Koeru telemast

Väikese seltskonnaga õnnestus minul, Matil ja õepoeg Tommil külastada täna Koeru telemasti teenindushoonet. Kui külastuse käigus pakuti võimalust tõusta liftiga teletorni, olime muidugi kohe nõus.

Hoone ise on ehitatud nõukaaegsete standardite ja seadmete jaoks. Nüüdseks on sinna tekkinud “liikumisruumi”, sest need aparaadid, mis kunagi võtsid enda alla terve seina, on kadunud ning tänapäevaseid mahub samale pinnale sõltuvalt suurusest kordades rohkem. Meile anti üsnagi põhjalik ülevaade teletorni rahva töö olemusest aga mulle kui tehnikavõõrale inimesele oli see siiski suuremas osas nagu hiina keel.

Palju enam pakkus tõusmine rohkem kui 100 meetri kõrgusele väikese kahekordse liftiga, kus nn esimene korrus kujutas endast akendega umbset karpi ja teine korrus tugeva traatvõrega ümbritsetud puuri. Poistel julgust jagus ja nii olime suurema osa ajast “puuris” ning saime vabalt ümbritsevat uudistada.

Koeru telemast on oma 349 meetriga Eesti kõrgeim ehitis ja lift lubab tegelikult sõita päris selle tippu! Meil vajadus nii kõrgele minna puudus, hea ülevaate saime kätte oluliselt madalamalt. Juba 100+ meetri kõrgusel avanevad ilusad vaated ja kui mul poleks poisse olnud, oleksin ilmselt pisut vabamalt ja pikemalt ümbruskonda uurinud. Poisid nagu poisid ikka tüdinesid asjast ära enne kui “üles” jõudsime ja hakkasid allamineku kohta pärima. Küllap kahandas väga turvalisena tunduv keskkond nende jaoks olukorra erilisust. See mõjus mullegi, sest kui mulle muidu ei meeldi isegi mitte Väinjärve hüppetorni viimasel korrusel seista, ei tekkinud liftis mingisugust kõrgusekartust.

Nahkanuia küla ma esimese hooga maastikul üles ei leidnud (minu seebikarbiga tehtud fotol võib asukohta pigem aimata). Selle leidmisel oleks palju abiks olnud binokkel, mille kaasavõtmisele ma küll mõtlesin aga lõpuks siiski loobusin. Ja nagu öeldud, polnud mul seekord head võimalust ümbruskonna uurimiseks, sest poistel tuli igaks juhuks silm peal hoida.

Väga tore ekskursioon oli! Aitäh Sergeile, kes selle meile organiseeris ja külalislahkele telemasti personalile selgituste ja liftisõidu eest!

Leave a Reply