Kas kõige vanem pilt vanadpildid.net keskkonnas?

Eile sain e-kirjaga vanade fotode kollektsionäärilt Kalev Kivistelt uhke foto Koeru kirikust 19. sajandi lõpus. Et Koeru kihelkonna fotosid koondavas vanade piltide keskkonnas on üles laetud rohkem kui 500 fotot, ei suudama enam meenutada, kas on olemas mõni veelgi vanem ülesvõte.

Et foto pärineb väga suure tõenäosusega 19. sajandi lõpust, annab aimu J.Livenströmi allkiri sellel. Uurisin pisut Vikipeediast ja koostasin sealt leitud info põhjal fotole sellise kaasteksti:

Tegemist on Jakob Livenströmi fotoga. Jakob Livenström (uni 1876. aastani Jakob Jobso) elas ajavanemikus 1830 – 1902, oli koolmeister, kirjamees ning üks esimesi eestlasest fotograafe. Vikipeedia ei ilmuta, mis oli tema surma põhjus ning kas ta ka oma viimased eluaastad fotografeerides veetis kuid ka kõige halvemal juhul saab ülesvõte pärineda aastast 1902. Pigem siiski varasemast ajast.

Ja veel lõiguke Vikipeediast: “Livenströmi üks olulisemaid panuseid Eesti fotoajalukku on tema suur hulk Eesti ärkamisaja tegelaste fotosid, sealhulgas Aino Tamme, Lilli Suburgi, Villem Reimani, Friedrich Kuhlbarsi, Gustav Blumbergi, Jaan Tammani, Andres Renniti, Mihkel Kampmaa ja Mats Tõnissoni. Lisaks on tähelepanu saavutanud Livenströmi suured grupipildid ning välisvaated Põltsamaa lossist ja Paide lossivaremetest. Tema tööde tehnilise poole pealt puudub fotodel küll korralik teravus ja kontrastsus, kuid see muudab need maalilisemaks. Üheks märkimisväärseks komponendiks tema tööde juures on korrektne vormistus: kõik fotod asetsevad tugevatel alustel, on pruunides toonides ning varustatud autori allkirja ja kohanimega. Sageli leidub fotode tagaküljel ka kaunistusi või tekste.”

Ma kasutan juhust, et siinkohal veelkord tänada nii Kalev Kiviste’t kui Kaarel Aluoja, kes ei ole võtnud vaevaks keelata mulle oma kogude kõige haruldasemaid vanu fotosid! Nende suhtumine on sama haruldane kui need vanad fotod, mida nad minu ja teiega koerukad jaganud on!

Leave a Reply