Lily-6m2

Selline näeb välja alumiiniumist karkassil, polükarbonaadist seina- ja katusepaneelidega, kahe katuseakna ja lükandustega kasvuhoone Lily, pindalaga 6m2. Alustasin selle ülespanekut 21. aprillil ja seemnevalmis rajatise vastuvõtmine toimus eile 3. mail.

Lily 6m2 ©Nahkanuia

Lily 6m2 ©Nahkanuia

Lily 6m2 ©Nahkanuia

Kõigil, kes on hädas labiilse närvisüsteemiga, tasub selle kasvuhoone soetamisest aga eriti paigaldusest hoiduda. Minul võttis see aega kolm õhtut ja sadu kordi enam närvirakke. Igal juhul tasub topelthoolikalt jälgida juhendit ning paigaldada pealtnäha 100% identsed kuid erineva koodiga tooted täpselt sinna kus näidatud. Muidu seisate fakti ees, et valesti paigaldatud detaili kättesaamiseks tuleb lahti võtta kogu hoone. Ka mul oli see valik aga otsustasin hoopis riskida ning puurida ise kaks auku. Läks õnneks. Tõsisema vea tegin kokkupaneku viimases etapis kui ilmselt väsimusest ei pööranud juhendile piisavalt tähelepanu ning suutsin enne vea avastamist keerata pead otsast päris mitmel kruvil, millega tuli kinnitada ukse siinil püsimiseks vajalikud plastdetailid. Kuna iga detail kinnitus kahe kruviga kuid püsis oma kohal ka ühega, ei olnud kahju suur. Kui aga tulevikus peaks mõni detail vajama topeltkinnitust, tuleb kruvikoht lahti puurida või muul moel kruvist vabastada.

Lily ja ilmselt ka teiste sarnaste alumiiniumist kasvuhoonete detailide kinnitus on ühtviisi geniaalne ja totter. Mutri pea torgatakse vastavasse siini, libistatakse õigele kohale, lisatakse kinnitamist või ühendamist vajav detail ning pingutatakse seejärel mutriga. Tulemus on jäik ja kindel. Kuid kui õigel ajal unustada mutter siini pista, puudub selleks hiljem võimalus kuna siini mõlemad otsad on konstruktsiooni peidetud või mingil moel takistatud. Näiteks riiuleid, mis olid plaani järgi viimased, ma seetõttu paigaldada ei saanudki, sest selleks oleksin pidanud pool hoonet laiali lammutama. Üldse tasub konstruktsiooniga eelnevalt põhjalikult tutvuda ja ehitusloogika endale selgeks teha, vajadusel konsulteerida mõne sarnase kasvuhoone õnneliku omanikuga. Lily’l jagub üllatusi lõpuni.

Kindlasti soovitan alusraam korralikult paika loodida, sest sellest võib hakata sõltuma näiteks hoone katusakende “käik”. Meie omad lähevad kinni väikese nõksuga ehk siis katuse raam on kergelt rombikujuline.

Kaevasime kasvuhoone põhja mättakihist tühjaks ning ma tegin sinna immutatud laudadest raamid. Kehastusin korraks ratsionaliseerijaks ning sidusin kastikonstruktsiooni alusraamiga. Kuna kasvuhoone enda alumiiniumist alusraam on kandilise C kujuga, sobitasin selle alumise serva sisse 2,5×5 lati ning kruvisin selle väljaspoolt kinni. Nii sain kasvuhoone sisse puidust raami, millega omakorda siduda kastid. Kastid omakorda toestasin kõigis pikkustes veel paari mitte väga sügavale maa sisse löödud puidust vaiaga, mis peaksid nende raskust osaliselt kandma ning andma hoonele täiendava püsivuskindluse.

Viimasega seoses tuli meelde midagi väga olulist. Väga tõsiselt tasub võtta kasvuhoone püstutamise soovitust tuulevaikse ilmaga. See on uskumatu kui tuulealdis on ehitusjärgus kasvuhoone! Väiksemgi tuulepuhang võib selle lausa kasutuskõlmbatuks muuta. Samuti ei soovita ma jätta poolenisti püstitatud hoonet üle öö või pikemaks ajaks järgmist etappi ootama. Seda ei pruugi tulla kui vahepeal juhtub olema vähe tuulisem ilm. Oma osa mängib kindlasti ka paigaldamisloogika, mille järgi tuleb esmalt üles seada kaks otsaseina, millel omavahel igasugune side puudub. Meie tegime seda Maarjaga kahekesi. Paigaldatuna on kõige nõrgemaks kohaks katuseaknad, millel puudub suletud asendis fikseeriv kinnitus, mistõttu lahtise ukse korral loperdavad mõlemad korralikult ning võivad sõna otseses mõttes ära lennata. Kasuta fantaasiat ning käepäraseid vahendeid, et katuseaknad kindlalt fikseerida.

Püstitauna näeb kasvuhoone hea välja ning ma loodan, et see teenib meid vähemalt paar head aastat.

Lily 6m2 ©Nahkanuia

13 kommentaari to “Lily-6m2”

 1. Janno Says:

  No naabrimees, Sa said ikka väga kiirelt asja kokku. Meil juba 3 päeva seljataga ja ehk homme saame lõpuks oma hoome püsti. Aga jah,juhendit tuleb hoolikalt lugeda,kuigi isegi selle peale ei saa alati 100% kindel olla!

 2. Piret Says:

  Meie saime enda oma ühe õhtuga kokku. See nägi välja nii, et mina ajasin näpuga juhendist rida (juhendid on minu pärusmaa), andsin jupid kätte, Tanel kruvis kokku ja naabrimees ajas loodi. Paar samasugust apsakat tuli meilgi sisse. Kannatust peab selle töö juures tõesti jaguma. Üks meie meeskonnaliige kadus õige ruttu. Närv ei pidanud vastu.

 3. Riinukas Says:

  mees lubas kägistada seda kes selle välja mõtles :D
  aga igatahes AITÄH häid vihjeid saime sellest kirjutisest

 4. marko Says:

  See kägistamise mõte käis ka minul peast läbi. Vähemalt juhendiga võinuks tõsisemalt tegeleda. :)

  Kõige hullem on see, et kusagilt pole võimalik kasvuhoonele tellida “varuosi”. Tahtsin paar uksedetaili välja vahetada, omal kulul muidugi ja selgus, et see pole sisuliselt võimalik! Aga see kasvuhoone on ju polükarbonaadist ja alumiiniumist! Õnnetusi ikka juhtub.

 5. Riinukas Says:

  Marko, aga kas ma saan õigesti aru,et riiulite poldid peab paika panema, enne kui külgede peale või sinna kuhu tahad riiuli panna, kui paned küljele selle horisontaal lati peale

  Jõle keeruline lause sai.

  Pärast ei saa ju enam kuidagi neid polte sinna süvendisse?!….

  Kusjuures, mina ei loe mitte kuskilt välja, et neid riiuleid 2 tk komplektis peab olema, ma ikka tellisin riiuli ka veel eraldi, nüüd on mul neid neetud riiuleid 3tk

 6. marko Says:

  Jah, pane riiuli poldid soovitud kohta kohe paika.

  Mul oli komplektis kaks riiulit, juurde midagi ei ostnud.

 7. Riinukas Says:

  no meil oli ka 2 riiulit, aga seda pold kuskil kirjas,et 2 riiulit ka,tegin paki lahti voilaa 3 riiulit

 8. marko Says:

  Kuidas teil Piret riiulitega sai? Kas leidsid juhendist õigel ajal viite nende paigaldamiseks või loobusite?

 9. Riinukas Says:

  igatahes meie juhendis ei ole siiani riiulieid olnud, aga sinu jutu järgi on juba hilja riiuliteks.

  no tegelt pilve alune tuul lammutas nagunii asja algosadeks….

 10. marko Says:

  Ma ei tea kus te seda kasvuhoonet kokku panete aga sellise ilmaga nagu praegu Nahkanuial on see hullumeelsus, mille tulemus on ette määratud. Usun, et meil ei jääks siin ka algosakesi järele. Aga tõsiselt rääkides – kas õnnestub uuesti kokku panna või tuleb hoone maha kanda?

 11. Riinukas Says:

  õnnestub ikka
  no eile jäi pooleli, aga täna jah ei õnnestund midagi
  kõik jäi terveks, lihtsalt kuna pold lõpuni koos, tahtsid need plaadid laiali lennata ja mina koos plaadiga :D

 12. Riinukas Says:

  Hakkama saime!
  Aga no oli aga super leiutis!
  see katuseaken, see on ainult avatult kasutamiseks
  Kuidas te seda kinniasite?

 13. marko Says:

  Tundsingi juba muret! :)
  Aga akende kinnitamisest vaata seda postitust: http://www.nahkanuia.net/?p=7702

  Ega me neid vist lahti teha-jätta saagi, sest muidu lendavad minema. Lily on mõeldud väikesele, tuule eest hästi varjatud aialapile, mitte avamaale.

Leave a Reply