Tagasivaade aastale 2010

2010 aasta on läbi saamas ja aeg on heita pilk tagasi just nagu möödunud aastal samal ajal ning võtta kokku Nahkanuia ajaveebi kõige põrutavamad teemad. Teemadevalik nagu ikka läbinisti subjektiivne ning ei pruugi vastata igaühe maitsele. Kuid neil, keda minu sõel ei rahulda, on võimalus teha seda ise, sest kõik kord avaldatud postitused on avalikud tänapäevani. Sellegipoolest ootan lugejate arvamusi neid Nahkanuia ajaveebi vahendusel kõige enam erutanud postitustest. Mis meeldis, mis mitte. Millest sai liiga palju räägitud, millest vastupidi. liiga vähe jne. Nagu möödunud aasta kokkuvõttel jäävad ka käesolevat ilmestama fotod, fotoseeriad ja videod. Head lugemist ja palju paremat uut aastat!

JAANUAR 2010 – 43 postitust

08.01 – Eesti kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupp määrab mulle kui “uudse ja suurt lugejaskonda kaasava [vanadpildid.net] ajaveebi käimapanemise ja vabatahtliku toimetamise” eest stipendiumi suurusega 3000 krooni.

10.01 – vanadpildid.net jõuab Twitterisse.

10.01 – Nahkanuia küla saab päris oma liuvälja, mis osutub hiljem ootamatult populaarseks ning mainitakse ära ka üle-eestilisel uisuinfot jaotaval veebilehel. NB! Postitusele on lisatud ka külaliuvälja tegemise videoõpetus!

11.01 – Kaiust pärit vanade kirikupiltide kollektsionäär Kalev Kiviste võtab minuga ühendust ning käib välja võimaluse kasutada tema kogust pärit Koeru kiriku fotosid vanadpildid.net keskkonnas. Positusele saab kohane pealkiri – “Imed ei ole maailmast otsa lõppenud“.

13.01 – Hundi ulg nimetab oma ajaveebis Nahkanuia lugu “ilusa lõpuga looks” ja “soovitab lugeda [Nahkanuia] blogi kõigil noortel meestel, et nad õpiksid, mida tähendab olla isa”.

16.01 – Valmivad Nahkanuia logodega uued rinnamärgid ja võtmehoidjad. Neid saab endiselt tellida ning teha seejärel südame järgi annetus MTÜ Nahkanuia arveldusarvele 221045230148!

19.01 – Sünnib veel üks Nahkanuia ajaveebist inspireeritud ajaveeb – Idemulgu! Idemulgu muinasjutumaast, oma vanavanemate kodust kirjutab, kusjuures väga hästi, minu endine töökaaslane ja hea sõber Kristi!

30.01 – Avastan Koeru kandi meeste ajaveebid eestikeelse WordPressi avalehe loetumate blogide hulgast. Sealtpeale jõuab vanadpildid.net et.wordpress.com esilehel nii kuumade blogide kui postituste loetelus tihtipeale tippu.

30.01 – Alustan tänu Maarit Maria Kopso’le ja tema vanematele Nahkanuia ajaveebi vahendusel Väinjärve külast Kasemetsa talust pärit Arved Piiroja mälestuste avaldamisega.

30.01 – Maakonnalehes Järva Teataja ilmub artikkel pealkirjaga “Endine linnamees võtab elu maal tõsiselt“. Nagu JT veebikeskkonna anonüümsetest kommentaaridest hiljem selgub, olen tegelikult olnud kooliajal kõva “maakate mõnitaja”.

VEEBRUAR 2010 – 24 postitust

01.02 – Nahkanuia ajaveeb vahendab küla ainsa sünnijärgse elaniku Matilde Meelimari esimesi samme.

03.02 – Ilmselt tänu Järva Teatajas ilmunud persooniloole saab vanadpildid.net keskkond uue klikirekordi – 3998.

05.02 – Käin esmakordselt välja idee vanadpildid.net keskkonnale uue tarkvara väljatöötamisest. Idee, mille dokumendid sai täna, 10 kuud hiljem PRIA JÄrvamaa büroos vastavale ametnikule üle antud.

06.02 – Nahkanuia rahvas käib ehitamas Ervita lumelinna. Lumest Pikne McQueeni ehitamisele aitasid kaasa Janek, Berit, Marko, Kimberly, Maarja ja Rene.

19.02 – vanadpildid.net projektiga liitub naabervald Järva-Jaani. Tänaseks on nende algatus küll pisut toppama jäänud aga küllap nad kosuvad.

23.02 – Käime järel Kloontruuperil, kes on Ridakülast minu isa juurest plehku pannud ning viidud Virumaa kodutute loomade varjupaika. Sel korral ma veel ei saa aru, et koera “uus” peremees ei kõlba selleks.

26.02 – vanadpildid.net veebikeskkond saab endale uue avalehe.

MÄRTS 2010 – 18 postitust

10.03 – Osalen Koeru Lasteaias kohtumisel lasteaia töötajate ning Koeru vallavanema vahel. Kuna lasteaed on olnud koerufoorum.net keskkonnas kuum teema, olin ka mina foorumi looja ning administraatorina kutsutud.

11.03 – Osalen e-Riigi Akadeemia Sihtasutuse poolt korraldatud seminaril “e-Kaasamine kohalikes omavalitsustes – kas utoopia või paratamatus?“.

13.03 – Tänu ühele ajaveebi lugejale avaldan Nahkanuia ajaveebis haruldase Nõukogude Eesti ringvaate (nr. 13 (1337) juuli 1985) Endlast. Peaksingi selle ka ise üle vaatama!

18.03 – vanadpildid.net veebikeskkonnast pärit foto leiab kajastamist Maalehes (nr. 11 (1171) 18. märts 2010).

24.03 – Saan lõpuks tagasi load, mille politsei minult kehtetuna ligi pool aastat tagasi ära võttis ning mind Mattisega suvalisele maanteele jättis. Kogu see lõbu koos trahvi ja eksamikuludega läheb mulle maksma 4370 krooni. Loe siit!

25.03 – Koeru puusepa Rait Pakkoneni käte abil saab restaureeritud väidetavalt Preedi mõisast pärit puhvet.

APRILL 2010 – 19 postitust

04.04 – Avastan Jaagu ja Toomasega Nahkanuial ringkäiku tehes Abrami laguneva elumaja katuse alt talveunes kähriku. Fotod pälvivad taaskord Maalehe ajakirjaniku tähelepanu ning Nahkanuia ajaveeb saab päeva lõikes rekordarvu klikke – 1768. Postitus “Kähriku sügav talveuni” ise osutub aasta lõikes kõige enam vaadatud postituseks, kogudes 2459 vaatamist.

15.04 – Jään Londonisse “tuhavangi” ja pääsen sealt tagasi kodumaale alles mitme-setme päeva pärast bussiga läbi terve Euroopa. Taaskord kogen kui hea on olla oodatud ja kui alatu võib olla üks tööandja, kes ei märkagi nädalajagu puudunud töötajat.

MAI 2010 – 25 postitust

04.05 – Analüüsin pisut ennast oma ajaveebide ja veebiprojektide valguses ning püüan aru saada, miks ma seda kõike teen?

10.05 – Nahkanuia rahvas osaleb koosseisus Miko Mattis, Maarja ja Marko 2010 aasta Roheliste Rattaretkel, mis seekord toimub Vooremaal. Kirjalik ülevaade retkest jäi tegemata, küll aga jõudsid lugejateni retke fotod.

12.05 – Leiame Nipi Kõrsi vanast aidast tuhkrupoja ja anname ema poolt hüljatud loomakese hiljem üle Endla Looduskaitseala tehnikule, kes toimetab ta loomaparki.

16.05 – Alustan kiviveoga Nahkanuia esimese kiviaia tarbeks.

17.05 – Varem aeda kasvama pandud õunapuudele saabub lisa. Maja ümbritsevale muruplatsile paneme kasvama 34 istikut.

18.05 – Kohtumine Kodukant Järvamaa esindajatega tekitab vastakaid mõtteid ja paneb kahtlema nii kehtivates toetusrahade jagamispõhimõtetes kui ka seda juhtivate ametnike pädevuses.

23.05 – Peame Nipi Kõrsi maakeldri matuseid.

30.05 – Valmib esimene jupp Nahkanuia kiviaeda, kokku 15 meetrit. Suve jooksul jõuab see kõvasti kasvada.

JUUNI 2010 – 22 postitust

10.06 – Pooleaastase hilinemisega algavad Vardja tee rekonstrueerimistööd. Nahkanuiale treileril saabunud kopp lõhub algatuseks mõned põlispuud.

25.06 – Koeru Konsum üllatab taas.

26.06 – Nahkanuiale on kogunenud Schwarzsteinid, Männid ja Jakobsonid, et pidada maha üks ilmatuma vägev Jaanipidu koos tuletegemise ja rikkaliku söögiga. Leiame järjekorras teise küla maavaldusi tähistanud piirikivi.

29.06 – Külastame sugulaste suvemaja Lõuna-Eestis. Käime ujumas ja sööme, sööme, sööme …

30.06 – Nahkanuia ajaveebi vahendusel avaldan MTÜ Nahkanuia 2009 aasta aastaaruande ning küla vallutavad hiidvaablased.

JUULI 2010 – 25 postitust

11.07 – Kaotan Väinjärvel ujumas käies oma armastatud t-särgi, mis autokatusele ununenuna põgenema pääseb. Päeva positiivsema poole täidab uudis Mati ujumaõppimisest.

12.07 – “Kuulge, tahaks seda särki teie seljast!” Maarja märkab kadunud t-särki vindise mehe seljas ja lihtsalt võtab selle talt ära.

16.07 – Minu kätte jõuab Valdo Prausti raamat “Viljandimaa mõisad“, kus autor kasutab muu hulgas kaht vanadpildid.net vahendusel leitud fotot Tapiku mõisast.

23.07 – Nahkanuia ajaveeb vahendab kaht Koeru kiriku tornist tehtud amatöörfotograafi fotoseeriat Koerust.

27.07 – Nahkanuiat külastavad Vardja veskitalu pererahva järeltulijad. Koos käime vaatamas veskikohta ja kangutame jõest välja tüki veskikivi, mille külalised suveriini ja mälestusena kaasa viivad.

30.07 – Alustan maja taga paikneva kreegivõsa puhastamisega, sest tahame aeda rohkem valgust ning suhteliselt nigela saagiga kuivanud kreegivõsa ei mõju enam esteetiliselt.

31.07 – Koos Ervita entusiastidega puhastame esimese poole Haava talukohta viivast teest sinna langenud puudest ning trimmerdame puhtaks.

AUGUST 2010 – 23 postitust

03.08 – Juhuslikult saan teada, et Järva-Jaanis elab Nahkanuia küla viimase metsatalu Haava järeltulija Siirak Looreida, kellega kohtudes saan haruldase ja seni ainsa vaate Haava talukompleksi(nurga)le.

08.08 – Leiame endale uued tuttavad Abaja külast. Imbre ja Triin on endale soetanud Otsa talu ning me läheme Matiga vastukülaskäigule.

09.08 – Eestimaad laastavad tormituuled. Kuigi vihma kallab ojadena, taevas on välkudest valge ja tugev tuul surub puud-põõsad maadligi, jäävad tormikahjustused Nahkanuial minimaalseteks.

11.08 – Eneseületuste päev. Mati hüppab alla Väinjärve hüppetorni teiselt korruselt ning meie Kimmuga teeme oma surmahüpped torni tipust.

13.08 – Koos Mattise ja Kimberlyga võtame ette kanuumatka Põltsamaa jõel. Lõpetame Kirikumäe laagriplatsil, kuhu Maarja ja Matilde meile vastu tulevad.

15.08  – Sõprade pulma-aastapäeva tähistades tekib võimalus külastada suve suursündmust Haapsalu Augustibluusi ning nautida maitsvaid roogasid nii Müüriääre kohvikus kui ka Epp Maria Galerii Veinitoas.

17.08 – Kloontruuper on tagasi Nahknuial! Isa kukub endal ribid sisse ning tulevikule mõeldes tundub olevat tark Kloontruuper koju tagasi tuua. Siia ta ka jääb!

26.08 – Avaldan ajaveebis Kalle Krooni poolt saadetud Vardja veski alt püütud väidetavate elektripüügitunnustega forelli fotod. Tänuks sõimab anonüümne kommentaator mind “haigeks psühhopaadiks”.

SEPTEMBER 2010 – 17 postitust

03.09 – Ülevaade Preedi jõge Nahkanuia kaudu külastavatest kalameestest ehk kormoranidest nagu nad ise ennast kutsuvad. Nii erinevad kui nad ka pole, on nad kõik Vardja tee mootorsõidukitele avamise vastu. Neile, kes muidu tahavad Nahkanuiale tulla aga ei oska, valmis Mati abiga detailne kaart.

16.09 – Koeru postkontor üllatab meeldivalt ning toimetab Nahkanuiale Mati tarbeks meie renditud postkasti saadetud tinasõdurite paki.

25.09 – Peame Miko Mattise 6. sünnipäeva. Ilm on ilus ja üritus läheb täie ette! Vanaisa Jaani korraldatud mängudele paneb punkti täiemõõduline lahing. Samal päeva ennelõunal saab viimase lihvi Nahkanuia esimene kiviaed.

OKTOOBER 2010 – 30 postitust

06.10 – Rajame majast eemale uuema ja suurema kartulimaa. Esimene künd läheb vaevaliselt ja ei jäta kahtlust, et kartulit saab sinna panna alles 2012 aasta kevadel.

07.10 – Minu raamaturiiulisse ilmub Uno Aani raamat “Mälestuskilde Vao, Tammiku, Kalitsa küladest”, kus on kasutatud vanadpildid.net keskkonnast pärit fotosid ning tänatud teiste hulgas ka Marko Mänd’i.

09.10 – Maarahva kongress ja maaelust lauslollusi rääkivad poliitikud ajendavad mõtisklema maarahva ja maaelu üle. Raineri arvates on tegemist kirjatükiga, mis kompenseerib kongressil mitteosalemise.

11.10 – Avastasin iseendalegi üllatuseks, et vanadpildid.net Koeru kihelkonna pildialbumis on tehtud esimeste fotode üleslaadimisest 2008 aasta detsembris kuni oktoobri keskpaigani 250,037 klikki!

20.10 – Nahkanuia ajaveeb toetab keskkonnas PETITSIOON.EE avaldatud hääletust Koeru vallavanem Aldo Tamme toetuseks. Algatasin selle, sest lokaalne hämamine võimukoridorides ületas isikliku valuläve.

24.10 – Cheopsi püramiid Egiptuses, Semiramise rippaiad Babülonis, Artemise tempel Ephesoses, Zeusi kuju Olümpias, Halikarnassose mausoleum, Rhodose koloss Pharose tuletorn (Aleksandria sadamas). Need on seitse vana aja ehituskunsti ja skulptuuri tippsaavutust, millele lisandus veel üks – Kloontruuperi kuut Nahkanuial.

27.10 – Vardja tee rekonstrueerimisprojekti vastavust projektikirjeldusele tuleb kontrollima PRIA ametnik. Tema otsusest sõltub, kas projekt saab rahastuse. Saab!

30.10 – Peamiselt lasteriiete realiseerimiseks otsustasime Maarjaga seada üles päris enda “taaskasutuskeskuse” nimega Nahkanuia taaskasutus.

31.10 – Nahkanuia ajaveebi kaudu leiab mind Kördi Anna ehk Anna Maria Saar’e (sünd. Wirth) õe Amalie tütretütar Luule. Loodan, et Luule abil õnnestub mul saada pisut enam infot selle jõuka talu kohta.

NOVEMBER 2010 – 25 postitust

02.11 – Järva Teataja artikli “Vallavanema umbusaldust saadab meeleavaldus” kommentaariumis puhkenud “mõttevahetuses” leiab keegi, et oman intrigandi kuulsust ning olen abitu tööriist vallavanem Aldo Tamm’e käes.

05.11 – koerufoorum.net keskkonnas tuntud andres33 järjekordne postitus on sedavõrd suurepärane ja tabav, et vahendan seda Nahkanuia ajaveebis.

11.11 – Pean Koeru keskkoolis toimuva ettevõtlusnädala raames kolm identset loengut kaubamärkide tekkeloost, brändi juhtimise tagamaadest Timberland näitel ning lõpetuseks sellest, kuidas teha käepäraste vahenditega oma “bränd”. Tallinnas kohtun Fotomuuseumis MTÜ Eesti Fotopärand liikmetega, kellele räägin vanadpildid.net projektist, selle sünniloost ja käekäigust.

13.11 – Vahva isadepäevaõhtu lasteaias.

15.11 – Emotsioone ürituselt “Mees, see kõlab uhkelt“, kuhu olen naistoimkonna poolt valitud üheks nominendiks kui “vanadpildid.neti ja nahkanuia blogi teostaja”.

16.11 – Mündileid Nipi Kõrsi põhjaküljel kulgenud vanalt taluteelt kinnitab kaudselt, et siinkandis on liigutud aastasadu.

26.11 – Ülevaade esimesest Koeru ajalooõhtust, kus mõisauurija Valdo Praust räägib asutuse ja teedevõrgu arengust Lõuna-Järvamaal alates viikingiajast kuni Põhjasõjani.

29.11 – Valdo Praustilt veel üks intrigeeriv ja tõepärane teooria Nahkanuia küla nime tekkloost.

DETSEMBER 2010 – 35 postitust

06.12 – Kalev Kiviste vahendusel saab vanadpildid.net vahendusel vaadata seni ilmselt vanima Koeru kiriku foto. Selle on teinud 19. sajandi lõpus esimesi eestlasest fotograafe Jakob Livenström.

13.12 – Matil vahetuvad hambad. Esimese saime väikeste pingutustega kätte, teine tuleb kohe järele.

14.12 – Koeru Kultuurimajas esineb ajalooõhtu raamas täissaalile Hillar Ümar teemaks 1941. aasta suvesõjasündmused Koeru kandis. Üritus on väga edukas ja Valdo Prausti tehtud avapaugu vääriline.

17.12 – Pesamuna Matilde Meelimari sünnipäev. Ta saab kahe aastaseks!

18.12 – Viimasel minutil õnnestub leida saagija ja lõhkuja ca 20 ruumile metsakuivale kuusele ning täiendada nii kiirelt kokkukuivavat puutagavara.

22.12 – Liigse enesekondluse ja valesti valitud sõidukiiruse tõttu sõidan Ervital teelt välja hange. Nii mina kui auto pääseme kerge ehmatusega. Samal päeval avaldan kinnituskirja, mis ilmutab, et minu projekt “JAP tegevuspiirkonda kihelkonnapõhiselt tutvustav vanade fotode veebikeskkond vanadpildid.net” sai läbi kohaliku LEADER tegevusgrupi PRIA rahastuse.

Ja ongi aasta läbi! Tehes valikuid ülaltoodu kokkuvõtte tarbeks jäi 2010 aastast mulje kui äärmiselt tegusast aastast. Murede vahele jagus piisavalt kordaminekuid ning tunnustus vaheldus väikesemate läbikukkumistega. Ka seekord ei puuduta ei postitused ega ka kokkuvõte minu ametlikke töökohti ja see pole seekord hea. 2010 aasta teist poolt jäid varjutama teatud mõttes sunnitud lahkumine mulle armasaks saanud Timberland kaubamärgi juurest, töökaotusest tingitud rahaprobleemid ja pinged. Aga ma ei kahetse tehtud otsust, sest olen veendunud, et headus võidab kurjuse ning üllad põhimõtted on pikas perspektiivis ülemad lühinägelikest ja sageli räpastest rahategemisskeemidest, kus partneritele antud lubadusi millekski ei peeta. Oma praegust tööd pealinnas pean endiselt ajutiseks ning seon ennast ikka pigem Nahkanuiaga. Loodan väga, et 2011 aasta toob lisaks kaunile kodule, ideaalsele naisele ja kahele imetoredale lapsele lahenduse ka töö ja sissetuleku suhtes!

One Response to “Tagasivaade aastale 2010”

  1. Valev Väljaots Says:

    Soovin Sulle ja Su perele head uut aastat!
    Jõudu ettevõtmisteks 2011.aastal!

Leave a Reply