Müüa 18. sajandi talukoht!

Ei, ei, ei – ärge arvake, et olen müüki paisanud oma kodu, Nippi Kõrsi talu. Veel mitte! :) Aga täna internetis ajaviiteks kinnisvara müügikuulutusi sorides torkas mulle silma üks neist. Järvamaal, Koeru vallas, Rõhu külas on müügil vana Tambo talukoht. Kinnistu suuruseks on 39,8 hektarit, sellest 14, 3 ha on metsamaa ja 17,2 ha haritav maa.

See Nippi Kõrsi naaberkinnistu oli müügis alles 2008 aasta suvel ning vahetaski lõpuks omanikku. Tundub, et uus omanik on selle mingil põhjusel omakorda otsustanud rahaks vahetada. Edu talle, sest 1 650 000 krooni tundub praegustes tingimustes antud asukohale üpriski krõbe. Müüakse ju ikkagi vana talukohta, mitte metsamaad. :)

Head naabrid on teretulnud ja kes teab, äkki leidub just Nahkanuia ajaveebi külastajate hulgas see üks, kes just sellist investeeringut otsib. Kui nii, võtke müüjaga ühendust läbi kinnisvaraweb keskkonna.

Kuulutusele täienduseks niipalju, et:

 • Teed kinnistule ei lähe, see tuleb rajada. Vana teekoht on ammu kadunud. Pikkus umbes 600 meetrit, kusjuures see läbiks veel üht kinnistut.
 • Soojak on puruks pekstud ja sellest vaevalt enam et asja saab. Hea teada kui ostusoov tekib. Aga tõsi jah, see on olemas.
 • Elektriliini kinnistule ei lähe. Alajaam jääb linnulennul 1,03 km kaugusele ja lähima õhuliinini on 600 meetrit. Pakun, et elektri vedamine Tambole tähendaks uut alajaama ja eelmise aasta sügisel EE poolt mulle tehtud pakkumine oli umbes 150 000 krooni. Selle peaks maksma kinni liituja. See on valdkond kus ma võin eksida aga ega palju ma mööda ei pane.
 • Puurkaev on olemas (olen seda ise kiviga katnud) aga “uus” tähendab seda, et see on kümmekond aastat vana (vaata allpool Tõnis Avarmaa mälestusi). Kui mitte rohkem.
 • Positiivne on see, et krundil on lisaks varemetele olemas maakividest kelder, mis teoreetiliselt on veel taastatav.
 • Kuusehekk endise aia ja hoonetekompleksi ida ja lõunaküljel on muljetavaldavalt sümpaatne. On ka suuri põlispuid.
 • Vana õunapuuaed on viljapuuaiana oma väärtuse minetanud aga paar puud kannatab ära lõigates säilitada.

Tõnis Avarmaa on oma mälestustes Tambu kohta kirjutanud järgmist:

Tambu talu (plaanis tähistatud nr. 1) maaüksus nr. 26. Üldsuurus 57,06 ha, põldu 17,74 ha. Omanikuna Tomson Jaan. 1943. a. elasid peres veel perenaine ja pojad, sulased ja teenijad.

Perepoeg Enn, eestistatud nimega Toona (1909-1973) oli kirjanduse ja teatrihuviline. Noorukina tegi külas näiteringi (kas ka mängiti, ei tea kinnitada). Hiljem töötas mitmes Eesti teatris, pikemalt Pärnus, Endla peanäitejuhina. Ennu abikaasa (luuletaja Ernst Enno tütar) koos tütre Elin-Kai-ga elasid Ameerikas. Elin-Kai Gottsaff (nime kirjapilt kaheldav) külastas kodukohta enne sajandivahetust ja külastas ka meie kodu; minu ema elas veel ja nad mäletasid teineteist, kuna ema oli noorena Tambu talus teenijaks, eriti liigutatud oli ta nimest Elin-Kai, kuna nii polnud teda aastaid keegi kutsunud. Elin-Kai on kirjanik.

Elini poolvend – Toomas Veber, Tambu talu pärija – külastab oma talu sageli. Kuuldavasti ehitab Koeru alevisse Viiralti tänavale maja. ta lasi Tambu varemete juurde puurkaevu puurida, vedas sinna haagissuvila, kuid maad ei hari. Maad katab kõrge võsa.

Tomsonite teine poeg oli kooliõpetaja; õpetas Sakus põllumajandust.

Üldse tegeles pere põllutööga vähe. Töö tegid sulased ja teenijad.

Praegu tähistavad Tambu talu asukohta põlispuudeks kasvanud kuusehekk, vanad õunapuud ja vundamendi jäänused, ka ilupõõsad.

Mis veel! Olen Tambut alates 2006 aastast regulaarselt külastanud ja otsisin siia kiirelt mõned tehtud fotod. Äkki annavad parema pildi sellest, mida kinnisvarainimene müüa püüab.

Lisaks on mul kusagil ka üks lahe Lillemaa Endli poolt Tabu rahva kohta räägitud heliklipp aga seda pean ma otsima. Abi on ka Tambu kategooriast siin ajaveebis (vaata vasakus menüüribas jaotust RUBRIIGID ja otsi sealt üles Tambu). Kokku on selles kategooria all 8 postitust.

Praeguseks igatahes kõik. Ilusat ostlemist!

4 kommentaari to “Müüa 18. sajandi talukoht!”

 1. Rainer Says:

  Uskumatult kõva hind. Peale maa seal muud ju õieti polegi. Ajalugu ka.

 2. marko Says:

  Seal on 15 hektarit metsa ja küllap see hinna tegelikult määrabki. Kas see ka õiglane on, seda näitab aeg peatselt.

 3. Kalle Kroon Says:

  Head rootsiaegset tolmu seal pööningutel veel…

 4. kaie Says:

  NEED KAKS PILTI, MIS ON TEHTUD Tambu õuel, olen ka mina üks nendest. Minuga saab ühendust telef 56984158. Elan ERVITAL Uus tn 2-15.

Leave a Reply