Ilmumas on metsavennaraamat siinsetest metsavendadest

Väinjärve vallamaja ©Nahkanuia

Hiljuti võttis minuga ühendust mees, kelle sulest on ilmunud sari metsavennaraamatuid sarjas “Puhake, paremad pojad”. Raamatud on avaldatud Martin S. Kull nime all ning need on saadaval näiteks Apollo raamatukauplustes. Ta küsis luba avaldada materjale ehk fotosid, mis on üleval vanadpildid.net veebikeskkonnas, uue metsavennaraamatu tarbeks, mis “hõlmab Väinjärve valla inimesi paljudest ümberkaudsetest küladest, ka Nahkanuia on mehiselt esindatud nii inimeste kui sündmuste poolest. … Raamat saab nimeks “… kuni surm teid lahutab.” Pealkiri lähtub endise Saksa lendurist metsavenna, hüüdnimega Must Kapten, armuloost ühe kohaliku neiuga“. Nüüdseks oleme vahetanud mitmeid e-kirju ning ma olen talle edastanud kogu minul olemasoleva info. Millises mahus ta seda kasutab, selgub raamatus.

Seoses selle raamatu ilmumisega palun kohalikelt pisut abi. Autor soovib raamatu tarbeks fotosid järgmistest isikutest, kes tuvastatud kujul minu digiteeritud ja digiteerimata fotokogus puuduvad. Need nimed on:

Eduard Holm
Perekond Pärismaad, Liusvere külast Vahemetsa talust
Endel Saksberg, Aleida Saksberg, Aksel Saksberg
Leopold-Karl Kaljurand

Kui kellelgi on nimetatud isikutest mõni ülesvõte ja ta on nõus seda jagama, võta minuga kindlasti ja kiiresti ühendust! Nii mina kui ka raamatu autor täname ette! Minuga saab ühendust marko.mand at eesti.ee võis siis telefonil 5516999.

Käisin ise Apollos ja ostsin “Puhake, paremad pojad” osad III ja IV. IV osa, mis “maalib lugejate silme ette juba ülevaatliku panoraami kogu Järvamaa metsavendlusest aastatel 1944-1957“, lugesin juba läbi. Täna alustan (ja võib olla ka lõpetan III osaga). Huvitav lugemine kuigi veelgi enam huvitavad mind detailid siinsetest metsavendadest, kellega oli seotud ka minu vanaonu Ernst Mänd ning minu praeguses kodus asunud õhuvaatluspunkti ründamine 1941 aastal. Neid nendes kahes raamatus ei nimetata aga tulevases küll.

Loo alguses on täna autori palvel tehtud värske foto Väinjärve vallamajast. Kahju, et siinses elus, ka siinsete metsavendade elus, nii olulist rolli mänginud hoone on leidnud nii kuulsusetu lõpu.

One Response to “Ilmumas on metsavennaraamat siinsetest metsavendadest”

  1. marko Says:

    Selgus, et raamat on juba küljenduses, mis sisuliselt tähendab, et ooteaeg selle ilmumiseni jääb väga lühikeseks.

    Autor oli nõus korraldama raamatu ilmudes järjekordse Ajalooõhtu, mille järel saab kohapeal soetada trükisooja raamatu meie metsavendadest. Ajalooõhtu teema ja toimumisaja paneme paika siis kui raamatu ilmumisaeg on selge ja teada. Hetkel tehtud kokkulepped on põhimõttelised.

Leave a Reply