algkool, asut. 1860, 63 õpilast, õpetajad Linda Peterson ja Adele Kaan.

(veel …)

Kolmapäev, veebruar 1st, 2012

Pildid Norra mõisast

Kunagi kajastasin ma siin ajaveebis üht talguüritust, mille eestvedajaks oli MTÜ Norra Allikad ning mille käigus puhastati Norra mõisa tall-tõllakuuri ümbrus võsast ja puudest. Ajast mil see toimus on hulga vett merre voolanud aga sellevõrra on tihedamaks läinud ka läbikäimine. Viimane kohtumine Sulev Ojamaaga, kes on MTÜ Norra Allikad eestvedaja, tõi endaga ühe tulemusena järgmised fotod, mille avaldamisloa ma ka sain.

Norra mõisa tall-tõllakuur 20. sajandi esimesel veerandil.

(veel …)

Reede, juuni 5th, 2009

Rõhu algkool

Juhan küsis minult postituses “Kohtumine Viljat’iga“, mis koolis käisid üleüldse minu Nahkanuial elanud esivanemad. Kui üldse, siis Rõhu algkoolis. Kiire otsing internetis andis ühe väga hea viite artiklile Radari Interaktiivses Õppeprogrammis. Olen Radari materjale ka varem siin ajaveebis kasutanud ja mul on olemas isegi mailiga küsitud luba nende materjalide avaldamiseks Nahkanuia ajaveebis.

Mis puutub Juhani väitesse, et “kohaliku koolivõrgustiku uurimine pole mind veel huvitanud”, siis see vastab tõele aga mitte täielikult. Teema on põgusalt küll esile kerkinud aga mitte käsitlemist leidnud. Nüüd siis käsitleme ja sugugi mitte vastumeelselt.

(veel …)

Pühapäev, jaanuar 25th, 2009

Ilus talvepäev

Sain juba hommikul pool kaheksa kõne töömehelt, kes pidi tulema veetorusid panema. Ta teatas, et on haige ja me lükkasime selle hädapärase toimingu homse peale. 

Maja oli hommikul ootuspäraselt külm. Väljas näitas termomeeter hommikul -16 kraadi, kaminatoas oli täpselt +16 kraadi ning vetsus torud jälle külmunud. Lippasin õue, et tuua puid ja lülitada sisse sansõlmes peidus olnud puhur. Toas tegin tule alla kaminasse ja ahju alla. Pliidi all puud juba praksusid, sest Maarja on meist Matiga palju varasema ärkamisega. Olukord normaliseerus.

Kuna väljas paistis päike ja säras lumi, otsustasin Matiga välja minna. Eile käisid külalised ja see paiskas meie õueplaani pisut sassi, seetõttu tuli täna kahe päeva norm tasa teha.

(veel …)

Neljapäev, jaanuar 8th, 2009

Elu Koerus endsel ajal

Wao valda, waewa walda,
Norra walda, nutu walda,
Preedi walda, pilges walda,
Oh seda kallist Kapu walda,
Oh seda heada Erwitada,
Arwasta Arukülada:

Pillil seal reie peksetakse,
Tantsul pahmast tallatakse,
Laulul lüüakse laetid,
Preedil piitsal peksetakse,
Laksul lüüakse laetid.

Eesti rahwalaul1.

Luuletuse järgi tundub nagu poleks elu siin Koeru kandis olnud just suurem asi meelakkumine. Preedi ja Norra on olnud ühed hirmsamad kohad. Jääb siiski loota, et tegemist on ilukirjandusliku liialdusega.

  1. Allikas: M. Kampmann, “Eesti kodumaa. Esimene osa: Põhja-Eesti”, Gustav Pihlaka Kirjastus, Tallinnas 1919, lk. 124. []

Pühapäev, detsember 14th, 2008