Mati 40 tinasõdurit

Aeg ajalt saan ma Nahkanuia ajaveebi lugejatelt vihjeid osta.ee oksjonitele, kus müüakse tinasõdureid. Mäletate, Matil oli neid kangesti vaja! Kui alguses ei osanud me neid kusagilt otsida, ja kusagil neid ka ei pakutud, vähemalt mitte veebi vahendusel, on ajapikku meid saatnud mõningane edu. Oleme pidevalt osta.ee-d monitoorides suutnud kokku ajada terve tinasõdurite armee. Et vanad asjad tekitavad emotsioone, panen fotod soetatud sõduritest siia vaatamiseks üles. Ehk jagab mõni lugeja ka meiega oma lapsepõlvemälestusi ja -mänge!

Sellised sõdurid nagu ülaltoodud fotol olid ka mul olemas. Aga mitte tinast vaid plastmassist. Vähemalt on mulle jäänud säärane mälestus. Rüütlitega seoses meenub mulle veel komplekt plastmassist sõdureid, kus saksa rüütlid olid rohelised ja vene mehed punased. Sain sellised ema käest, kes tõi need kingituseks mingilt pikemalt ekskursioonilt kuhugi, tõenäoliselt Venemaa poole. Just neile sõduritele ehitasin sõpradega Ristiku tänaval elades liivast kindluse, mida oli siis hea kividega eemalt pilduda. Suurema poisina ostsin Tallinnast endale komplekti tinast rüütleid mida ma hiljem pole kusagil kohanud. Kahjuks rändasid need koos muu “tarbetu” kraamiga keldrit kraamides vanaema keldrist prügimäele.

Neid madruseid müüdi Paides Lastemaailmas, mis asus seal kus praegu on Taig. Sõdurid olid lahtiselt karpides kassa juures, kust võis neid valida ja osta. Vaatasin järgi, aga nii on see ka mälu järele, üks sõdur maksis 12 kopikat. Küll oli raske valikut teha, sest raha oli vähe aga ega siis kahe sõduriga ei saa mängida. Ikka peab neid rohkem olema. Igal juhul oli tegemist vaieldamatult minu tollaste lemmiksõduritega. Kuhu nad lõpuks said, pole õrna aimugi. Ilmselt lõpetasid ükshaaval oma elu kusagil õues, miniatuursetel lahinguväljadel, kividest kahuritule all.

Siin on mõned eriti arhailised eksemplarid koos ühe isendiga (vasakult neljas kõndiv mees), mis välimuse ja materjali järgi peaks kuuluma eelmise foto madrustega ühte. Neid rohelisi mehikesi oli mulgi aga nendega oli väga igav mängida – nad ei tee ju midagi, ainult seisavad ja üks jookseb kuhugi. Midagi eredat peale fakti, et ka selliseid leidus minu sõduritekogus, ma ei mäleta.

Neid madruseid peaks küll iga minu põlvkonna mees teadma! Nagu ka meie kollektsioonist näha, on neid kõige rohkem ja küllap kajastus sama suhe omaaegsetes kodudes. Palju need maksid ja kust neid saada võis, ei tule meelde. Võib olla liikusid need juba tollal pigem käest kätte? Mängimiseks sobisid need ideaalselt kuigi kippusid tihti oma käsi ja relvi kaotama.

Viimased kolm sõdurit ei ole tinast vaid plastmassist. Saime need kaasa portsu tinasõduritega. Nagu ka madruseid ülalt teisel fotol, ostsin mina need plastmassratsanikud Paide Lastemaailmast. Neid võis olla komplektis ka rohkem. Matile meeldivad need tinasõduritest vaat et enam. Saa siis sellest lapsest aru.

Ma olen arvutanud, et ühe sõduri hinnaks on osta.ee-st ostes ca 10 krooni. Hind sõltub muidugi müüjast ja kauba kvaliteedist. Pole väga kallis aga mitte ka ülemäära odav. Keskeltläbi jääb ost 60-100 krooni kanti ja kõik need sõdurid on meie koju jõudnud nelja-viie erineva saadetisena. Kindlasti on see odavam ja ka põnevam, kui osta meie mänguasjapoodidest tänapäeval suhteliselt igavaid ja sarnaseid mänguasju. Siiani on Mati sellise asjade käiguga väga rahul kuigi avaldab üksjagu survet ka keskustesse sattudes. :)

Lugesin kokku 40 tinast ja kolm plastmassist sõdurit. Seda on päris palju. Sellegipoolest andke ikka teada kui näete või kuulete midagi kusagil laokil olevatest sõtsidest. Küll küllale liiga ei tee ja pole neile paremat kohta kui sellise lapse mänguasjakast, kes nendega mängib.

One Response to “Mati 40 tinasõdurit”

  1. Elo Says:

    Mul oli ka kunagi komplektitäis plastmassist sõdureid, paar tanki ja USA lipp. Paigutasin nad kõik klaveri peale lippu kaitsma – praegu ootavad uut kohta, kuhu nad ritta laduda, a ma eriti ei muretse, küll see koht tuleb. Eriti kift, et niimoodi jupikaupa ostate, on täiega põnevam variant, kui poest korraga kari ühesuguseid “made in China” plastikjurakaid kokku korjata. Edu!

Leave a Reply