Laudal katus peal

Laudal katus peal @Nahkanuia

Troopiliseks kiskunud laupäeva kiuste saime laudale katuse peale. Minu valik jäi Ruukki trapetsprofiili kasuks. Lõppeva nädala esmaspäeval tellitud materjal jõudis Nahkanuiale juba kolmapäeva hommikul kell 7! Keerulisem oli leida plekile paigaldajaid. Kuigi olin sõlminud eelkokkuleppe mehega, kes katuse ette valmistas, jäi meil paigaldamise aeg temaga objektiivsetel põhjustel lahtiseks. Seepärast kaalusin alternatiive ja üks neist rakendus. Katust tulid paigaldama Margus ja Rene. Marguse nimi peaks olema tuttav, ta aitas mul omal ajal elumaja ehitada, Renega kohtusin esmakordselt.

Alustasime laupäeva hommikul kell 6! Mehed olid täpselt kohal ja need mõned päevalt varastatud tunnid kulusid meile marjaks ära. Esiteks säästis see otsus meid kuumusest ning teiseks andis lisaaega, sest lõpetasime õhtul kell 9. Töö kulges suuremate tagasilöökideta. Päris probleemideta samas ka ei saanud, sest pärastlõunal palusin meestel välja vahetada ühe paani, mis sai korralikult kriimustada katuseharjalt mahalibisenud trelli tõttu. See paan oli mul “varuks” ainult sel lihtsal põhjusel, et katus tuli algselt planeeritust pisut kitsamate räästastega. Kaudselt võiks probleemiks pidada ka kruvikulu. Katusega oli kaasas 14 pakki kruve, igas sada tükki. Neist oleks pidanud vabalt välja tulema ja ülegi jääma. Tulenevalt viisist kuidas palgatud mehed olid harjunud katuseid kinnitama, kulus mul ca 500 kruvi (!) rohkem. Kõige hullem selle juures oli asjaolu, et kahe paki kruvide saamiseks pidi Maarja sõitma Koeru, Järva-Jaani ja lõpuks Paidesse. Sest Koerus oli üks pakk ja Järva-Jaanis hoopis teist värvi kruvid. Paides omakorda, kust saime ülejäänud puuduolevad kruvid, olid need 0,01 senti/tükk ehk 25% kallimad kui Koerus kuigi tegemist peaks olema sama ketiga.

Kuidagi õnnestus meil niimoodi alustada, et mõlemal pool lõpetasime täispaaniga. Räästad jäid kõik erinevad, sest päris vinklis sarikad ei olnud. Samas katus on seda ning väikesed kõrvalekalded üldpilti ei riku. Palju suurem probleem oli roovi materjal. RTV-st ostetud 32×100 laud olid juba saades osaliselt kõver ja me pidime seetõttu kõvasti vaeva nägema, et kõvera prussiga kõver roov otstes sirgeks väänata. Laitmatult sirge katus ei jäänudki aga taaskord, olemasolevad kõverused lasevad end vaevu silma paista ja ehk aitab katuse sirgendamisel kaasa ka hiigelhulk kasutatud kruvisid.

Järgmine samm on uksed.

Leave a Reply