Vale Preedi

Täna sattus minu kätte 2005 aastal Paides üllitatud raamat “Peetri muinaskihelkond”. Selle on koostanud Vaike Kotkas ja toimetajate rivi võtab silmade eest kirjuks, kõik puha proffessorid. Seda suurem oli rõõm leida raamatust Müüsleri mõisa nime kandev pilt, millel kujutatud hoone sarnanes nagu kaks tilka vett Preedi mõisaga ning tegelikult kujutaski Preedi mõisa!

Ma arvan, et viga võis raamatusse sattuda isegi mitte koostaja vaid arhiivi “süül”, kus oli ekslikult Preedi mõis Müüsleri mõisaks identifitseeritud. Juhanil oli arvutis olemas ka üks miniatuurne Müüsleri mõisa pilt ja sarnasus kahe ehitise vahel on tõepoolest olemas aga see ei ole nii suur, et neid segi ajada. See saab olla võimalik ainult neile, kes kummagi hoonet mitte kunagi oma ihusilmaga näinud pole.

Võrdluseks panen siia üles Preedi mõisa esifassaadi ca aastast 19201. Kas ka lugeja märkab sarnasust?

On ilmselge, et tegemist on sama hoonega kuid fotod on tehtud erineval ajal. Raamatus oleval vale-preedi pildil on näha ka mitu fotole jäänud inimest.

Hea on kogu asja juures see, et nüüd ma siis tean, et on olemas veel üks foto Preedi mõisast, mis küll fundamentaalseid teadmisi mõisa väljanägemisest ei kõiguta kuid silmaringi laiendamise mõttes tuleb kindlasti kasuks. Nüüd tuleb kindlaks teha, millises arhiivis see asub ja siis koopia teha!

 1. Rene Viljat fotokogust []

3 kommentaari to “Vale Preedi”

 1. Valdo Praust Says:

  Selliseid asju ikka juhtub, eriti hävinud hoonete osas ja nende poolt, kes pole ise ringi käinud, vaid on nn kabinettide-uurijad.

  Isegi olen samasse orki kukkunud, kui koostasin mõned aastad tagasi Läänemaa mõisate raamatut. Selles sai avaldatud oletatav Aadma mõisahoone pilt, mis tegelikult oli aga hoopis Kõrgessaare valitsejamaja. Kuna mõlemad hooned on juba ammu aega hävinud ning ERMis oli see pilt niiviisi pealkirjastatud, lipsaski viga sisse. Mõõtmed ka enamvähem klappisid.

  Jah, minu viga oli see, et ma ei näidanud kogutud pilte Hiiumaa Muuseumi inimestele, vaid usaldasin liiga palju muuseumi. Nemad selle avastasidki, aga kahjuks hiljem.

 2. marko Says:

  Asjalik kommentaar! Minu lugupidamine inimestele, kes oma vigu tunnistavad ja neist õpivad!

 3. Juhan Says:

  Antud Kareda albumis on mõned pildid, mida pole enne kuskil näinud, huvitav oleks lõpuks teada, kus kugus need on.

Leave a Reply