Mõtisklusi Kördist

Täna käisin üksi Nahkanuial. Eile sai minek otsustatud ja töögi paika pandud. Kuna seoses minu praeguse “töötu” staatusega suuremaid summasid majaehituseks ei ole, töötasin terve päeva Kördil. Oleme jõudnud teeääre puhastamisega krundi lõppu, teha oli veel paarkümmend meetrit. Olin üllatunud töö kiirest edenemisest. Samas oli ka töö selline, mis teatud mõttes kutsus tegema. Üldse on psühholoogiliselt kõige lihtsam teha töid, kus tulemus kohe näha on. See töö on selline.

Lõke põlema, lahtised oksad lõkkesse, saag, trimmer, okste vedu, saag, trimmer, saag, oksad lõkkesse. Ja nii 7 tundi järjest. Pole kes teab mis pingutus aga umbes kell viis tundsin, et enam ei taha. Selleks ajaks oli mul tegelikult tehtud rohkem kui olin plaaninud, mistõttu lõpetamine oli lihtne. Ja siis ma lihtsalt imetlesin oma kätetööd. Seekord oli mul meeles teha kaks fotot, üks enne töö alustamist ja teine töö lõpetamisel. Panin need siia üles, et saaksite osa minu rahulolust.

Kördi teeäär enne

Kördi teeäär pärast

Kördi võtab ilmet. Tahaksin väga, et selle kevadega jõuaksin saega kogu krundile ringi peale teha – harvendada ja puhastada. Juba tekkisid mõned algelised kujutluspildid sellest kohast kui lõkkeplatsist, telkimisplatsist, piknikupidamisekohast. Krundil olevaid, üksteisest puude-põõsastega eraldatud nurgakesi saaks selleks otstarbeks kenasti ära kasutada. Pidasingi juba plaani sepp kohale tuua ja oma mõtted talle osaliselt ära rääkida. Laseksin tal teha lõkkeplatsidele tavapärase rauast grillimisaluse. Suvel hakkab Preedi ääres rohkem kalamehi käima, saaks ehk neid suunata kultuurselt uhhaad keetma ja ise sellest pisut kasugi lõigata. Ja äkki satub sinna mõni telkijagi!?

Suurem eesmärk on ehitada Kördi väikeseks puhkekeskuseks. Mõte oli sinna püsti panna mõned väikesed keskkonda sobivad majakesed ja pakkuda inimestele võimalust seal öö, nädal või pikem ajaperiood veeta. Lihtsal maalähedasel viisil. Võib olla isegi ilma elektrita. Selline lähenemine eeldaks kaevu olemasolu, mida praegu kasutamiskõlblikul kujul pole. Kördi puudesalu keskel laiutab küll vana sahtkaevu avaus ja seal on vesigi sees aga veevõtmiskohaks see ei kõlba. Teine lahtine küsimus on hoonete ehitamine krundile. Kas järgida vana hoonete paigutust ja ehitada uued sama suured kui omal ajal või teha kõike parimate puhkekülade reeglite järgi. Esimese võimaluse poolt räägib talu hoonetekompleksi omavaheline kooskõla aga kahjuks väga suured ehituskulud. Teise versiooni plussiks on väiksemad kulud aga ka võimalus see kohta taastamiseks lõplikult tuksi keerata.

Vahepeal tekkis mõte tuua Kördile mulle kuuluva Sepa talu elumaja. See talukoht sai soetatud “pensionisambana” 2007 aasta suvel ja on praegu müügis. Tegemist on paraja suuruse (~80 m2) ja väga heas seisukorras palkhoonega Visusti külas, Koeru ligidal. Kuna maja sai soetatud koos krundi ja kõrvalhoonetega, kujuneks lihtsalt elumaja teise kohta transportimine väga kalliks. Selleta langeks kinnistu hind mõnekümne tuhande kroonini (praegu müün 495 000 krooniga) ja lisanduks veel maja lahtivõtmise ja uuesti kokkupanemise tasu. Samas oleks saadud tulemus väga hea, pidades silmas maja materjali, mis on korralikult säilinud palk. Selle teema üle veel mõtleme, mõelda saab kuni pole leidunud ostjat.

Praegu tõotab suurimaks väljakutseks kujuneda Kördi niitmine. Kuidas seda ilma niidukita teha? Puudealune ala on umbes 1 ha suurune ja pinnas kaugel ideaalsest. Vähemalt traktorit on vaja, kui mitte midagi veel võimsamat. Tegelikult arvan, et traktoriga peaks hakkama saama. Seega tuleb see endale suveks muretseda. Mul on ju maja ümber ka suur plats, mida ma tahan sellest aastast niitma hakata ja üle tee, lauda ümber tekib samuti muruplats. Kokku teeb see maja juures 1,3 ha ja Kördil 1 ha = 2,3 hektarit! Muruniidukiga seda ju ei niida. Või ei, niidab küll aga muuks mul sellisel juhul aega ei jäägi.

Igal juhul on mul hea meel, et Kördil asjad edenevad. Tundub, et see sealne võsa, mille mahavõtmisega oleme Maarjaga viimased sealveedetud päevad tegelenud, ei mõju mitte füüsilise keskkonna suhtes ängistavalt vaid pärsib ka mõttetegevust ja fantaasialendu. Homme läheme jälle maale, töö Kördil jätkub!

Leave a Reply