Nahkanuia ajaveeb on 1 aastane

Kui ma oma koolivennal Ahtol palusin rohkem kui aasta tagasi WordPress blogimootori oma renditud serveriruumi üles panna, kirjutas ta selle pealkirjaks “Marko imeblog”. Imeblogiks jäi see pikaks ajaks, sest mul puudus igasugune arusaam sellest mida, millest ja kuidas seal kirjutada. Võttis mitu kuud aega enne kui mul äkki plahvatas, et just Nahkanuiaga seonduv on see, mida ma tahaksin maailmaga jagada.

Kuna 2007 aasta lõpus oli lahkunud oma tollase tööandja juurest, jäi mul Nahkanuial, oma tulevases kodukülas, tegutsemiseks rohkem aega. Olid tekkinud ka esimesed kogemused ja probleemid, mida tahtsin teiste omasugustega jagada. Lisaks tundus selline külaelu objektiivselt ja päevakajaliselt kajastav ajaveeb olevat just see ainulaadne “teenus”, mida keegi teine ei pakkunud kuid mille järgi võinuks otsekui vajadus olla. Vähemalt mina tundsin, et kuidas selline külaelu tegemisi kajastav veebikeskkond oleks mulle endale abiks olnud. Koht kust õppidav või nõu küsida. Nüüd tegin selle ise ära.

Ajaveebi nimeks sai küla järgi “Nahkanuia ajaveeb” ning blogi olemust jäi kirjeldama lause, mille tänagi leiate ajaveebi päisest muutumatuna – “Elust ja olust Nahkanuia külas, Koeru vallas”. Seda missiooni olengi püüdnud nii hästi või halvasti kui oskan tänaseni täita ja tundub, et selline lähenemine inimestele meeldib. Vähemalt uute lugejate pidev lisandumine näikse sellele viitavat. 

Täna külastab Nahkanuia ajaveebi keskmiselt 120-130 inimest päevas. Külastusi on muidugi rohkem, nende arv läheneb 200-le kuigi see viimane arv on siiani siiski jäänud tabamatuks. Lootsin, et suudan selle veel enne aastapäeva saabumist täis teha aga ei õnnestunud. Kui nüüd võrrelda nii külastajate arvu kui külastusi graafiliselt, saab kvantitatiivse hüppe ulatus hästi selgeks. Võrreldavad perioodid on 2008 aasta mai versus 24.02.2009 kuni 27.03.2009 (kliki graafikul, et näha seda suuremalt).

Külastajaid:

Külastusi:

Kuigi neid parameetreid, mille järgi ühe veebilehe edukust hinnata, on veelgi ning mõned neist on ehk olulisemadki kui külastajad ja külastused, ei hakka ma neid siin ja praegu analüüsima. Erinevused kõverjoontes annavad aimu ajaveebi kasvavast populaarsusest ja mul on selle üle ainult hea meel.

Nagu öeldud, laadisin esimese postituse üles 26. märtsil 2008. Sealtpeale olen lugejaid hoidnud läbi ajaveebi kursis kõige selle olulisega, mis Nahkanuial juhtub. Ja tegelikult enamgi. Nahkanuia ajaveebist on ka minu enda jaoks saanud tõhus vahend kohalikele murekohtadele tähelepanu osutamisel. Kuid tegelikkuses on Nahkanuia ajaveeb palju enam kui vaid koht, kus ühiskonna valupaiseid arutatakse ning võimalusel läbi torgatakse. See võib küll olla asja paratamatu kõrvaprodukt aga mitte põhieesmärk. Siin saab ka nalja (vähemalt ma ise tahan nii arvata), siit saab lugeda kohaliku ajaloo, looduse ja seltsielu kohta. On uudiseid ja ülevaateid toimunud sündmustest. Aga ka näpunäiteid ja soovitusi vana maja kordategemisel, kohalike meistrite kontakte, isegi infot piirkonnas müügil olevate kinnistute jne. kohta. On vähe neid teemasid, mida ma üldse ei puuduta.

Nahkanuia ajaveeb on algusest peale teadlikult loodud apoliitisena. Siin ei esindata ühegi erakonna seisukohti ning nii see ka jääb. See on minu arvates ainus viis tagada, et ajaveebis käsitletu läheb korda võimalikult laiadele rahvahulkadele, erinevate huvide ja taustaga inimestele. Kitsas mõttes seisab Nahkanuia ajaveeb eelkõige küla arengu eest, laiemas mõttes püüab seista hea terve mõistuse säilimise eest kogu Koeru kihelkonnas ja miks mitte ka Eestis.

Milline on olnud Nahkanuia ajaveebi otsene ja käegakatsutav mõju? Otsisin oma mailid läbi ja leidsin ühe sellise:

Nii et üheks esimeseks käegakatsutavaks tulemiks minu ajaveebi postiivse mõju hindamisel asjast huvitatud inimeste hulgas oli veel ühe ajaveebi sünd. Ka sellest ajaveebist on tänaseks välja kasvanud tugev ja populaarne kohalike kooskäimiskoht, Soometsa blogi, mida isegi järjekindlalt väisan.

Kindlasti on tänu Nahkanuia ajaveebile päästetud kadumisest üks muhe külanimi ja miks mitte küla ise ka. Vähemalt Koeru inimestega rääkides ja tutvudes leidub vähe neid, kes pole Nahkanuia ajaveebist midagi kuulnud. Ja kui ollakse kuulnud, siis on see nimi kõlanud vähemalt korra iga kuulja suus või peas. Nahkanuia on hakanud jälle elama, sest sellest räägitakse!

Ajaveeb on aidanud leida mõttekaaslasi ja on aidanud inimestel leida mind. Viimaseks tunnistusest ja tunnustuseks sellest on kutsed asuda MinuEesti talgujuhiks, mida on esitanud lausa kolm erinevat inimest. Või siis kutse osaleda Järva Pärandi Fondi ellukutsumisel.

Mõttekaaslasi on see ajaveeb toonud ka kohalikus plaanis. Need ei ole kindlasti ainult need inimesed, kes kommenteerides oma arvamust avaldavad. Neid, kes kaasa mõtlevad ja kaasa elavad, on palju rohkem ning nendega suhtlemine ei toimu ainult ajaveebi vahendusel. Küll on loetud postitused heaks vahendiks ühise keele leidmisel.

Usun, et Nahkanuia ajaveeb on avaldanud teatavat sorti positiivset ja korralekutsuvat mõju ka kohalikule omavalitsusele. Teemad, mis siin käsitletakse, puudutavad ju vägagi elulisi valdkondi ja võib vist küll väita, et Nahkanuia ajaveeb on hetkel ainus keskkond, kus on huvi kõiki kohalikke kitsaskohti objektiivselt ja avalikult käsitleda. Ja see distsiplineerib. Siiani on selline kanal täielikult puudunud!

Kuid ka siin vaheldub negatiivne positiivsega, viimase üle kunagi võimu saavutamata. Sest nii nagu pole olemas läbinisti halbu inimesi, väärib vähemalt minu arvates igasugune heategu kiitust, olgu selle tegijaks kes tahes. Igatahes kohalikuks küberpolitseiks olemise ambitsiooni pole mul kunagi olnud ega saa ka olema.

Paaril korral on Nahkanuia ajaveebil õnnestunud ka jõuda suurde meediasse. Tänu Ants Leppojale suurenes ajaveebi külastajate arv ning populaarsus järsult pärast seda, kui Ants nimetas Nahkanuia ajaveebi oma lemmiklugemisena Järva Teatajas. Nahkanuia ajaveeb mainiti ära positiivselt ka algses MinuEesti portaalis. Lisaks on head tööd teinud ajaveebi tuntuse tõstmisel Juhan Soomets läbi Soometsa blogi, Rainer Eidemiller läbi Weissensteini blogi ja paljud teised, kes pole pannud paljuks viidata Nahkanuia ajaveebile kui oma lemmiklektüürile. Aitäh neile kõigile!

Tõepoolest aitäh kõigile, kes on viitsinud kasvõi mõne neist 377-st postitusest läbi lugeda. Nüüd annaksingi ma sõna kõigile teile head lugejad, kes tunnevad, et Nahkanuia ajaveeb neile midagi tähendab. Arvake midagi! Soovitage ja andke nõu! Rääkige kuidas olete siit abi saanud või vastupidi? Öelge, mida ma saan teise tegutsemisaasta jooksul teha paremini. Hinnake tehtut! Mina tänan teid juba ette!

See on Nahkanuia ajaveebi 378. positus!

10 kommentaari to “Nahkanuia ajaveeb on 1 aastane”

 1. Elve Says:

  Palju õnne kõigile Nahkanuia sõpradele!
  Aasta tagasi oli käesolev blogi kohalikust elust puudu.
  Blogist endast ei ole midagi puudu.
  Isegi kujunduse üle ei saa viriseda.
  Jõuduandev oli lugeda prügimonopolisti all kaaskannatajate postitusi. Aga see pole ainus kord, kui siinne tuju paremaks tegi!
  Imetlen seda metoodilist järjekindlust, millega Sa Marko iga päev neid sissekandeid teed.
  Jõudu Sulle samas vaimus jätkata!

 2. Draamakuninganna Says:

  Mina olen veel üsna värske lugeja, aga kindlasti annab see blogi mulle innustust oma unistuse poole püüdlemisel :)

 3. Monika Says:

  Palju õnne aastapäeva puhul! Sain nüüd teada, et Sa oled kaudselt mõjutanud ka Alansi-Kirivalla-Lutsu külade ajaveebi teket, sest ükskord saatis Juhan oma blogi lingi mulle ja sain sellest omakorda inspiratsiooni oma külade ajaveebi loomiseks :) Miski hetk sattusin siis tänu Juhanile ka NN lugema. Jõudu ja edu meie külaseltsi poolt!

 4. siret Says:

  Õnnesoovid!
  Kuna ma jumaldan eesti keelt selle väljendusrikkuse tõttu, siis on Nahkanuia veeb lausa maiuspala. Väga mahlakas ja muhe lugemine, suurepärane keelekasutus! Lisaks blogimisele võiks kätt proovida ka kirjanikuna. Lisaboonusena on tegemist minu kodukandis toimuvaga, niisiis hea võimalus end kohaliku eluga kursis hoida ning vapratele noortele maaelu võlus ja valus kaasa elada:)

 5. Ants Says:

  Palju õnne aastapäeva puhul ja jõudu jätkamiseks. Hea on olnud lugeda kodukandi ajaloost ja seal toimuvast.

 6. Juhan Says:

  NN leht on üle aegade suurim eralehest viitaja minu bloogile – 789 suunamist, keskmine siit tulnud külastus kestab minu lehel ligi neli minutit. Eks ma olen siit palju Järvamaa lugejaid saanud. Kuidas jagunevad aga piirkondlikud külastused NN lehel?

 7. Janno Says:

  Palju õnne Marko ja edu Nahkanuia küla taastamisel!!! Ehk aeg ajalt tuleb ka Ervita külast juttu.

 8. Indrek Says:

  Palju õnne! Ainuke miinus minu jaoks Sinu blogi juures on see, et ei ole põhjust Sul nii tihti külas käia kui võiks, kuna kõik Teie tegemised saab arvutist kätte.

 9. Sven Says:

  Edu ja jaoksu sulle lippu kõrgel hoida! Palju on aastaga juhtunud. Mõnus on lugeda kogu toimunu kohta läbi Markole nii omase vaatenurga. Et sul jätkuks energiat!

 10. MaarjaS Says:

  Palju õnne! Hakkasin Nahkanuia vanemaid postitusi ajalises järjestuses lugema, see on nagu paks ja põnev raamat, mis liiga kiiresti läbi ei saa. Ja hea on teada, et tuleb muudkui juurde!
  Talu taastamine on endalgi mõttes, saan siit plaanidele tuge ja jõuan ehk pea tegudenigi.

Leave a Reply