Nipi kraanikauss

Panin eile üles kraanikausi. Idee saime ajakirja Kodukiri 2009 aprillikuu numbrist (lk. 29) kust võite vaadata “originaali”.

Aga kui jätta kõrvale idee, on kausi saamislugu lühidalt järgmine. Pärast seda kui Maarja oli kraanikausi idee mulle nii öelda maha müünud, tuli otsida paraja läbimõõduga vana pada. Kuigi panin vastava kuulutuse siia ajaveebi üles eesmärgiga leida pada Koeru kandist, ei kandnud minu initsiatiiv vilja. Päris läbi ma siiski ei kukkunud, sest sain kuulutuse peale kaks suuremat pada, mis kahjuks küll kraanikausiks ei sobinud. Õige läbimõõduga paja leidsin hoopis Kurtna vanavaralaadalt, kus maksin selle eest 400 krooni.

Pada leitud, tuli otsida ülejäänud raami materjal ja leppida sepaga kokku töö tegemise aeg. Sõltusin pisut siiski ka rahalistest vahenditest ja nii jäigi kraanikausi raami valmistamine mai kuu teise poolde.

Raami materjalideks leidsin sobivad olevat Nipi küünist välja tulnud terasest reejalase ja kaks Kördi sahtkaevust leitud vana, roostes uksehinge. Need toimetasingi sepale koos pildiga eesmärgist ning omapoolsetest soovidest. Tulemus sai selline:

Raami seinakinnitus on tegelikult ühe uksehinge ots. Sepp pidi mõlema hinge otsad maha lõikama ja siis tagasi kasvatama, sest vesi oli ikkagi raua nii õhukeseks muutnud. Samas on konstruktsioonil kaks näha olevat vana polti originaalid. Lisatud on ainult keevitud ja konksud käterätikute riputamiseks. Raam on tehtud arvestusega, et kraanikausi serv jääks põrandast umbes 180-185 sentimeetri kõrgusele, mis on väidetavalt vannitoa kraanikausi standardkõrgus.

Paja tarbeks ostsin Paide ehitustarvete kauplusest valget emailvärvi. Tegelikult ostsin musta ka aga vaja läks ainult esimest. Sellega mäkerdasin paja sisemuse. Välimise poole lasin rellaka otsa kinnitatud metallharjaga puhtaks ja jätsin. Nüüd olekski tarvis pada seestpoolt veelkord ära teha, et vana, kollakaks tõmbunud email ning kohad kus see oli maha koorunud, läbi ei kumaks.

Probleemina käsitlesin alguses paja põhja tehtavat auku kuhu tuli kinnitada haisulukk. Õnneks lahenes see ka üle ootuste kergelt. Kui rõngas oli märgitud, puurisin rauapuuriga augu ette ja saagisin ülejäänu tikksaega välja. Tehtud!

Ja nüüd on tulem selline. Tegemist on küll poolajutise lahendusega aga kuna meile tulevad täna tähtsad külalised ja kraanikaussi on nii ehk naa tarvis, sai see üles pandud. Maarjale lubasin segisti paigaldada tuleva nädala jooksul. Eks siis kuuleb ja näeb enam.

4 kommentaari to “Nipi kraanikauss”

 1. Indrek Says:

  Raam on tehtud arvestusega, et kraanikausi serv jääks põrandast umbes 180-185 sentimeetri kõrgusele, mis on väidetavalt vannitoa kraanikausi standardkõrgus. :)

 2. marko Says:

  ? Ei mõista kommenteerija mõtet! Et tegu on tsitaadiga, sellest saan ma aru küll. Täpsustage härra palun oma mõtet!

 3. Rainer Says:

  Äkki peeti silmas seda, et kui 180-185 cm on kraanikausi standardkõrgus põrandast, siis enamikule meist tuleb lisavarustuseks muretseda ka väiksem redel :)

 4. marko Says:

  Siis on kommentaar igati asjakohane. Mõõtsin ära ja jääb tõepoolest pisut kõrgeks! :) Teeme siis 80-85 cm.

Leave a Reply