Ajalooõhtu järelkaja … jätkub

Lisaks minu poolt postitatud ülevaatele 25. märtsil toimunud ajalooõhtust, ilmus Terje Truska sulest ülevaade ka aprilli Koeru Kajas. Lugedes seda ülevaadet tundub mulle, et üritusega jäädi siiski pigem rahule kui vastupidi. Tänan Terjet ülevaate avaldamise eest!

Koeru Kaja aprill 2014 - Raamat metsavendlusest küttis meeli

Pärast ajalooõhtut õnnestus mul lõpuks ära näha metsavendade punkri koht Puna taga metsas. Sellest punkrist ja seal toimunud lahingust olen teinud siin ajaveebis kunagi juttu postituses “Vahuküla punkri hävitamine“. Punker asus kõrgemal ja kuivemal kohal, künka otsas, kohas, mis jäi vähekäidava metsatee äärde. Vett sai sealsamas looklevast jõekesest ja Vahuküla lähimad talud jäid kiviviske kaugusele. Väidetavalt oli punkril kaks sisse-, väljapääsu, millest säilinud on ainult üks. Aastaid tagasi olnud veel olemas ka punkri seinad, mis tänaseks on kõdunenud ja sisse vajunud. Punkri koht on võssa mattumas. Ilusal ja soojal päeval võis seal päris mõnus päikese käes peesitada, talvist olemist väga ette kujutada ei tahaks.

Metsavendade punker Puna metsas ©Nahkanuia

Metsavendade punker Puna metsas ©Nahkanuia

2 kommentaari to “Ajalooõhtu järelkaja … jätkub”

  1. Hundi ulg Says:

    Minu isa redutas kõigil kolmel perioodil Kautla rabades. Siiamaani imestan kui kindel ta oli rabalaugaste vahel kõndija kui mind marjule viis. Ning punkreid nägin palju. Hiljem leidis mu tädimees mõnelegi veel rakendust ka kuuekümnendatel kui puskarit ajas peaaegu “tööstuslikes” kogustes.

    Loodan seda raamatut näha kunagi ka raamatukogudes. Kirjelduse järgi vist esimene tõetruu käsitlus metsavendlusest vähemalt selle arusaamise järgi, mida isa mulle rääkis (vähe rääkis!).

  2. Hillar Ümar Says:

    Mõned nädalad tagasi käisin Vana Vigala lähedal asunud/asuva Põrgupõhja RVL metsavendade punkri juures. Selle teeb vaatamist väärivaks kohalike algatus punker ligipääsetavaks teha, taastada, rohke infoga varustada, möödunud sündmusi, inimesi, tegevusi kirjeldada. Arvan, et meil siin kesk-Eestis võiks ka midagi sarnast olla.

    Metsavendlus on tundlik teema. Seal on kõike mida elu, eriti pöördeliste aegade elu sisaldab. Tuleb jääda positiivseks ja vaadata tuleviku poole. Kuigi jah, vastavalt teemat käsitledes saab inimesi ka üksteise vastu üles ässitada. Seda võib küll ainult vaenlasel tarvis minna.

Leave a Reply