Ellamaa vaade

Tahan siinkohal jagada üht põnevat fotot, millele on jäänud üpris oluline killuke Nahkanuia ja Rõhu külade mitte väga kaugest ajaloost.

Hakkasin seda fotot uurides mõtlema, et kui paljud selle ajaveebi lugejatest üldse teavad ja seostavad maastikul kõiki neid kohanimesid, mida ma aeg ajalt oma postitustes ikka mainin. Ja kui huvitav on neid postitusi lugeda, kus peamiselt tiirleb jutt ühe külakese ümber, mida enam ei ole ja kuhu enamus lugejaid pole iialgi sattunud. Ei saanud vastust.

Täna õnnestus mul saada koopia vaatest, mis on pärast sõda tehtud Kärdumäel asunud melioratsioonitorni otsast vaatega Ellamaa talu poole, jäädvustades nii selle kui ka veel mõned kaugemad majapidamised ning toonase tee. Väga huvitav foto minu arvates ja seda mitmel põhjusel:

Kõigepealt muidugi on tegemist tõestusega omal ajal Kärdumäel asunud tornist, mille asupaika tänapäeval ei meenuta miski. Teiseks on fotole jäänud Ellamaa talukompleks, millest praeguseks on järel vaid vundamendid ja hoovil seisev autovare. Ma ei tea täpselt, miks Ellamaa tühjaks jäi ja millal ta lagunes aga see võis toimuda “üsna pea” pärast selle foto tegemist. Millalgi asus Ellamaade majas minu teada veel ka kolhoosi kontor, aga seda asjaolu võiks keegi täpsustada. Ja kolmandaks on kenasti näha toonane teevõrk, mis pidi olema teistsugune aga mille kohta ma pole kunagi isegi osanud küsimusi esitada, sest see on lihtsalt nii jäljetult kadunud ja asendunud põlluga.

Neile, kes päris hästi aru ei saa, anna järgmised orientiirid. Ervita jääb pildistajale otse ette. Temast vasakul on Kingu talu ja paremale jääb Kure. Ellamaa taga paistab Tuulevälja ehk Avarmaa Tõnise kodu ja taamal peaks vastastikku näha olema nii Naukaste kui Lindermannide talude kohad. Tegin fotot pisut kontrastsemaks, et tee paremini välja joonistub. Klapib nii kurvi asukoht kui seal kasvava pihlaka asukoht. Mõlemad on veel tänagi alles.

One Response to “Ellamaa vaade”

  1. marko Says:

    Sain teada täna põhjuse, miks see vaade võis olla Heni fotoalbumis. Nimelt olevat Ellamaa vahepeal talle kuulunudki. Heni ostis selle eesmärgiga kasutada seal olevat hooneid, mis tal oli plaanis maha võtta ja uues kohas taas püsti panna. Plaaniks see suures osas jäigi.

    Heni suri hiljuti. Jälle on kadunud üks sillake tänase päeva ja selle vahel, mis siinkandis oli aastakümneid tagasi.

Leave a Reply