Archive for the ‘Teehooldus’ Category

Teel Tapale, Loode tänavale – õnnelik lõpp

Vardja tee 25.12.2016 ©Nahkanuia

… jätkub.

10:02 istusin oma maja ees Neili autosse. Vardjale jõudes aga ootas meid ees üllatus. Auto oli oma koha peal, juhti mitte. Kusjuures masinal võti ees, telefon istme peal laadimas ja uksed lahti. Igaks juhuks vaatasime jõe äärde, otsisime jälgi aga tulime sealt sama targalt tagasi. Olin veendunud, et juht ei lahkunud auto juurest ka mitte Vardja teed mööda, sest siis oleks ta pidanud mööduma Hinckusest ja see oleks omakorda tähendanud põrgulärmi.

(veel …)

Esmaspäev, detsember 26th, 2016

Puhkusepäevik – 6. päev

Tagurpidi ©Nahkanuia

Sellise isa leidsid hommikul naine ja lapsed köögilaua taga istumas. See pole mul esimene kord tagurpidi särgiga esineda, viimati olin lausa kontoris ja valmistusin koolitust läbi viima.

(veel …)

Laupäev, november 12th, 2016

Puhkusepäevik – 5. päev

Ma ei teinud Maarja ees saladust, et oma viienda puhkusepäeva hommiku veedan toas arvuti taga, tegeledes peamiselt oma hobiga ehk vanade fotodega. Piltide skanneerimine, varundamine, tuvastamine ja lõpuks ka ülespanek on aeganõudvad tegevused. Teinekord on pooletunnise pusimise järel olemas vaid mõnest lausest koosnev kaastekst fotole.

Lõpetasin toas 11 paiku, et minna kolmandat järjestikkust päeva põletama oksi ja vedama tüvesid Vardja tee ääres. Kui ma ära tulin, oli umbes 2/5 platsist korrastatud ja mina saanud taaskord kinnitust teadmisele, et minu organism reageerib raskuste tõstmisele, isegi vedamisele, negatiivselt.

Vardja tee puhastamine ©Nahkanuia

(veel …)

Reede, november 11th, 2016

Puhkusepäevik – 4. päev

Järjekorras neljas puhkusepäev pidi algama sõiduga Paidesse, kus mul oli kokku lepitud kohtumine. Kõik kulges plaanipäraselt kui arvata välja põrandapraost elutoa põrandale surema roninud hiir, kes tuli likvideerida. Hiired on kõik neile pandud mürgikarbid tühjaks tassinud ja paaril viimasel päeval on seda olnud ka lõhnast tunda. Kes on kogenud, see teab millest jutt käib.

Hiiri tundub sel aastal olevat rohkesti, seda on ka teised rääkinud. Meie peamiselt siiski kuuleme neid. Sellised revolutsioonilised väljaastumised nagu fotol on pigem haruldased. Ja ega suurt midagi teha ei saa kui juba tehtud: mürki jagame (toas), kassid kah püüavad ja söövad (õues). Täna tõi Maarja poest lisaks kaks lõksu, panen need ka üles.

(veel …)

Neljapäev, november 10th, 2016

Puhkusepäevik – 3. päev

Ei teagi kohe millest alustada. Ehk sellest, et hommikul käis meie üleeile ostetud odavast presskannust läbi krõps ja lõunal ilutses kannu all kohviloik, märk sellest, et selle kannu koht oli prügikastis juba enne ostmist. Kahjuks ei ole mul lugejale anda kannu marki, et nad oskaksid sellise toote soetamisest hoiduda kuid soovitan lähtuda põhimõttest “odav ei võrdu toimiv”, isegi mitte siis kui seda ise väga uskuda tahame.

Odav presskann ©Nahkanuia

(veel …)

Kolmapäev, november 9th, 2016

Maakad

Vardja tee lükkamata ©Nahkanuia

Mõned päevad tagasi tuli lumi maha. Mitte palju aga korralikult. Isegi sedavõrd palju, et järgmisel päeval lükkas riik oma teed lahti. Kohalik omavalitsus pole seda vaevunud tegema tänaseni.

Kui maal elavad inimesed tunnevad end teinekord riigi poolt hüljatuna, siis kindlasti see nii paljuski ka on. Minu arvates aga näitab veelgi suuremat hoolimatust üles kohalik omavalitsus. Sest just neile tuleb igat oma soovi alandaval kombel põhjendada ja selgitada. Siit Nahkanuialt paistab, et ainult 8 kilomeetri kaugusel asuvad vallaisandad elavad oma kaunis klaaspallis ja arvavad, et kui asulas lund pole, pole seda ka kusagil mujal. Ometi on meil olemas talvise teehanke võitnud ettevõte, kes ilmselt tahaks ja oleks valmis teid lükkama kui aga korraldus antakse.

(veel …)

Reede, veebruar 19th, 2016

Kas äkki teeks midagi korralikult ka?

Üleeile hööveldati taaskord Vardja tee vallale kuuluvat osa. Olin seda juba pikemat aega oodanud ja tundsin siirast rõõmu, kui höövlit nägin. Nägemisega kahjuks rõõm ka piirdus.

Olen aastaid rääkinud ja kirjutanud, et kruusateid ei saa nii nagu see täna toimub, pikaajaliselt hooldada. Kui höövel teeääri lahti ei lükka, kasvavad need tasapisi tee tasapinnast kõrgemaks. Selliselt valliga piiratud teed poleks mõtet ka profiili hööveldada, sest veel kusagile minna ei ole. Tegelikkuses mingit kallet pole keegi sellele teele (peale Janeki) kunagi anda üritanud. Kahju on sellestki, et vallid tee servades ei teki ainult teeääres kasvavatest ja kõdunevatest taimedest, seal on ka hiigelkogus kruusa, mille höövel sinna regulaarselt ja järjepidevalt kannab. Kui sel kevadel künti Rõhu ristist meie poole põldu, tõmbas traktor teest tavapärasel kaugusel liikudes lahti kruusase ja suurte kividega täidetud teevalli. See andis aimu, kui kaugele on tee tegelikult nihkunud ning milline kogus materjali kasutult tee servas rohu all peidus on.

(veel …)

Neljapäev, september 17th, 2015

Haava tee puhastamine 2015

Ma ei olegi vist kirjutanud, et millalgi suve esimeses pooles, pärast tuulemurru ja metsakuiva väljavedu, tõi Toivo Vardja teele kolm suurt koormat killustikku, millest piisas, et ühel lõigul suuremad augud päris korralikult ära täita. Ja kuigi on tegemist järgimist vääriva teoga, mis rõhutab mitte ainult omanikuks olemise rõõme vaid ka kaasnevaid kohustusi, on olukord ideaalist kaugel. Siiski võib Vardja tee seisukorda pidada endiselt rahuldavaks ning erilist rõõmu teeb see, et teega seonduv on nüüdseks pälvinud vähemalt kahe omaniku tähelepanu. Selle tulemusel peaks tee olukord pärast põllutööde lõppu paranema veelgi.

Üle pika aja puhastati ka Haava teed. Seda tegid kohalikud jahimehed möödunud nädalavahetusel eesmärgiga hakata seal saabuval hooajal jahti pidama. Viis meest läksid trimmerite ja saagidega varustatult Haavani välja, saagides tee peal läbi kõik sinna kukkunud puud ja oksad ning trimmerdades maha noore võsa. Viimati tegime sedasama Ervita meestega aastal 2010. Erinevuseks ehk niipalju, et meie töö tulemus oli hoolikam, kuna trimmerdasime maha ka kõrge rohu kuid me ei jõudnud nii kaugele kui jahimehed. Järgnevatel aastatel on tee puhastamine toimunud Haava lagendikku puhastama mineva traktori poolt “kõrvalsaadusena”, kõik teel olev lihtsalt lömastatakse traktori rataste all.

(veel …)

Neljapäev, september 10th, 2015