Fotoseeria Vardja veskist

Endla soostiku põhjaserva metsakülade ja -talude fotod on mulle otsekui kinnisidee. Kui ühe leian, olen ääretult õnnelik. Tänu Nahkanuia ajaveebile ja vanadpildid.net projektile sattus minu kätte paar päeva tagasi mitu fotoalbumit, pungil haruldasi fotosid vaadetega, mille leidmise lootuse olen ammu kaotanud. Võtkem või näiteks allolev fotoseeria, jah seeria, Vardja veskist.

Varasemalt on sellestsamast komplektist Nahkanuia ajaveebis avaldatud üks foto postituse “Kas Vardja veski?” all. Too foto sattus minu kätte Preedist, seekordsed Liusverest kuid nende päritolu viib Metsanurga külla. Kuigi endiselt ei ole minu käes ühtki hea kvaliteediga pilti Vardja veskist ja selle hoonetekompleksist oma ilus ja hiilguses, võib olemasolevatest päris kena üldpildi kokku panna. Isegi nii hea, et ma plaanin tõsiselt ette valmistada ühe kerge infotahvli ning toimetada see Vardjale.

Siin on siis see Preedist pärit foto …

… ja need samast seeriast pärit fotod on Metsanurga külast.

Alloleval fotol on vasakult kolmas Nugis Oskar. Tema vasakul käel olev kiilaspäine meesterahvas võiks ju teoreetiliselt olla veski omanik August Ehrenbusch ja valge kleidiga naisterahvas tema abikaasa!? Tean, et August Ehrenbusch võttis endale naiseks endast 20 aastat noorema teenijatüdruku Rosalie Mathilde Krünleri, sellisel juhul fotol olev vanusevahe otsekui klapiks.

See eest on kenasti näha veski kanal ja pisut veskihoone lõunapoolsest küljest.

Allolev foto on sellel olevate inimeste osas olnud paras puzzle.  Mõningate inimeste nimed on teada, ühe tunnen ise ära ja veel kahe osas teen järeldusi varasemalt nähtud fotode osas. Proua tagareas vasakul sarnaneb kangesti Metsanurga küla Ale talu peretütre Leena Jakovitsiga, kellest mul on ülesvõte tema kodutalu õuel. Tema kõrval seisev vanem mees võiks olla abikaasa? Pikk mees fotol keskel on Voldemar Jakovits, kelle pulmadest on olemas samuti foto vanadpildid.net keskkonnas. Muuseas on seal kenasti näha ka peigmehe vanemad, kes sarnanevad 1:1 allolevadl fotol oleva vanapaariga (kui nii võib öelda). Ja nüüd küsimus heledas kleidis proua kohta: kas tegemist on Voldemari abikaasaga? Ei tahaks hästi uskuda kuna Voldemar abiellus 1937 ja näeb alloleval fotol oluliselt noorem välja kui oma pulmapildil. Jään siiski arvamuse juurde, et proua on seotud Vardjaga kuigi oodatud on kõik täpsustused. Igatahes on proua taga Oskar Nugis ja temast ülejärgmine Leppiko Luise Nava talust. Eesreas istuvaid lapsi ei tea. Võivad olla Vardja pererahva lapsed aga ka Luisel oli poeg.

Siin poseerib seltskond püügivahenditega. Oskar Nugis on selga riputanud jahipüssi ja teised kaks õngitsevad. Küllap toimub tegevus Vardja veski lähistel, sest vaevalt selle foto tegemiseks kaugemale mindi. See omakorda annab taaskord aimu kui puhtad olid jõe kaldad tollal.

Sellel fotol, mis on ilmselt tehtud samas paadis, mis ühel eelolevatest fotodel seisis veski ees, on lapsed. Kuid lastest huvitavam on minu  jaoks vette löödud vaia tagant paistev hoonete siluett! On need ikka hooned? Kui jah, siis saab tegemist olla kas Haava võu Vardja talu hoonetega, teist võimalust ei ole. Samas ei tahaks uskuda, et selline lastevägi veskist nii kaugele sõitis, mis omakorda jätab ainsaks võimaluseks Haava. Kas Haava talu võis olla omal ajal Vardja juurest nähtav? Tollal kui mets vaadet ei piiranud?

Nagu ikka on oodatud lugejate kommentaarid ja täpsustused. Oleksin tänulik, kui keegi minu oletuste hulka midagi asjalikku poetaks.

***

Galerii Vardja veski fotodega lisatud 31.07.2015:

Vardja

4 kommentaari to “Fotoseeria Vardja veskist”

 1. hannes hunt Says:

  Kas seepilt,kus rahvas on paadiga veskihoone juures on ikka lõunapoolt tehtud.Kas veskipaisu all ei peaks vesi vahutama?
  Sellisel juhul võib ka paadisõidu pilt olla veskipaisust ülevalpool paisjärvel tehtud.Veeväli kuidagi liiga avar.

 2. marko Says:

  Teist võimalust ju ei ole kui Sa fotot ja veskihoone jäänuste paigutust võrdled. Teoreetiliselt on muidugi võimalik, et foto on pööratud (vaatasin ka nii ja tundub loogiline) või et tegemist polegi Vardjaga.

  Või siiski, vaata fotosid veskipaisuga, kus veskihoone paistab taustal. Seal on näha ka paadi serv hoone lõunaküljel, kus peaks veskikanal välja voolama.

 3. hannes hunt Says:

  Jah,ikkagi on see paadiga grupipilt lõunaküljel,sest ilmselt on fotosessioon ühekorraga tehtud,naisel sama kleit, ja pildil kus paisul mehed askeldavad ja naine vaatab on jõe voolusuund näha ja hoone põhjakülg on varjus.
  Aga veskikanalis küll vesi jube vaikne.Ilmselt sai seal kuidagi veevoolu reguleerida.Ei tea veski tööpõhimõtet kah,kas vesi jooksis labade alt või pealt.

 4. maila Says:

  Tere!

  Olen Vardja talu peremehe Augusti pojatütar ja olin tema tütre 80-ndal juubelil eelmisel nädalal ja just vaatasime vanu pilte, milledest üks oli just see teine. Kuna tädi on enamasti Saaremaal, siis ei saa kohe küsida, aga kui võimalus avaneb, siis küsin järele ja annan teada, ta oli Augusti pere vanim laps ja mäletab paljusid asju väga hästi.

Leave a Reply