Nahkanuial veesüsteem korras

Ma isegi ei oska öelda, kellele see postitus võiks lugemiseks sobida aga olgu ta siiski olemas, tagantjärele tarkuseks ja loodetavasti ka naeruks.

Kirjutasin eile:

… õhtul selgus, et taaskord on midagi lahti pumbaga, täpsemalt rõhuanduriga, sest pump töötab lakkamatult. Ma pole veel sansõlme lahti teinud ja pole kindel, kas teengi, sest kahtlustan, et rõhuandur on saanud löögi plastkausilt, mida Maarja pesumasina taga hoiab. Külm võiks ka kõne alla tulla aga vesi käib vabalt läbi torude ning eilsed külmakraadid olid kõike muud kui äärmuslikud.

Esmaspäeval suutsin läbi Grundfos pumpade maaletooja jõuda lõpuks sõltumatu hooldusfirmani, kelle esindaja on kunagi siin Nahkanuial käinud ning kellel on olemas ka varu soodsa hinnaga rõhuandureid. Kui olin anduri lõpuks kätte saanud (sellel Tallinnas järel käinud) ning paigaldanud, selgus, et sellega on kõik korras kuid arvestades kiirust, millega rõhk pumba väljalülitamisel kadus, pidi küsimus olema lekkivas torustikus. Sansõlme kontrollisin üle juba esmaspäeva hommikul, nüüd kruvisin lahti köögipõranda ja heitsin pilgu ka sinna alla – samuti kuiv. Jäi üle veel üks võimalus, kaev.

Rõhuandur ©Nahkanuia

Kiskusin kaevu lahti ja kuulsin juba seda tehes kohinat. Nii oligi, lähemal uurimisel võis näha ühenduskoha juures leket, millest vesi hirmsa jõuga välja pressiti. Iseenesest oleks probleemi lahendamine pidanud olema lihtne, sest kaevu paigaldatud spetsiaalse liidese ülemises otsas on 3/4 keere ning selle saab keermestatud lati abil välja tõsta koos pumba ja muuga. Ainult et mul ei olnud latti ning teiseks teadsin ma juba ette, et kuna kaevutoru on pisut vajunud, ei pruugi mul õnnestuda lati kinnikruvimine. Sellegipoolest sain veel õhtul kätte mehe, kes pumba paigaldas ja kuna tema mehed töötavad praegu Koeru lasteaias, lubas ta saata vajaliku lati mulle sinna, et saaksin siis pumba välja tõsta ning teha kindlaks lekke põhjus.

Sain lati kätte täna 11 paiku. Selle kinnitamine aga ei õnnestunud ülalnimetatud põhjusel. Jäi üle ainult üks võimalus, kaevutoru ülemine osa lahti kaevata, lühemaks lõigata ja uuesti proovida. Tulemus sai selline:

Kui olin toru lühemaks lõiganud, õnnestus mul imekombel keermestatud latt poolviltu liidesega ühendada kuigi ohtliku nurga all ning kogu kupatus välja tõsta. Selgus, et katki on messingist liides, mitte toru ning oli lausa ime, et see veel koos püsis. Alloleval fotol on katkine liides näha. Vasakpoolset osa vajasin edasiseks kasutamiseks aga parempoolne osa oli osaliselt pooleks ning osaliselt (muhv) praguline. See tuli täies ulatuses uuega asendada.

Purunenud liides ©Nahkanuia

Olin juba Maarja poodi saatnud kanalisatsioonitoru järele, seda tuli ju ka jätkata, aga pidin nüüd ise startima, et vajaminevad liidesed saada. Koerus neid ei olnud ja mul tuli minna Paidesse. Kauplusest Kodu Comfort sain need kohe kätte ja leekisin tagasi kodu poole. Peatuse tegin ainult lasteaia juures, palumaks ühel meestest kaks liidese osa kokku keerata. Minu õnn, et ma nii otsustasin, kuigi oleks saanud sellega ilmselt ka kodus ise hakkama. Nimelt murdus katkine liides väljakeeramisel teistkordselt, kusjuures nii õnnetult, et osa keermest jäi mulle olulise detaili sisse. Ilma abilise ja tema tööriistadeta poleks ma sellest ilmselt jagu saanud ning see tähendanuks palju mahukamaid kaevetöid ning ajakulu.

Kodus ühendasin valmis liidese pumbatoruga, kruvisin lati külge ning lasksin pumba kaevu. Ka pumba kaevulaskmisel sai takistuseks äravajunud kaevutoru, mis ei lubanud liidest oma kohale tagasi suruda. Õrnalt toksides ning messingist liidese purunemisega riskides sain ma selle siiski oma kohale ning kohene test näitas, et veesüsteem toimib taas. Kaevutoru ühendused sain muhvi ja täiendava torujupi abil kiiresti tehtud ja mulla pealeajamine polnud enam teab mis raske ülesanne.

Toas vaatasin üle rõhuanduri, selle mille Tallinnast tõin ja mis tegelikult oli mõeldud võimsamale pumbale (minu rõhuandur 0-6 BAR, sain 0-10 BAR). Kuna paigaldasin koos uue rõhuanduriga ka dubleeriva manomeetri, selgus, et torustikus on 2 bari asemel hoopis 4. Kuna mind oli hoidatatud, et see vahe võib olla, ma väga ei üllatunud aga nii suur erinevus pani muretsema. Seega vahetasin rõhuanduri tagasi algse vastu, see oli ju samuti korras, kuid pidin leppima tõdemusega, et ka see näitas 2 BAR asemel 3,5.

Lugu sellega päris ära ei lõppenud, sest kui Maarja pani käima pesumasin, selgus, et selle vee sissevõtu süsteem oli ummistunud ja taas pidin torutangid haarama. Kahekesi saime selle ka korda ja masina tööle.

Nüüd on õhtu ja selja taga on kaks pingelist päeva. Pea valutab. Katsuge talvel niimoodi ilma veeta olla, need kes on olnud, teavad, kui ebameeldiv see on, eriti lastega. Igal juhul polnud mul väga palju muid valikuid, sest ainsaks alternatiiviks oleks olnud lumi või siis ajutiselt Paidesse kolimine. Selles mõttes on hea olla, et tööd, mida ma teenusena lootsin tellida kuid asjaolude tõttu minu vastutada ja teostada jäid, siiski tehtud said. Jälle midagi uut omandatud ja õpitud. Liigun ikka vaikselt sinnapoole, et ühel ilusal päeval kõigega iseseisvalt hakkama saada. See on Nahkanuia uus nägu minu jaoks.

Kaevu lahtikaevamine ©Nahkanuia

NB! Eraldi vabandused Matilde kasvatajatele, kes pidid hakkama saama nutva tüdrukuga, kes oma isa lasteaia juures nähes arvas, et saab koju. Isa oli piisavalt rumal, et lapsele lubada “kohe” saabuvat emmet …

Leave a Reply