Aruküla mõistatus

Soetasin hiljuti osta.ee oksjonikeskkonnast endale kaks fotot. Pidin kindlasti saama mõlemad, sest tegemist on sama sündmust kajastava miniseeriaga. Ainult et mis sündmust?

Kuna kõik Nahkanuia ajaveebi külastajad ei jälgi samasuguse hoolega vanadpildid.net keskkonda ning kuna viimases ei toimi hetkel korrektselt ka sotsiaalvõrgustikes jagamine, panen mõlemad fotod koos oma küsimuste ja hüpoteesidega siia üles. Kui oskate toimuvat kommenteerida, tehke seda kindlasti siin või siis vanadpildid.net keskkonnas.

Olukord näib olevat järgmine. 3. septembril 1939 (pühapäev) on rahvas kogunenud vaatama midagi Aruküla tiigi kaldale. Võimalik, et põhjuseks on ühel fotol jäädvustatud “tulekahi”, sest vastasel juhul jääks kogunemine kaevumaja läheduses viibiva tiigi kaldal ilmselgelt arusaamatuks. Kui mida ja miks põletatakse?

“Mida” küsimusele üks kahest fotost siiski vastab, tegemist on ilmselt ainult selle sündmuse jaoks püstitatud miniatuurse hoonega, mis septembri alguses põlema pannakse. Miks, seda ei suuda ma ka parima tahtmise juures välja mõelda.

“Tulekahi” toimub samuti tiigi kaldal. Pakun, et endiselt Arukülas. See oleks loogiline, kuna kuupäev fotodel on sama. Mingisuguse suuna foto tegemise koha osas võiks ju anda paremas servas olev kivihoone vare ja taamal paistvada valged kivipostid. Kui eeldada, et tulekahju foto on võetud kaevumaja ehk mõisa poolt suunaga Vao/Paide poole, võiksid need valged kivipostid endast kujutada väravat teerajale, mis viis kabeli juurde. Kui selline teerada oli üldse olemas. Kuid selline vaatenurk tekitaks lisaküsimusi: miks ei ole näha mullamäge ega selle taga olevat seljandikku ning mis hoone varega on tegemist? Kui koht on õige, peaks pildistajast paremale jääma viinaköök, kas enne seda oli veel 1939 aastal tiigi ääres olemas mingi hoone? Äkki mõni eakam koerukas oskab seda kommenteerida.

Arukülas 3.09.1939 tulekahju 3000px

Arukülas 3.09.1939 3000px

***

Lisan allpool Antsu poolt kommentaarina toodud Järva Teataja artikli (Järva Teataja (Paide : 1926-1944) nr.102 | 6. september 1939| lk 9), mis avab sündmuse tausta täielikult:

Järva Teataja (Paide : 1926-1944) nr.102 | 6. september 1939 | lk 9

2 kommentaari to “Aruküla mõistatus”

  1. Ants Says:

    Järva Teataja kirjutab et 3. septembril 1939 algas Eestis tulekaitse nädal. See fakt ei selgita küll pildi kohta midagi.
    http://dea.nlib.ee/fullview.php?frameset=3&showset=1&wholepage=suur&pid=s1371139&nid=183174&con=0

  2. marko Says:

    Tänan Ants! Ma tegelikult mõtlesin kohe Sinu peale kui jäin hätta andmebaasist artikli leidmisega. Aga korjasid minu mõtted ise üles ja realiseerisid! :) Ma arvan, et viidatud artikkel selgitab toimuva ürituse tausta 100%, nüüd oleks kohta vaja paika saada.

Leave a Reply