Archive for the ‘Rõhu’ Category

Rõhu küla taassünd

Vaade Rõhu karjamõisale @Nahkanuia

Rõhu küla on rajatud vähemalt kahel korral. Preedi mõisa on esmakordselt mainitud 1442. aastal. “1564.a. kuulusid Preedi mõisa alla järgmised külad: Lahu (Last, Lahhoküll), Vahu (Waho) ja Vahu veski (hiljem ka Wöhho), Kapu (Kappo), Ramme (Rama Preedi mõisa all, arvatavasti mitte Ramma), Preediga ühendatud Rõhu (Rechte), ja Liusvere (Laustfer, st. üks osa külast kuulus Preedile, üks osa Norra mõisale). Mõis ja külad kuulusid Tallinna piiskopkonna alla.” (Allikas) Seega ulatub küla ajalugu tagasi vähemalt 16. sajandisse aga võib olla et isegi kaugemale. Paarisajaks aastaks kadus küla revisjonidest kui 1686 aastal rajatakse Rõhu karjamõis ning külarahvas paigutatakse elama Preedi mõisa teistesse küladesse. Võimalik, et osa ka Nahkanuiale, sest külana tekib too just 18.sajandi alguses. Igatahes 1712 inkvisitsiooniraamatust Rõhu küla enam ei leia, on Rõhu karjamõis ning esmakordselt Nahkanuia küla. (Vaata lisa!) Enam vähem tänapäevasel kujul tekib Rõhu uuesti pärast Vabadussõda asunduskülana, kui mõisa maad mõõdetakse välja sõjas võidelnutele ja maata talupoegadele. Jagamisele läheb ka Rõhu karjamõisa hoonetekompleks ise.

(veel …)

Esmaspäev, detsember 8th, 2014

Uus trafo

Trafo vahetus Rõhul ©Nahkanuia

Et ma keskmise eestlasena ei ole just suurim Eesti Energia austaja, pole vist suur üllatus. Talun seda suurettevõtet, sest paremat pole kuskilt võtta ning loodan, et nad oma enesekindluses ikka kahe jalaga maa peale jäävad. Tähendagu see mida iganes. Samas püüan ikka meeles pidada, et ka selles ettevõttes töötab inimesi, kelle isiklikud tõekspidamised ja maailmavaade tööandja omadega õnneks ei kattu. Vähemalt avalikkusele jäetud kuvandi osas.

(veel …)

Reede, veebruar 21st, 2014

Kaks fotot Kungla õuel

Kungla õuel

(veel …)

Kolmapäev, jaanuar 8th, 2014

Müüa Vanaisaku

Hiljuti kui ma Bremetitega kohtusin ja me elust Vardja veskis rääkisime, sai muu jutu seas nimetatud ka Vanaisaku. Tegemist rahvapärase nimega talule Rõhu külas, kus elas mõned aastad tagasi Vello nimeline pottsepp. Talu on olnud nüüdseks müügis juba mitu aastat ja ma olen sellest korra juba Nahkanuia ajaveebis kirjutanud. Täna tuli majast Maarjaga uuesti juttu ja ma käisin vaatamas, milline selle seisukord on. Tegin mõned fotod, mis ma oma Flickri kontole üles panin.

Vanaisaku ©Nahkanuia

(veel …)

Pühapäev, jaanuar 5th, 2014

Kiri Pauskist 20.7.1914

Sain hiljuti uurida põneva dokumendi- ja fotopaki, mis kuulus Hilda Siirale, kes elas Rõhu asunduskülas Lille talus, mis 2013 aasta kevadel põllutööde käigus üles künti. Kavatsen aja jooksul sealt saadud põnevamad leiud avaldada kas Nahkanuia ajaveebis või fotokeskkonnas vanadpildid.net.

Albumit sirvides torkas silma üks 1914. aastal 20. juulil saadetud postkaart, milles kirjutaja annab teada Austria-Saksa ja Venemaa üksteisele sõja kuulutamisest. Olen ikka mõelnud neile inimestele, kes on pidanud elama pöördelistel aegadel ning sageli loovutama iseeneste või oma kallimate elud “suuremate eesmärkide” nimel. Mis tunne oli näiteks kirjutada selline lihtne kiri, olles ise kodunt kaugel või siis olla selle saaja? Ei kujuta ette …

(veel …)

Teisipäev, juuli 23rd, 2013

Foto Rõhu ehk Liusvere veskist

Kui hommikul aknast välja vaadates oli selge, et rannailma ei tule, otsustasin perega käia ära Rakveres ja lisaks lastele lubatud kindlusekülastusele otsida üles linnas asuvad kaks antiigipoodi. Kindluses käisime, poed leidsin aga fotosid, mis südame oleksid kiiremini põksuma pannud, ei leidnud. Kuid nagu ikka, suudab elu üllatada.

Kui olin koju naasnud, seadsin sammud proua juurde, kelle käes olevat Stroomi Hilda dokumendid ja mõned fotod. Nii oligi ja ootuspäraselt suutis see väike dokumendipakike mind kohe üllatada. Leidsin Hilda perealbumist Martin Öömanni vaate rehielamule, mis on suure tõenäosusega pärit Rõhult või siit lähistelt. Kahtlustan, et Hilda maja see siiski ei ole, kuna tema kodutalu oli asundustalu ega saanud olla seetõttu vanem kui Eesti Vabariik. Kuid hoone näeb fotol närune välja, mis viitab selle pikemale ajaloole nagu ka puud hoone taga viitavad selle paiknemisele mujal kui keset põldu, kus Hilda elamine asus. Olen väga põnevil ja loodan, et ühel päeval suudan foto tegemise koha tuvastada.

(veel …)

Laupäev, juuli 20th, 2013

Kolm vana fotot

Milvil oli vaja, et ma aitaksin tal homseks kartulipanekuks seemnekartuli Pambergilt käruga tema maja juurde viia. Kokku 18 kotti, seda naljalt ratta seljas või veel hullem, enda seljas, ära ei vea. Nõustusin ja leppisime kokku ka tasus. Aga et juttu jätkus kauemaks, küsisin uuesti vanade fotode kohta. Selgus, et midagi tal siiski on ja soovist neid näha lubasin teda abistada tingimusel, et ta neid mulle näitab. Milvi pidas kokkuleppest kinni ja kui ma kartulid tema maja juures maha tõstsin, andis ta mulle ümbriku kolme fotoga. Et fotodel kajastub killuke kolme küla ajaloost, avaldan ma need kõik koos märkustega nagu need mul Milvi jutust meelde jäid.

Esimene foto on hoonest, mis on hatkel üks kahest Rõhu asundusküla talust, millest mul on olemas mingi foto. Üks hoonetest on siis Ellamaa, mida on pildistatud pärast sõda Kärdumäel asunud melioratsioonitorni otsast. Teine ongi Hans Naukase kodu ehk hoone alloleval fotol. Samast hoonest on veel üks foto üleval vanadpildid.net keskkonnast ning sattus sinna Kaarel Aluoja fotokogust.

(veel …)

Laupäev, mai 18th, 2013

Liivakünka ja Maasika

Alviine Jakovits (np. Nabi) Liivakünka õuel

(veel …)

Laupäev, jaanuar 5th, 2013