Kiri Läänemäele

Hiljuti müüdi osta.ee vahendusel rohkem kui 30€ eest Paide postkaart, mille puhul köitis mind esiküljest enam tagakülg. Tegemist on templite järgi 1908 aastal Merja külla Läänemäe tallu saadetud postkaardiga, millel järgmine tekst:

Paides 18mal … 190 …

Lõngasid ei ole weel mitte tulnud aga siiski tulewad warsti eespolt numbrid on kõik tulnud. Kui teie Paide tulete siis toge punane tint ja Eestima kaart ära. Teid kõiki terwitades G.Tam…

Ühesõnaga, suhtlevad kaks osapoolt lõngade teemal. Ilmselt on tegemist lähemate inimestega, sest üksteisel käiakse külas ja Merjasse on jäetud punane tint ja Eestimaa kaart, mis tuleb tagasi Paide viia.

Segadus on kuupäevadega. Kirja saatja oleks otsekui kirjutanud 1900 aga templi pealt loen mina välja “08”. Kuud ma ei suuda lugeda ei käsikirjast ega templilt. Äkki keegi aitab kuigi suures plaanis see midagi ei muuda. Ahto, kelle kogus see foto nüüd on, mainis midagi ka kasutatud margi kohta. Et sellise kirja tariif oli tollal 3 kopikat, kirjal on miskipärast 2-kopikaline mark. Kuidas selline “postikuritegu” läbi läks, hetkel ei tea. Merjale jõuab kiri läbi Marien-Magdalenen (Koeru) ja Aruküla.

Oleksin tänulik kui mõni vilunud silmaga lugeja mind aitab seoses saatja ja saaja nimega!

Paide vaade - Ahto fotokogu

Paide vaade - Ahto fotokogu

2 kommentaari to “Kiri Läänemäele”

 1. Margo Lindermann Says:

  Pakun, et templil on kuuks 10., ehk siis oktoober. Käsikirjas tundub ka peale 1900(1908) “okt.” ehk siis oktoober olevat.
  Ja äkki on perekonnanimi Tamberg
  Näitasin kirja ka vanaisale, kuna Läänemäe ja Tamberg on mul tema juttudest tuttavad nimed. Jutu kokkuvõte enam-vähem on. Tema vanaonul Jüril, kes elas Puhmus Adomihkli talus oli naine Maria (neiupõlve nimega Tamberg.) Kahjuks ei tea ta, kust ta pärit oli ja kas võis olla ka kirjasolevate isikute sugulane. Tema teine vanaonu(või tema poeg) ostis millalgi Eesti aja keskpaiku Merja külla Läänemäe talu. Jällegi ei tea, kes seal varem elasid. Seal elas siis August, kes oli Räägumetsa Lindermannide. metsavendade vend.

 2. Margo Lindermann Says:

  Pakun, et templil on kuuks 10., ehk siis oktoober. Käsikirjas tundub ka peale 1900(1908) “okt.” ehk siis oktoober olevat.
  Ja äkki on perekonnanimi Tamberg
  Näitasin kirja ka vanaisale, kuna Läänemäe ja Tamberg on mul tema juttudest tuttavad nimed. Jutu kokkuvõte enam-vähem on. Tema vanaonul Jüril, kes elas Puhmus Adomihkli talus oli naine Maria (neiupõlve nimega Tamberg.) Kahjuks ei tea ta, kust ta pärit oli ja kas võis olla ka kirjasolevate isikute sugulane. Tema teine vanaonu(või tema poeg) ostis millalgi Eesti aja keskpaiku Merja külla Läänemäe talu. Jällegi ei tea, kes seal varem elasid. Paarkümmend aastat kirjasaatmise ajast hiljem elas seal August, kes oli Räägumetsa Lindermannide metsavendade kolmas vend.

Leave a Reply