Vanad katusekivid

Eile õhtul oli internet küla peal ja polnud võimalik maailmaga suhelda. Nii jäi ka postitus tegemata.

Aga üldiselt läks päev asja ette. Hommikul kell 9 olime õemehega Türil ja tegime ettevalmistusi kivikatuse mahavõtmiseks lammutusele minevalt kuurilt. Kohe sai selgeks, et meil kive maha võtta ja laduda pole erilist mõtet! See oleks olnud topelttöö. Kuna räästas oli madal ja hoone ees-taga ruumi piisavalt, otsustasime kivid otse autokasti laduda.

Auto jõudis umbes pool kümme ja koorma saime peale kell 13. Olime plaaninud tööpäeva sisse kaks koormat koos äraviimisega Nahkanuiale aga sellise tempoga olime ühegagi hädas. Kivide katuselt äravõtmine polnud keeruline. Traadiga roovi külge kinnitatud kivirida kohtasime ainult korra, mistõttu takistusi nagu polnudki. Aeganõudvaks osutus hoopiski kivide ükshaaval kasti ladumine. Kui peale panime koormat üle kolme tunni, siis maha võtsime paarkümmend minutit!

Niimoodi ükshaaval neid rohkem kui tuhandet kivi alla lastes, kinni püüdes ja kasti paigutades aeg mööduski. Ladusime kivid küljeli. Kasti mahtus üksteise kõrvale viis rida, teineteise peale kaks kihti. Siis oli kast peaaegu porteni täis. Kolmandat püstist kihti enam panna ei kannatanud aga poolviltust küll. See õigustas ennast, seda enam et ma ei teadnud kas mul õnnestub hiljem sealt veel kive saada või mitte. Mida rohkem sain ära viia, seda parem.

Iga kivirea alla ja vahele panime laiemast lauast vahekihi. See oleks meie arvates pidanud amortiseerima võimalikke teekonarusi ja põrumist. Kas sellest või millestki muust tingituna polnud auto Nahkanuiale jõudes katki ükski kivi!

Nagu öeldud tõin koju ~1300 kivi, mis vastab umbes poolele lõhutava hoone katusepinnast. Sain kokkuleppele kuuri omanikuga, kes oli nõus osa kive katuselt abilistega ise maha võtma ja hiljem mulle üle andma. Palju sinna neid kasutuskõlblikke kive jäi, selgubki siis. Arvestada tuleb, et kuuri katus on osaliselt sisse kukkunud ja kivide kvaliteet sõltus asukohast päris palju. Päikesepoolse külje kivid olid rohkem “kulunud” kui teisel pool.

Ilmselt kasutan kive ise aida katuse juures. Ait tuleks kiiremas korras korda teha ja kui õnnestub, peaks see toimuma juba sel suvel. Siis on katusematerjal, pealekauba õige väärikas kenasti olemas.

Tänusõnad õemehele, kes aitas kive katuselt maha võtta ning hiljem ka maha laduda, äiale ja Rainerile, kes mõlemad abistasid kivide mahavõtmisel. Rainerile veel eriti, sest tänu talle mul selline võimalus avaneski! Nahkanuiale oli Ervitalt appi kive maha laadima tulnud Janno, temalegi suur tänu! 

 

7 kommentaari to “Vanad katusekivid”

 1. Juhan Says:

  Veidi tuleb neid vist traatharjaga nühkida nüüd…

 2. Juhan Says:

  (mitte kõiki)

 3. marko Says:

  Küllap vist tuleb jah. Neid on päris palju.

 4. Piret Says:

  Tere, ega neid kive juhuslikult üle ei ole, nii umbes 20 tk. Nimelt juhtus meil tänavuse talve mitte just vähelevinud õnnetus, et vintskapilt kukkus jää katusele ja lõhkus katusekivid ära. Pildi järgi tundub, et on just samasugused kivid. Tänud juba ette!

 5. marko Says:

  Suhtleme maili teel edasi! Aga ma arvan, et saan küll aidata!

 6. Alo Says:

  Tere!

  Otsin samu kive. Nimelt on mul samad kivid ühel suurel maakivi aidal. Paarist kohast on katusekivid katki, vaja oleks asendada. Valus vaadata, kuidas vahelagi ja talad tasapisi mädanevad.
  Äkki oleks teil ka minule paarkümmend kivi pakkuda??

  Edu,

  Alo

 7. marko Says:

  Suhtleme telefoni teel edasi. Äkki saamegi kaubale! :) Minu gsm on 5516999.

Leave a Reply