Teehöövel

Olen kaua aega püüdnud seda fotot leida. Fotol on teehöövel, mille asukohta lugeja kindlasti ära ei arva. Selline masin asus 2003 aasta suvel sügaval Metsnurga külas, teel, mille hooldusest ja tähtsusest olen ma pisut varem siin ajaveebis juttu teinud. Kõige tõenäolisem põhjus teetehnika jätmiseks sellisesse mahajäetud kohta seostub mulle nõukogude ajaga. Pole välistatud, et seda traktori järel veetavat kasutati veel 70-ndatel või 80-ndatel. Aga uskuda tahaks, et just selle masinaga hööveldati Metsanurga küla läbivat teed esimese vabariigi ajal.

Käisin ükskord hiljem seda höövlit otsimas aga enam seda polnud. Kas leidis oma otsa vanaraua kokkuostus või viis mõni vanavara huviline selle endale. Oleksin huvitatud lisainformatsioonist selle höövli kohta. Äkki keegi Nahkanuia ajaveebi lugejatest oskab midagi olulist lisada? Kasvõi näiteks seda, mis mudeliga on tegu ja millal selliseid valmistati.

3 kommentaari to “Teehöövel”

 1. MaarjaS Says:

  Saada pilt Maanteemuuseumile http://muuseum.mnt.ee/
  Seal on päris kena höövlikollektsioon ja teadurid ehk oskavad miskit arvata. Ning suvel tasub sinna kindlasti minna, muuseum on nii äge, et isegi väikestele tüdrukutele meeldib, poistest rääkimata.

 2. Heki Says:

  Selle höövli leidsin ma 1975. a. sügistalvel samast paigast, kus teda pildil näha võib. Esisild oli alt ära tõmmatud ja vedeles veidi eemal. Hiljem sain teada, kuidas see oli juhtunud: nimelt aeti Udeva sovhoosi metsameestele (Eeri Niine ja Edgar Piksaar) höövliga teid lahti; höövel sattus kivi taha ja purunes. Millal ta Udeva sovhoosi ilmus, seda ma täpselt ei mäleta, aga võimalik, et umbes 1965-1968 paiku. Sellega hööveldati aegajalt sovhoosi teid ning seda veeti DT 54 linttraktoriga või Belarussiga. Kui mu mälu mind ei peta, siis oli see saadud kusagilt teedevalitsusest, kuna uuemad iseliikuvad teehöövlid tulid peale ning see mudel muutus mittevajalikuks. Selle teehöövli mark võib olla грейдер Д-241А. Tore, et temast on pilt olemas.

 3. marko Says:

  Aitäh info eest Heti! Esisilla puudumist ei osanud ma kuidagi märgata, asjatundmatule silmale oli höövel täiesti korras.

  Naljakas mõelda, 1975 talvel olin ma ühe aastane. :)

Leave a Reply