Kas hallrästastel on tõepoolest juba pojad?

Hallrästas ©Nahkanuia

Hommikusel jalutuskäigul torkas silma õites toominga okste vahele peitunud lind. Olin üllatunud kui lähedale lind mind endale lasi ning kahtlustasin “peaviga” või vigastust. Selgus hoopis, et tegemist on värskelt pesast lahkunud hallrästa pojaga! Kui poleks nii lähedalt näinud, ei usuks, sest Vikipeedia andmetel “haub emaslind 12 päeva. Sama kaua viibivad pojad pesas.” Teisisõnu tähendab see seda, et Nahkanuial muneti esimesed munad aprilli teises pooles ja pesitsema hakati veelgi varem!?

Lisaks hallrästale sain veel mõned enam-vähem õnnestunud klõpsud linnurahvast Nahkanuial. Parimat neist vaata NN fotoblogist, ülejäänud kolm on siinsamas.

Selgituseks siis niipalju, et metsvint on Eestis levinud ja tuntud lind aga ega fotot temast saada ei olegi nii lihtne. Eriti pühapäevafotograafil, kes kord nädalas lühikesele jalutuskäigule minnes tipptasemel loodusfotosid teha loodab. Siin istub metsvint Abrami aida taga kasvava saare otsas, mis paljudele tiivulistele lemmikkoht. Kindlasti meeldib seal laulda ka talvikesel. Teisel fotol on metstikk ehk must-kärbsenäpp. Nende pesitsuskoht on köögiakna all vahtra otsas olevas pesakastis. Usutavasti parema fotod neist lindudest alles tulevad. Kolmandal fotol on rasvatihane. Neid ikka kohtab.

Kokkuvõtteks võib öelda, et tänane nähtu täiendab kenasti minu eelmist linnupostitust. Ega seda nägemise aega kauaks olegi, sest puud on juba parajalt lehtes ning peatselt tuleb leppida vaid lauluga. Ööbikut kuulsin näiteks täna kahel korral, Altsauna juures ja Abramil, aga näha polnud kartlikku ja tagasihoidliku sulestikuga lindu kusagil.

Metsvint ©Nahkanuia

Metstikk ©Nahkanuia

Rasvatihane ©Nahkanuia

Leave a Reply