Kolm vana fotot

Milvil oli vaja, et ma aitaksin tal homseks kartulipanekuks seemnekartuli Pambergilt käruga tema maja juurde viia. Kokku 18 kotti, seda naljalt ratta seljas või veel hullem, enda seljas, ära ei vea. Nõustusin ja leppisime kokku ka tasus. Aga et juttu jätkus kauemaks, küsisin uuesti vanade fotode kohta. Selgus, et midagi tal siiski on ja soovist neid näha lubasin teda abistada tingimusel, et ta neid mulle näitab. Milvi pidas kokkuleppest kinni ja kui ma kartulid tema maja juures maha tõstsin, andis ta mulle ümbriku kolme fotoga. Et fotodel kajastub killuke kolme küla ajaloost, avaldan ma need kõik koos märkustega nagu need mul Milvi jutust meelde jäid.

Esimene foto on hoonest, mis on hatkel üks kahest Rõhu asundusküla talust, millest mul on olemas mingi foto. Üks hoonetest on siis Ellamaa, mida on pildistatud pärast sõda Kärdumäel asunud melioratsioonitorni otsast. Teine ongi Hans Naukase kodu ehk hoone alloleval fotol. Samast hoonest on veel üks foto üleval vanadpildid.net keskkonnast ning sattus sinna Kaarel Aluoja fotokogust.

Allolev foto on tehtud ilmselt samal ajal mil teine foto, pakun et kuuekümnendatel. Kahjuks varjab maja ees olev sirelihekk hoone fassaadi, seetõttu pole näha seal olnud kuid 80-ndatel lammutatud tuulekoda. Majast paremal paistab ilus lattaed. Õuel puudub seal täna seisev saun, mille maja elanikud tõid Stroomi Hilda elamisest. Viimase jäljed, korsten ja vundament kadusid sel kevadel seoses maa üleskündmisega lõplikult. Foto vasakust servast paistev puuhunnik ootab ladumist kas kõrvalhoonesse mida täna samuti enam ei ole või selle juurde. Kas foto on tehtud Lindermannide elamise juurde viivalt teelt?

Kui ma kunagi Milvilt küsisin, kas tal on oma majast vanu fotosid, oli vastus eitav. Näed siis mida naabrile abi pakkumisega saavutada võib?

Hans Naukase maja Rõhul

Järgmise fotoga kaasnev lugu on väga huvitav, sest see peaks olema tehtud Nahkanuial. Väidetavalt, Tullilt saadud mälestuste järgi, olevat see foto üles võetud seal kus elas Pertelsoni Johannes ehk siis Sarapiku talu juures Nahkanuial. Aga kus seal oli selline värskelt kaevatud kallastega veesilm? Kas tegemist on kraaviga,  mis siit minu poolt vaadates jääb Sarapiku talu taha, täpselt sinna kus olid minu karuloos karude jäljed. Igatahes on Pertelsoni Johannes fotol vasakul koos oma kahe koeraga. Milvi sõnul pidas Johannes alati koeri. Siis on fotol veel Otto Schwarzstein, kes on vasakult esimene lipsuga noormees, Tulli seisab pillimehe taga. Naistest kaks esimest peaksid olema Lillemaa tüdrukud, vasakult teine Valve. Vasakult neljas on King Helgi, Otto (tulevane) abikaasa. Et tegemist on hoonete lähedusega võiks reeta seisjate tagant paistev aed aga miski pole kindel.

Sarapiku talu juures Nahkanuial

Kolmandal fotol olev koht ja sündmus on teada. Tegemist on Soosaare talu peretütre Karini pulmadega Metsanurga külas. Vasakul seisab Tulli, paremasse serva on kogunenud Soosaare vanad, Ataliie ja Johhannes, Ataliie õde Elviine Nahkanuialt, tema tütar Aliide. Üks tüüp tundub olevalt kahtlaselt sarnane Hugo Grünbergiga Vahukülast. Teisi ei tunne.

Soosaare Karini pulmad

Hiljuti avaldasin Koeru Kajas kuulutuse sooviga saada vanadpildid.net jaoks täiendavat fotomaterjali. Seni pole laekunud ühtegi abipakkumist. Kindlasti pole see ootuspärane! Samas ei vähenda see minu huvi Nahkanuia ja Koeru vastu laiemalt. Võtan kohe ette veel ühe hiljuti nähtud jka digiteeritud fotoseeria.

Leave a Reply