Nahkanuia, Haava, Preedi 1975

Nahkanuia kohta fotomaterjali kogumine on osutunud parajalt kaelamurdvaks ülesandeks. Sageli on seosed fotode,  nende asukoha ning omanike vahel äraarvamatud. Sellistel puhkudel aitab ainult konkreetne vihje või siis materjali omaniku initsiatiiv kontakti otsimisel ning võtmisel. Jüri Lauer seda tegi ning tänu talle saan ma pakkuda vaatamiseks mõned haruldased vaated, millesarnaste leidmisest olen seni ainult unistanud.

Olgu öeldud, et Jüri on kalamees ning tema esimene käik Nahkanuiale toimus juba 60nda aasta suvel. Ta mäletas kuidas nad veoautoga Vardjale saabusid ning ka seda, et tegemist oli viimase suvega kui Vardjal elati. Tookordsest käigust pildimaterjali ei jäänud kuid ühelt hilisemalt, 1975 aasta augustikuu külastuselt küll. Fotosid on “kõigest” viis kuid nad kõik on omamoodi kõnekad ning minu jaoks hindamatud!

Esimesel fotol on Karjamardi (uus) elumaja ning selle ees kalameeste tsikkel. Kuigi Jüri mälestused on väga detailsed, ei osanud ta nimetada sellel fotol oleva talu nime, samuti polnud tal üksikasjades meeles, kas peatuti minu maja juurest lugedes 1. või 2. maja juures. Aga see peab olema Karjamardi. Abrami elumaja oli hoopis teistsugune ning Karjamardi puhul on teada, et sinna sai uus elumaja lisaks vanale rehielamule tõepoolest ehitatud. Neile, kes on Nahkanuial käinud, tuleb ehk tuttav ette foto servast paistev vundament. Foto ise on tehtud tee pealt ning suunaga Ilvese jahikantsli poole. Pildistajast vasakule edeneb tee Vardja suunas ja paremale tagasi Rõhu suunas, Kördi jääb paremale selja taha ja Abrami paistaks hoone tuulekojast otse välja vaadates.

Karjamardi ©Jüri Lauer

Allolev foto on tegelikult kinnitus eelnevale. Pildistatud on sama vundamenti, mis eelmiselgi fotol kuid nüüd jääb elumaja pildistaja selja taha. Vasakult paistab tükike Kördi talukohta, kust juba on kadunud krundi tagaservas asunud aidad. Samas on näha aed, mis meenutab möödanikku või siis on seotud külas peetavate lammastega. Jüri mälestustes peeti tma külaskäigu ajal minu majas lambaid. Seda on kinnitanud ka hiljem Nahkanuial Nippi Kõrsi talus elanud malevlased. Vundamendis kasvavad juba saared, mis tänaseks on sirgunud suurteks puudeks.

Karjamardi ja Kördi ©Jüri Lauer

Järgneval kahel peaaegu identsel fotol on kujutatud Haava talu hooneid! Mõelda vaid, vanade surmast on möödas vaid mõni aasta kuid juba näeb koht välja laastatud ja lagunenud. Foto on tehtud kohast, kus üle jõe viis purre, vanemal ajal sild. Jüri mäletab kuidas üle raba minnes võis veel tol ajal tunda roikaid ning sedagi kuidas Haavale ööbima jäädes kubises maja hiirtest. Neid olnud sedavõrd palju, et isegi põrandale pikali tõmmatud riidekapp, kuhu mehed magama pugesid, ei kaitsnud neid lõpuni ning pidevalt oli tunne nagu jookseksid hiired üle keha.

Haava ©Jüri Lauer

Haava ©Jüri Lauer

Viimane foto on Preedi mõisa viinavabrikust. Kuigi tegemist on sügava nõukogude ajaga, on see maale jõudnud oma jäljed jätta. Endist hiilgust ja rikkust meeenutav hoone laguneb. Õuel on sõnnikuhunnik ning teedel näikse olevat kasutaja.

Preedi viinavabrik ©Jüri Lauer

Muidugi olen ma Jürile väga tänulik! Esiteks seetõttu, et ta ühendust võttis ja teiseks nende suurepäraste fotode eest! 1975 aasta augustis olin ma 1.5 aastane ja ei saanud kuidagi teada, et minu tulevase koduküla saatus oli selleks ajaks juba kindlalt paika pandud!

Kõik viis fotot on digitaliseeritud diapositiividelt Photopointi Kristiine kaupluses.

2 kommentaari to “Nahkanuia, Haava, Preedi 1975”

  1. Hannes Hunt Says:

    Kas neid Haava talu maju mitte maha ei põletanud keegi? Ma olen kuulnud mingit versiooni, et seal ikka kalamehed ja röövpüüdjad ööbinud.

  2. marko Says:

    Jah, ka mina tean seda versiooni. Tegemist olla olnud hoonete põletamisega hulkurluse takistamise vms. kampaania raames.

Leave a Reply