vanadpildid.net – ootan konstruktiivset kriitikat!

Sain hommikul e-kirja, mis esmapilgul mõjus ehmatavalt, teisel vaatamisel inspireerivalt ning alles kolmandal nii nagu oleks pidanud. Kohe selgitan.

Olen sageli nimetanud vanadpildid.net keskkonda üheks paremaks olemasolevaist vanade fotode vaatamiseks ja kommenteerimiseks mõeldud keskkondadest nagu näiteks eilegi, kui kasutasin postituses väljendeid “mugav” ja “kasutajasõbralik”. Samas olen vältinud selle tituleerimist parimaks, ja seda juba seetõttu, et inimesed on erinevad nagu nende väärtushinnangud. Tundub siiski, et ka minu küllaltki mõõdukas enesereklaam tekitab küsimusi, mida tõestavad lõigud mainitud e-kirjast.

Olles esimesest ehmatusest üle saanud ja kirja läbi lugenud, leidsin ma selle olevat küllaltki konstruktiivse ning õigeaegse. Elu liigub edasi ja sellised äratused mõjuvad kainestavalt, et mitte loorberitele puhkama jääda. Soovides kasvada, või isegi ainult ellu jääda, peab ajaga sammu käima. Samas on elu õpetanud, et sellest ette rutata pole kah tarvis, sest väga sageli hindavad arendajad kasutajate võimalusi lihtsalt üle. Eks tõde on kusagil vahepeal ning ma oleksin tänulik, kui need, kes selle postituse edasise osa läbi viitsivad lugeda, ka omalt poolt kommentaari lisavad. Oleksin tänulik, kui need oleksid samasuguses konstruktiivses vormis nagu allolevgi e-kiri.

Kunagi vist sai sel teemal räägitud, ma täpselt ei mäleta aga vaadates kui entusiastlik sa oled vanadpildid.net tehnilise lahenduse üle siis luba mul natuke su entusiasmi leevendada ;)

Ma panen siia külge pildi kuidas näeb su leht välja kaasaegsel suurema resolutsiooniga monitoril. Nagu sa näed on foto seal keskel kribu ja see on pildi maksimaalsuurus. Ma ise pole eriti palju vanadpildid keskkonnas käinud just nimelt seetõttu, et piltide kvaliteet on pigem kehvapoolne. Ehk siis nagu midagi seal on ja samas tegelikult ei ole ka. Arvestades seda kui palju detaile saaks nendest vanadest piltidest kätte, siis on sellest kõigest kahju. Lisaks see, et kui su käest käib tõesi läbi väärt kraami ja sa ei kasuta juhust ning seda korralikult sisse ei tõmba siis on see sõna otseses mõttes raiskamine. Ma täitsa usun, et enamik inimesi võib-olla peab tulemust normaalseks aga no andsin ka teada alternatiivse arvamuse.

Tänapäeval on juba huvitavaid arenguid, mille abil saab kuvada kõrge resolutsiooniga pilte. Vaata ühte pilti mille panin ajutiselt üles demoeesmärgil. See ei kasuta flashi, seega vaja uusim brauser (pildinäitamise rakendus on olemas ka flashiga tehtud variant, mis on poleeritum). Maksimeeri brauser ja siis kasuta pildi all olevat toolbari:

… siin oli link, mille ma kirjutaja identiteedi saladuses hoidmiseks eemaldasin

See foto iseenesest polegi kõige parema kvaliteediga aga annab aimu, mida teha saab. Mul endal oli mõte teha … fotode leht, kus kõik pildid oleksid niimoodi zuumitavad. Algselt tahtsin seda koos …lehega põimida kuid siis otsustasin, et siiski mitte. Rääkisin eile põgusalt …, ta arvas, et võiks teha … veebilehe osana, mis on suht hea mõte. Mul endal Paide fotosid on kuskil 150, materjali seega on (kuigi mitte haruldast).

Sul tasuks mõelda ka selle peale, et kvaliteet oleks korralikum, siis ehk saavutaks leht suuremat menu. Lähiaastatel monitoride resolutsioon tõuseb, nagu näed ka oma iPhone’i pealt, kus ekraan 300 punkti tollile. Alla 2000 pikseli laiust pilti pole eriti mõtet üles panna, arvestades neid arenguid ja kui tahad et 5 aasta pärast praegu üles laetud pildid oleksid enam-vähem vaadatavad. Vanadpildid keskkonnas praegu 685px, ehk siis pilt on 300-punktisel ekraanil ainult 5 cm lai.

Saadud e-kirja võibki laias laastus jagada kahte ossa, millest esimene keskendus fotode suurusele. Lisan siia ka ekraanipildi, mis peaks kirjutaja seisukohta, et vanadpildid.net keskkonnas ei ole fotod suurel ekraanil normaalselt vaadeldavad. Kuna mulle saadetud ekraanitõmmise mõõdud olid 2559×1306, eeldan, et selline on ka nende vaataja ekraan. Minu poolt ülespandud fail (seesama pilt, mille kaasapanemisele kirjutaja viitab ainult vähendatud kujul) on väiksem aga proportsiooni saab seda vaadates kätte.

vanadpildid.net suure resolutsiooniga ekraanil

Tõepoolest, tavavaates on foto teatud tüüpi monitoridel küllaltki väike. Kuid tavavaates pole pilt esitletud ka normaalsuuruses. Et viimast ekraanile manada, tuleb vajutada väikest ekraani nupukest foto üleval paremas nurgas. Allolev tulemus on võetud minu kodus olevalt lauaarvutilt, mille ekraaniresolutsioon on 1920×1080! Pole ju paha ja kuigi detailirikkusega foto ei hiilga, on see lõiv, mida hetkel maksame mitmel põhjusel.

vanadpildid.net kuvatuna ekraaniresolutsiooniga 1920x1080

Kuigi pisimaid detaile tõpoolest ei näe, ei jää ka midagi olulist nägemata. Seda enam, et sageli polegi neid detaile ka kvaliteetse skanneerimise korral kusagilt võtta. Kõik oleneb, mis eesmärgil ning milliseid võimalusi arvestades keskkond on tehtud. vanadpildid.net arendamisel olen siiani lähtunud järgmisest:

 • 1000 pikslit on optimaalne foto kuvamise suurus nii arvutites kui ka ühe enam populaarsust võitvates mobiilsetes seadmetes;
 • piirangud fotode kasutamisel – on kasutajaid või avaldatud fotosid, mille edasist loata kasutamist püütakse mõõtmetelt väiksemate ning madalama resolutsiooniga fotode avaldamisega vältida. Suuremate fotode avaldamise soovi korral jääksin neist ilmselt ilma;
 • administraatorite erinevad võimalused ja väga ebaühtlased oskused nii fotode üleslaadimisel kui skänneerimisel. Pange näiteks tähele, et paljude vanadpildid.net keskkonnas avaldatud fotode puhul on fotol kujutatu esitlemise soovile ohverdatud kvaliteet – sageli on tegemist koopiaga koopiast. Veel eile püüdsin midagi ette võtta hiljuti üles laetud fotodega, mis olid väiksemad kui 1000 pikslit oma pikemas küljes. Esmaspäeva õhtul aga koolitasin üht administraatorit lihtsaid vahendeid kasutades fotosid sobivaks töötlema;
 • ebaühtlane ja sageli pigem aeglane internet, tingitud erinevatest asjaoludest aga ka sellest, et palju kasutatakse mobiilset internetti, mis ei ole väga mahukate faililiigutamiste puhul ei kiire ega rahakotisõbralik. Ka näiteks minul kodus olev Elioni internet liigutab vanadpildid.net fotosid mõõduka kiirusega;
 • realistlik arvamus enamiku kodukasutajate arvutitest, mis väga sageli ka täna veel ülaltoodud resolutsioonideni ei küündi. Näiteks Maarja vahetas hiljuti välja oma arvuti, mis oli 8 aastat vana! Ja selliseid masinaid on Eestimaa kodud täis.

Üldiselt ma siiski vastu ei vaidle, tuleb olemasolevad võimalused, ka need mis pakutud, läbi vaadata ja kaaluda nende või siis sarnaste lahenduste kasutamise vajalikkust vanadpildid.net keskkonnas. Kokkuvõttes oli mul siiski pärast järelemõtlemist ning ekraanitõmmiste võrdlust hea meel tõdeda, et päris ajale jalus ma nüüd ka ei ole. :) Ma ise kasutan enda arvates kaasaegset arvutit – 13 tollise ekraaniga MacBook Air’i ega oska sellega tööd tehes keskkonnale midagi ette heita. Vaata ise:

vanadpildid.net kuvatuna ekraaniresolutsiooniga 1440x900

Lisaks olen ma viimasel ajal üsnagi põhjalikult veebi kamminud, otsides vanadpildid.net võimalikke konkurente. Olen leidnud küll suurepäraseid fotokogusid kuid need kõik on üles laetud keskkondadesse või viisil, mis sageli mingit kriitikat ei kannata. Just see ongi andnud mulle julguse nimetada vanadpildid.net keskkonda üheks parimaks omataoliste seas.

Aga kiri jätkus:

Siis veel otsingumootori optimeerimisest. Kui vaadata pildiviidet, siis praegu on selline:

http://www.vanadpildid.net/index.php?option=com_pictures&Itemid=101&photo=1097&maker=Joh.Ehrenwert#content

Võtan suva WordPressi postituse enda blogist, viide on “loetav” juba ilma avamata, pole mingeid numbreid ega jura:

Põhimõtteliselt nägi see link välja nii: http://www.nahkanuia.net/hommik-nahkanuial/

Oletame, et sama jutt on mõlemal veebilehel, erinev on ainult nö lingi ehk viite kuju, mis sa arvad kumba Google enne näitab, …?

Sel teemal saad rohkem infi kui otsid netist SEO kohta, ehk search engine optimization. Vähim mis sa teha saad on see, et pildi pealkiri pannakse ka leheviitele lihtsalt lõppu ja kindlasti ka lehe päisesse.
Ka kui võtad mingi pildi ette, siis brauser näitab ikka teksti “vanadpildid – avaleht”, ehk siis konkreetse pildi pealkirja ei näidata, mistõttu need lehed eriti otsimootorites ei skoori.

Üldiselt tuleb tõdeda, et see kes selle lehe sulle tegi ei oma baasteadmisi nendest asjadest või pole ta neid rakendanud.

Siin pole mul küll midagi vaielda, tõepoolest on vanadpildid.net lingid kohutavad. Edastasin oma soovi juba arendajale ja olen ilmselt valmis ka pisut raha välja käima, et tulemus oleks pisutki kasutaja, aga ka otsingumootori-sõbralikum. Arendajaga on meil aeg ajalt keerulised suhted aga ma ei saa öelda, et nad ei oska teha. Pigem on küsimus minu kui kliendi olulisuses neile nüüd, kus töö oleks otsekui tehtud ning nende soovis ja võimalustes kaasa mõelda. Aga ma loodan, et see kõik paraneb. Täna oligi meil taas üks asjalik telefonivestlus.

Et ülaltoodu kvalifitseerub minu jaoks siiski eelkõige konstruktiivseks kriitikaks, oleksin tänulik, kui ka teised lugejad oma sõna sekka ütlevad. Pingevabalt, sest neist ette- või tähelepanekuist võib sündida midagi asjalikku ning vajalikku. Olge julged ja andka teada, mida te vanadpildid.net kasutajaliidesest arvate ning kus oleks teie arvates vaja käsi külge panna. Pole võimatu, et mingi osa tehtud ettepanekutest realiseerub juba käesoleval aastal.

27 kommentaari to “vanadpildid.net – ootan konstruktiivset kriitikat!”

 1. marko Says:

  Vabandan kõigi kasutajate ees! Tundub, et mingil salapärasel põhjusel on vanadpildid.net slaidivaate nupp rikkis.Ilmselt on see seotud arendaja katsetega eile so reedel keskkonnas mõningaid minu poolt soovitud parandusi sisse viia (mitte ülaltoodud postitusega seoses). Mul õnnestus eile slaidivaade kätte saada Firefox brauseriga lauaarvutis.

  Kahtlen, kas probleem enne esmaspäeva paraneb!

 2. MM Says:

  Olen algusest peale seda projekti jälginud.
  Igati kiiduväärt ettevõtmine.

  Aga millest ma puudust tunnen on (lisaks juba mainitud pildisuurustele), see et piltidel võiks olla juures ka geograafilised koordinaadid ning ka kaart kuhu on väikest täpikestega pildi asukohad kuvatud.
  Midagi taolist nagu on Picasa veebialbumis (picasaweb.google.com).

 3. marko Says:

  Aitäh tagasisidest eest!

  See geograafiliste asukohtade lisamine koos näiteks foto kuvamisega kaardil on plaanis. Vaatan, et kas see õnnestub sel aastal ära teha.

  Kas ma saan õigesti aru, et fotod on liiga “väikesed”? Kui suured need peaksid olema?

 4. MM Says:

  Praegu on lehekülg kujunduslikult OK. Ja ka pildi suurus sobib aga igal pildidl paks olema eraldi link kust näeks pilti suurelt. Ja see suur pilt peaks olema maksimaalselt suur (lühem külg võiks ikka üle 1500px küll olla).
  Et ikka asula vaatel näeks lugeda silte maja seintel ning gruppipiltidel näeks inimestel rinnas olevaid medaleid ja muid huvitavaid ning olulisi detaile.
  Aga need suured pildid peavad olema eraldi lingina, siis ei koorma ka aeglast interneti ühendust kui suurt pilti ei vaata.

 5. marko Says:

  See on iseenesest võimalik lisada osadele fotodele lisaks suuremad failid või siis leida vastav tehniline lahendus ning sellised pildid mingil moel teistest eristada. Uurin arendajalt võimalikke lahendusi.

 6. Romeo Koitmäe Says:

  Olen kriitikuga nõus, mis puudutab pildi kvaliteeti. Sul on küll võimalus vaadata pilti suuremalt, kuid see on kahjuks kvaliteedi arvelt. Seega ei olegi mõtet suuremalt vaadata, sest pildile infot juurde ei tule. Kas just 1500 pxi, aga 1200 võiks olla küll ja kvaliteetsem. Mul endal on oma tarbeks üleval ainult 850 px, kuid võimalikult kvaliteetne skänn.
  http://rommi.planet.ee/?pid=420

 7. marko Says:

  Kui vaadata neid fotosid, mis juba on üles pandud, siis väga suurel osal puuduvad need detailid juba paberkandjal. Olen nõus, et osa fotosid kannavad endal rohkem infot ja nende puhul võiks mingi lisavõimalus lähemalt uurida, tulla kõne alla küll. Aga neid ei ole palju! Tulevastel fotodel hoian kvaliteedi maksimaalse.

  Hetkel tundub mulle, et keskkonnal peaks olema veel kolmas, valikuline võimalus eriti detailsete fotode lähemaks uurimiseks.

 8. Ahto Says:

  Slaidivaate pilt pole palju detailsem kui on algne pilt, ehk umbes 1000px lai. Kui kasutajal on suurem monitor, siis slaidivaates see 1000px pilt lihtsalt venitatakse suuremaks, mille tõttu läheb udusemaks ja detail väheneb. Soovitan venitamiseks mitte tegeleda, kas siis pilt jääb pigem väiksem kuid 1:1 suuruses, milles ta on kõige detailsem.
  Lisaks kaob slaidivaates ära pildikirjeldus, mistõttu on slaidivaade suhteliselt ebapraktiline.

 9. marko Says:

  Kuramus, nüüd jõuab mulle ka kohale midagi, millest ma, häbi küll, teadlik ei olnud. Arvasin, et pildid kuvatakse slaidivaates originaalsuuruses ehk 1000 px. Kui need suuremaks venitatakse, muutub asi muidugi mõttetuks! Oleksin pidanud seda märkama ise …

  Laadisin 3 viimast fotot üles 1500px pikem külg. Kas need on paremad?
  Paide üldvaade
  Ale talu Metsanurga külas
  Sillaotsa sild 20. sajandi alguses

  Slaidivaates on kirjeldus jah kadunud AGA on võimalus minna soovi korral selle juurde – vaata üleval vasakus ekraani servas tekib link “Mine pildi juurde” Eesmärk oli hoida slaidivaade võimalikult puhas ning kasutatav ka näiteks olukorras, kus üleslaetud fotod kuvatakse mingi kriteeriumi raames mõnel üritusel.

 10. MM Says:

  Paistab, et need pildid ei jõuagi täissuuruses serverisse.
  Üleslaadimisel tehakse kõik fotod ühte mõõtu nii, et laius on kõigil 940px.

  Ning slaidivaates venitatakse kõik pildid nii suureks nagu kellegi monitor parajasti on.

 11. marko Says:

  Vaatasin ise järele ja on tõepoolest nii. Uurin järgi mida ja kuidas saab paremaks teha.

  Hetkel arendajat selles süüdistada ei saa, sest kokkulepe oli, et fotod on 1000 pikslit pikem külg ning neid kuvatakse ühesuurustena (slaidivaates) terviklikkuse huvides. Pigem tuleb taotleda lahendust, kus piltide üleslaadimise suurus võib olla suurem aga nende kuvamise viis sõltub kasutajast.

 12. marko Says:

  Siin on pisut statistikat kah. Kliki pildil, et näha suuremalt või mine allika kodulehele. Katastroofi pole aga siiski kasutatakse päris palju suurema eraldusvõimega kuvareid.

  Browser Display Statistics JAN2012

  Statistics for Higher Screen Resolutions JAN2012

  Allikas: w3school.com

 13. MM Says:

  Ma arvan, et süsteem võiks olla selline, et üleslaetavast pildist teeks server kas versiooni. Üks oleks originaal suurusega ning teine võib jääda selline nagu praegu on (laius 940px). Iga pildi juures oleks siis link originaal failile.

 14. marko Says:

  See tundub olevat hea plaan, ootan praegu keskkonna arendaja vastust kuidas edasi minna. Muu hulgas andsin talle ka lingi siia.

 15. MM Says:

  Neid pilte võiks saada kuidagi sorteerida ka lisamise järgi või pildi juures võik olla ka lisamise aeg näha. Siis oleks lihtsam meeles pidada millist pilti oled juba näinud ja milliseid veel ei ole.

 16. marko Says:

  Mingid arengud juba toimuvad ning midagi peaks veel tulema. Loodan, et eelarve saab selline, mille rahakott välja kannatab.

  Praeguseks on muditud pisut püsiviidet, mis on muutunud lühemaks, nähes välja nii: http://www.vanadpildid.net/?photo=1127. Andsin sisse ka tellimuse muuta lingid otsingumootoritele sobivamaks ehk siis asendada number foto kaasteksti pealkirjaga.

  Teemana on üles võetud ka suuremate fotode üleslaadimine ning lisanduv võimalus neid lähemalt uurida. Sellega läheb pisut aega (ja vist ka raha).

 17. marko Says:

  Visake pilk peale, viimased fotod üles laetud pikema küljega 1500px ja maksimaalse JPG kvaliteediga. Nagu ma oma ekraanilt aru saan, kuvatakse foto kunstlikult venitamata.

 18. MM Says:

  Nüüd on juba palju parem.
  Kas saab ka üles laadida 1500px suuremat pilti?
  Foto juures võiks olla ka link mille kaudu näeks seda üleslaetud pilti, sest muidu suurt pilti ei näe. Slaidi vaates sõltub pildi suurus kasutaja ekraani suurusest.

 19. marko Says:

  Ootan ära, millise lahenduse pakub arendaja seoses sooviga suuremaid pilte üles laadida ja neid lähivaates uurida välja, siis vaatame edasi.

 20. Imbi Says:

  Juttu on siin põhiliselt üleslaadimise parendamisest. Arvan, et tulemus sõltub suuresti alusmaterjalist,st.kuidas inimene on saanud ja osanud skaneerida oma foto. Enamus minusaadetuist ongi liig väikesed, kuidas Marko saab siis (teate küll millest) saia teha. Pealegi on fotod tõesti vanad, tuhmid, katkiste nurkadega, murdejoontega, sageli koopiad, tekstiga peal.
  Töötlusprogramme on olemas, aga kaob vana hõng ära. Digiajastu fotod on loomulikult teise kvaliteediga.
  Vanadele fotodele annabki väärtuse esivanemate või sündmuste jäädvustamine, kvaliteet on ju teisejärguline.
  Kuupäevi oleks küll hea näha.
  Tahaks ka võimalust enda kommentaari parandada, märkan õigekirjaviga, mõtlen ümber või täpsustan.
  Võiks olla üleval juhend, kui suurt ja kuidas skaneerida. Vanemal põlvkonnal ongi põhiliselt neid fotosid.
  Kategooriat on raske kerida, mitu korda kaob enne.
  Võiks olla küsimuste esitamise ja vastamise koht.
  Võimalikult igast valdkonnast fotosid, praegu pole eriti Koeru tehast, kolhoose, tervishoidu, portreesid.
  Kui vana on üldse “vana”?

 21. Hundi ulg Says:

  Lisan oma sõbralikud märkused. Mulle isiklikult, huvist ja hobist tulenevalt, meeldiks iga foto kohta teada saada alljärgnevat struktureeritud informatsiooni, mis korrastatuna paigutatud foto alla. Ning pole hullu kui pildi üleslaadimisel jääb osa lahtreid tühjaks. Andmete täiendamist võimaldab lehekülje avatud kommentaarium.

  Fotograaf:
  Pildistamise aeg: (täpne, umbes, ajavahemik vms.)
  Pildistamise koht: (see, mis on juba praegu, kuid päris ei saa nõustuda pakutava “asulaga”. Pigem siis – maakond, kihelkond, vald, küla/asula, talu).
  Isikud pildil:
  Sündmus pildil: (kirjelduse või märksõnana ehk teisisõnu mis pildil toimub, millega seoses või miks ülesvõtte tehti).
  Kommentaar pildile: (see oleks sealsamas, kus praegugi. Lihtsalt ülaltoodud pildi andmed oleksid foto all ja kommentaarikastis täiendav informatsioon vabas sõnastuses pildi üleslaadimisel).

  Ettepanekul oleks kaugemale ulatuv mõju. Siis kui fotode haldamine koguseliselt muutub hõlmamtuks ja abiks peaks tulema lehekülje enda juba senisest detailsem otsingumootor. Ülalesitatud pildiandmed oleks igaüks üksikult või kombineeritult otsingu aluseks.

  Pildiandmete kasulikkusest näide: otsin fotosid 1919-23 ja tekib mingi ülevaade, seoste loomise võimalus, mis sellel ajavahemikul antud kihelkonnas toimus.

  Ülalesitatu on selline sisuliselt kaalutlemata uitmõte. Kindlasti vajab kohendamist, täiendamist või lihtsustust.

 22. marko Says:

  Tänud Aita ja Hundi ulg. Leidsin teie jäetud praktilistest ning tavakasutaja seisukohast olulistest kommetaaridest-soovitustest palju mõtlemisainet. Kindlasti jõuab midagi ka keskkonda.

  Aitale vastuseks, et praegu on kokku lepitud ajaliseks piiriks 1950. Seega tõepoolest, hilisemast ajast pärit fotode lisamiseks peab olema suur kaal. Las need jäävad mõnele teisele keskkonnale või siis tulevikku. Muidugi saan Sinu palvel panna hilisemaid Koeruga seotud vanu fotosid üles Nahkanuia ajaveebi.

  Kas Sa Hundi ulg märkasid, et foto kaasteksti all olevad sildid on samuti klikitavad? Olen alati märkinud sinna aastaarvu. Nii saab algelisel moel aastapõhiselt fotosid sirvida küll. Esmalt tuleb muidugi leida kogust mõni foto, kus soovitud aasta on olemas ja siis sildile klikkida.

 23. Imbi Says:

  Mõned mõtted seoses “konstruktiivse kriitikaga”.
  Informatsiooni vana foto kohta saab vaevalt täiuslikult.
  Fotograafi nimi pole alati teada, kui pildi tagant saab välja lugeda, on hea. Osa pilte (eriti uuema-aegseid) tehti mitte ametliku fotograafi, vaid kellegi oskaja ja huvilise poolt. Siis pole mingit märget tagaküljel. Pole ka enam kellegi käest küsida.
  Vanad pildid kuuluvad 3 aega – tsaariaeg, esimene EV ja nõukaaeg. Igal ajal on olnud oma haldusjaotus, mille piirid ei kattu praegustega. Alates kubermangudest, mõisatest, kihelkondadest, valdadest. Lõpetades rajoonide ja külanõukogudega.
  Pildistamise koht võiks olla märgitud pildistamise ajal kehtinud halduse järgi ja praeguse järgi samuti. Kui muidugi vana jaotust teatakse (küla nimi on rohkem teada). Ilma praeguse kohanimeta aga on raske ette kujutada, kus sündmus aset leidis.
  Kihelkonnad kadusid ametlikult jaotusest 1926.a. Olen lugenud, et ajaloolisi objekte ja kultuuriväärtusi on mõistlik liigitada kihelkondade järgi. Mis vanad fotodki muud on?
  Üks koht kihelkonnapiiride vaatamiseks on Mõisaportaal.

  “Vanadpildid” on läinud ammu üle Järvamaa piiri. Ühest küljest hea, kõikidel maakondadel pole sellist ning inimesi ei saa keelata saatmast. Teisest küljest kaob ära “Koeru kant”.
  Kolmandik eesti rahvast elab Tallinnas. Kindlasti on kõige rohkem ka seal pildistatud. Mis juhtub, kui terve Tallinn hakkab oma fotosid siia saatma?
  Olen kolkapatrioot ning mulle meeldivad fotod Koeru kandi inimestest, maatöödest, loomadest, perenaiste valgetest põlledest.

 24. marko Says:

  Aitäh Imbi!
  vanadpildid.net on paljuski kompromiss eesmärgiga muuta keskkond kasutajale mugavamaks ning lihtsamini mõistetavaks. Kuna algne eesmärk (see on tegelikult ka säilinud) oli jagada valdavalt esimese vabariigi aegseid või vanemaid fotosid, sai sellest lähtudes valitud ka haldusjaotus. Aga ma olen Sinuga nõus, et ideaalses maailmas võiks iga foto olla paigutatud selle tegemise ajal kehtinud haldusjaotusesse. Iseasi kui mõistetav see kasutajale on.
  Muuseas, vanadpildid.net kasutabki Valdo Praustilt saadud kihelkondade aluskaarti ja ma ise käin tihti mois.ee lehel vaatamas, kuhu ma peaksin ühe või teise foto paigutama.

  Ühes ma olen Sinuga nõus – vanadpildid.net oleks pidanud jääma Koeru ja selle lähiümbruse leheks. Tegelikult läheksin ma veelgi kaugemale öeldes, et ka ainult minu enda teha. HIljuti kustutasin enamuse kasutajaid, sest mõni neist pole laadinud ühtki ja teised paar fotot kuude (või aasta) jooksul. Milleks neid hoida? Samuti on praegu suur segadus fotode suuruse ja kaastekstiga. Kuigi olen igal kasutajal palunud järgida kindlaid mõõte ning lisada kaastekst, kipub see tegelikkuses taanduma ebaoluliseks. Praegu on vaid paar tegijat, kes saavad aru keskkonna mõttest ja sisust ning toimivad vastavalt. Aga ka neile on vp.net ajakulukas kõrvalhobi, mitte nagu mulle – enda loodud südamelähedane projekt.

 25. Imbi Says:

  Inimesed saadavad “Vanadele” fotosid ülespanemiseks, aga tihti nad sinna ei jõua. Tahaks aru saada, miks üks või teine ei sobinud. Kõigile ei jõua tagasisidet anda. Sellepärast olekski vaja juhendit, kus oleks vajalikud nõuded:
  suurus
  pildistamise aeg, (enne 1950)
  koht, (üle Eesti vist praegu)
  kvaliteet (umbes milline sobib, võiks teha väga vanadele allahindlust)
  mis on pildil, st kui sarnaseid on juba üleval palju, kas on mõtet korrata
  kui pole infot foto kohta, kuidas toimida
  kui Koeru inimesed on pildistatud väljaspool Eestit, kuidas toimida (sõjaväes, Siberis)
  jne
  Inimene saab aru, mis oli valesti ja edaspidi arvestab.
  Elu on alati keerulisem kui reeglid ette näevad, seetõttu oleks hea saada esitada küsimusi, teised näevad samu probleeme.

  Olen mõelnud, kuidas saame kaasa aidata projekti toimimisele. Arveldusarve on olemas, kui palju inimesi on seda kasutanud? Kui viiakse oma maalid näitusele, makstakse alati pinna eest üüri. Nii võiks ka siin, väike summa iga foto eest (näit 50 senti või 1 euro). Seda peale üleslaadimist.
  Võimalikud takistused:
  Osa lõpetab saatmise
  Kõigil pole arvutit ja pank on kaugel
  Palju pilte on juba üleval
  Osa ignoreerib, ei viitsi või ei jõua.
  Eks mõtleme.

  http://harjuloogiline.ee/mtu-harju-loogiline-kutsub-osalema-projektis-kodukoha-lugu-faktides-ja-fotodel/
  Panen siia lingi, võib-olla on huvilisi, kes saavad minna.

 26. imbi Says:

  Panin siia lingi toimuva loengusarja kohta fotodest ja suguvõsa uuringust.
  Mõned tähelepanekud, mida enda jaoks täheldasin.
  Rõhutati, et väga väärtuslikud ja tähtsad on perepildid, juba tsaariajast.
  Kus on koos erinevad põlvkonnad, sugulased jm grupid.
  Vanasti sätiti inimesi pildistamiseks, tagune puhastati kõigest segavast, kõik vaatasid otse aparaati, nähtaval olid kõigi näod, edasi juba valgus ja kaugus.
  Ei määragi tehnika, vaid tahe hästi teha.
  Praegu tehakse kokkusaamistel sadu fotosid, isegi täiskasvanud ei viitsi paigal püsida, lastest rääkimata. Tulevadki kehvad fotod, näit tittedel käed näo ees, keegi küljega, riietus korratu, keegi poolikult, on segavaid vaase või pudeleid, mõni poiss teeb grimasse jne jne.
  Pole pildistamise kultuuri.
  Ajahetk on raisatud.

  Tegelikult tuleks fotograafil selgitada vajalikkust, et ilus foto on kõigi huvides.
  Iga vanem vaatab oma lapse riietust, soengut, asukohta.
  Inimesed peavad varuma kannatust. Sünnipäevalaps on teinud ettevalmistusi ja kulutusi, niipalju peavad külalised vastutulelikud olema.

  Kõige suurem vastutus ongi fotograafil, tema näeb tervikut. Pärast torkab iga viga silma, aga enam sellist pilti ei saa kunagi, osa inimesi võib ka lahkunud olla.
  Fotograaf peab nõudlikum olema. Ikka kiiresti klõps, sest keegi juba toriseb või tahab kempsu.
  Tähtsatel üritustel peaks see olema ühine töö.
  Meie lapsed ja nende järeltulijad on tänulikud, et korrektne pilt tehtud.

  Sain ka infot, mida kõik on võimalik teha lasta, ilusaid albumeid, kalendreid, terve sugupuu riidele jne.
  Palju on meil üldse pilte, mida tahaks trükituna raamatusse?

  Kiletaskud ei mõju paberile hästi, niisked ja umbsed.
  Paksule papile kleebiti tsaariaegsed fotod, vabariigiaegsed olid põhiliselt postkaardikujulise tagusega.

  Hämmastavalt vähestel osavõtnutest oli olemas endast korralik portreefoto 6*9, mis tulevikus oleks järglastele suurepäraseks materjaliks.

  Loomulikult rõhutati mitte viivitama sugulaste käest info kogumisega, fotode dubleerimist arvutivälisele kõvakettale ja väärtuslikumate tegemist paksemale paberile.

 27. marko Says:

  Aitäh Imbi! Asjalik kommentaar.

Leave a Reply