Killuke Nahkanuia ajalugu jälle avastatud

Ma pikalt ei kirjuta. Kui täna oma vanade fotode “kogu” läbi vaatasin, tekkis mõte võrrelda paari seni identifitseerimata fotot sarnastega. Nii arvasin end ära tundvat Abaja veski ühel fotol, mis seni on kandnud nime “Veski Koeru juures“. Lahe! Aga veel lahedam on see, et samal moel avastasin veel ühe foto Vardja veskitalu peremehe August Ehrenbuschi isesõitjast.

Foto, mille puhul on 99% tõenäosusega tegemist Ehrenbuschi masinaga, on siin. Aluseks on Augusti tütre Õie mälestus, kelle käest on pärit ka üks minu kätte sattunud isesõitja fotodest. Teine samasugune foto oli Nipi Kõrsi perepoja Toivo perealbumis.

Foto, mille puhul võib üpriski suure tõenäosusega arvata, et tegu on sama masinaga, on selline.

Võrdlesin fotosid luubiga ning hiljem vaatasin üle ka teised fotod vanadpildid.net keskkonnas, millel on kajastatud rehepeksu. Neid pole küll palju aga kui ülalnimetatud välja arvata, on ülejäänud masinad hoopis teistsuguse väljanägemisega.

Kahel masinal ülaltoodud fotodel on ilmsed sarnasused. Ainus erinevus, mille leidsin on puidust serv rehepeksugarnituuri ülaservas, mis on ilmselt lihtsalt eemaldatav. Muidu on väiksemadki tuvastatavad detailid samad. Kuna teisena toodud foto oli ühes Rõhu küla albumis ja ühes Liusvere albumis, arvangi ma siitpeale, et tegemist on August Ehrenbuschi isesõitjaga nagu tema tütar seda nimetas. Jälle killuke Nahkanuia ajalugu avastatud ja ehk selgub kunagi ka mõlema rehepeksu toimumise koht.

Leave a Reply