Järvamaa vanadel fotodel

Maarja õde Laura kinkis mulle raamatu “Järvamaa vanadel fotodel”. Tegemist on Järvamaa ühe tuntuima ja tunnustatuima fotograafi René Viljati järjekordse fotokoguga, kuhu on koondatud üle 700 foto Järvamaa ajaloost. 30. mail esmaesitletud ja 590 krooni maksnud raamat sai minu omaks juba järgmisel päeval.

Raamatus sisalduvad 700 fotot on jaotatud vallapõhiselt albumitesse. Eraldi on käsitletud Paide ja Türi linna. 19. sajandi lõpust kuni 1945 aastani ülesvõetud fotode seas leidub ka paar kena pilti Preedi mõisast, mille alla Nahkanuia küla aastakümnete jooksul kuulunud on. Siin nad on, Preedi mõisa esi- ja tagafassaad. Esimene foto võetud umbes aastal 1920 tundmatu fotograafi poolt ja teine umbes aastal 1915 fotograaf M.Öömann’i poolt. Mõlemad fotod skaneerisin parema puudumisel otse raamatust.

Täna näeb Preedi mõis välja nii nagu alloleval pildil, varemetes ja lagunenud.

Sellest kuidas Preedi mõis hävis, leiab lühikese loo raamatust “Arad veed ja salateed”, kuhu on koondatud Järvamaa kohapärimus. Leheküljel 140 räägib Preedi küla elanik, Maie Mõtt muu hulgas järgmist:

No ja pärast oli niimoodi, et nad jäid vanaks ja siis see sovhoosi direktor ütles niimoodi, et tema ei hakka seda raha nende vanade majade peale panema ja lasi need majad maha tõmmata. Aga kõik ütlesid, et lasku remont ära teha, et see on ikkagi vanaaegne ja kõik – ei.

Kuidas see lugu tervenisti on, võib lugeda otse raamatust.

Aitäh Laurale raamatu eest! Ja mine kindlasti arsti juurde kontrolli, sest selline heldekäelisus õemehe suhtes kellega sa suurema osa ajast läbi ei saa, on kindel viide raskele psüühilisele traumale.

3 kommentaari to “Järvamaa vanadel fotodel”

 1. Preedi mõis Says:

  Tere,

  leidsin Eesti ajalooarhiivist Tartus Preedi mõisa ja härrastemaja-ehk siis sellesama maja- fassaadi ja põhiplaani joonised aastast 1703.
  Ilus maja!
  Nagu fotolt on näha, on see maja ehitatud rootsiaegse majakorpuse ümber.
  Saatsin postiga selle 1703.a. plaani pr Laastule. Võtke temaga ühendust kui on huvi. Lööge see mõis püsti, rootsiaegsel kujul on ta lihtsam ja harukordsem pealegi, saate hea kooskäimise koha. Ruumide põhiplaanilt ta meenutabki ja on sobiv näit. kämpinguks või lokaaliks, saate tuluallika pealegi.
  Kui on huvi, võite helistada ka mulle tel. 52-71586

 2. marko Says:

  Aitäh abi pakkumast! Huvi selle kandi vastu on suur! Eriti tahaks leida rohkem ajaloolisi viiteid Nahkanuia külale. Kaudseid või otseseid.
  Preedi mõisa peale minu hammas täna ei hakka aga tulevikus miks mitte. Esialgu oleksin valmis oma kulu ja kirjadega koostama enda ja ka külaliste tarbeks väikese voldiku Preedi mõisa rajamisest ja käekäigust.
  Kuidas ma leian pr. Laastu?
  Helistamise osas võtan kindlasti ühendust!

 3. marko Says:

  NB! Minu tehtud pildil ei ole mitte mõis vaid mõisa viinaköök. Raamatus “Järvamaa vanadel fotodel” olev mõisahoone on tänaseks hävinud!

Leave a Reply