Lootusetult eksinud

Kunagi ammu tegin ma siia ajaveebi rubriigi “Lootusetult eksinud“. Rubriigi mõte oli kajastada kõiki neid kordi, kus Nahkanuia kaudu soovitakse jõuda kuskile kuhu siit pole kunagi saanud. Näiteks Merjale või siis Endlasse. Siiani ongi selliseid teadaolevaid olukordi olnud kaks ja eile lisandus veel kolmas.

Värava taha sõitis noortest pungil Opel ning võis aru saada, et lõbus seltskond on ilmselgelt eksinud. Minna taheti Tapikule aga avaldati kahtlust, et õigest teeotsast ‘on mööda sõidetud’. Andsin teesuuna kätte ja sellega see lugu minu jaoks lõppes.

Vahepeal on  juhuslikke sõitjaid siinkandis jäänud vähemaks, mis on iseenesest hea, sest sageli kaasneb juhusliku tulekuga ka suur kiirus, tähelepanematus ja sageli ka varaline kahju. Sellest on möödas peaaegu täpselt aasta kui varahommikusel autosõidul lubadeta noormees sõitis hooga läbi väravaketi. Igal juhul võimaldas eilne Tapikule suunduv seltskond taaselustada ühe vähekasutatud kategooria.

2 kommentaari to “Lootusetult eksinud”

 1. Valdo Praust Says:

  Keegi on liiga hoolsalt vanu kaarte uurinud, kus taliteed peal ;) Nagu taganev Punaarmee 1941.a, mis otse sohu suundus.

  Nõukaaegsetel 1930.-50. aastate O-seeria kaartidele kanti taliteid ohtralt peale, ka sinna, kus tsaariaegne verstakaart neid ei ei näidanudki. Ju siis keegi ohvitseridest arvas, et hea jalaväga talviti liigutada.

  Muuseas, Marko, on Sul ligikaudsetki ettekujutust, millal viimati Nahkanuia-Haava-Nava-Endla taliteed reaalseks reega kaugliiklemiseks kasutati? Kas keegi võis seda teha veel 1940.-50. aastatel?

  Kui ma ühele eakamate inimeste seltskonnale olin jälle siinse teedevõrgu ajaloost rääkinud, siis üks härrasmees väitis, et tema olevat peale 1944.a. märtsipommitamist lahkunud Tallinnast mingit otsest põlist taliteed pidi, mis oli kusagilt soodest üle Kuimetsa kanti viinud. Tõenäoliselt käis jutt Kirivalla-Siuge teest, mida siis veel ajuti kasutati. Mis Nahkanuia-Endla kandis toimus, seda ma paraku ei tea, aga huvitav oleks teada.

 2. marko Says:

  No see seltskond kes autost tuli vaevalt et vanadest kaartidest midagi teadis. Kuna Vardja tee ja Jõekülla suunduv tee on suunalt samad, tuleb eksimus pigem valest kohast ära pööramisega. Aga see on ju hea, et venelased oma kaarte tehes sinna võimalikult palju infot püüdsid peale panna. Iseasi kuidas nad seda ise hiljem kasutasid.

Leave a Reply