Trepp

Kui me Nippi Kõrsi endale otsime, tegime kohe plaanid elumaja teise korruse väljaehitamiseks. Sinna peavad tulema magamistuba koos vannitoaga, töötuba ja garderoob. Kui nende planeerimine oli suhteliselt lihtne, jäime jänni ülespääsu asukoha ja lahendusega. Trepp!

Meie maja on nelinurkne nagu majad ikka. Eriliseks muudab selle nagu paljusid tolleaegseid maju asjaolu, et kõik neli tuba on läbikäidavad ning iga toa kahes välisseinas on aken. See tähendab, et ruumides puuduvad seinad, mida ei poolita kas uks või aken. Lisaks on iga toa sisenurgas küttekeha.

Mõtlesime Maarjaga pikalt kuhu ja kuidas trepp teha. Asukohana tuli kõne alla praegune ja tulevane elutuba, kus keskmisest suurem liikumine on kontseptsiooni sisse kirjutatud. Trepi enda kuju jäi lahtiseks kuni kaasasime protsessi Raidi, kelle ülesandeks jäi ka lahenduse tegelikkuseks vormistamine. Võttes arvesse ukse ja akna asukohta, lisaks veel sarikate suunda ja paiknemist, koorus idee teha trepp  vastu välisseina ning ilma mademeta. Kuna kalle tuli suhteliselt järsk, pakkus Rait välja trepiastmete lahenduse, kus astmetel on vaheldumisi laiem üks pool, just nagu alltoodud joonisel näha.

Trepi vormistas Rait jooniseks septembri esimeses pooles. Teostus pidi jääma hilisemaks. Paljuski jäi see materjalide valmise, hanke ja eeltöötluse taha.

Trepiastmete materjaliks said need palgijupid, mis ma suhteliselt suure koikahjustuse tõttu toast, seinast välja tõstsin. Olin selle seina ehitanud Aabrami elumaja seintest pärit palkidest ja ma ei raatsinud neid ära visata. Nagu selgus, oli otsus õige, sest Juhan Soomets saagis need oma saeraamil pikuti pooleks ja nendest, nüüdseks juba paksudest plankudest said trepiastmete toorikud.

Küljepuud ostsin Paide Säästva Renoveerimise Infokoskusest. Sealne palgivalik võtab silmad kirjuks ja mul õnnestus saada korralikud, sirged, peaaegu naelteta ja parajalt jämedad tahutud palgijurakad.

Nüüd oli materjal koos ja see sai toimetatud Raidile. FIE Rait Pakkonen peab Koerus väikest saetööstust. Kes on huvitatud temaga kontaktsit, tasub helistada telefonil +3725106019 või saata e-mail aadressil raitp@hot.ee.

Trepi tegemine võttis päris kaua aega ja see on arusaadav, sest kogu selle vana puukraami omavahel kokkusobitamine nõuab kuldseid käsi, aega ja kannatlikkust. Kuid Rait sai asjadega väga hästi hakkama. Täna paigaldati trepp, mille fotosid võib allpool näha.

Trepi astmed on tapitud ja kolmest kohahst mõlemalt poolt kruvidega kinni lastud. Vältimaks lahti vajumist. Astmed on liimitud (nii laia planku nagu astmeks tarvis, minul polnud) ning lisaks on vastupidavust suurendatud puust pikkade tappidega, mis jooksevad praktiliselt läbi astme. Alt kinnitasime trepi küljepuud kruvidega põranda külge, ülevalt jäid need esialgu toetuma seinale, olles samas piisavalt pikad, et ulatuda üle tõenäolise põrandapinna. Ülejäänu on puhas kannatlikkus ja hool. Siin on Nippi Kõrsi elutuba enne ja pärast trepi paigaldamist. See, et trepi alla mahub laud ja teler ei ole juhus, nii planeerisimegi.

See trepp läks meile maksma päris korraliku rahasumma. Ikka päris korraliku. Samas on töö kvaliteet nii hea, et ma pean küsitud summat igati õigustatuks. Võin ainult öelda, et kui keegi tahab saada endale head treppi ja ei oska seda kusagilt tellida, siis võib julgelt pöörduda Raidi poole. Tema kontaktid said kah ülal toodud. Vinge töö! Tõeliselt vinge!

One Response to “Trepp”

  1. marko Says:

    Unustasin lisada, et trepi ülespanek kestis umbes tunni. Seda tänu filigraanselt saetud nurkadele ja ideaalselt istuvatele tappidele. Õnneks oli ka põrand sirge ja seina suhtes õige nurga all (90 kraadi) või vastupidi ja nii ei tekkinud paigaldamisel mingeid vastunäidustusi.

    Olen endiselt trepiga väga rahul!

Leave a Reply