Välisukse soojustamine

4. juuli 2008 kirjutasin:

Sain korda maja välisukse. Mõni aeg tagasi olin ma sunnitud kuivaga kokku tõmbunud uksetahvli toimetama Koeru, kus vastne puutöökoja omanik Rait sellele riba külge liimis. Nagu seejärel selgus, oli viga ka lengis, mis enam täisnurkset ust paigaldada ei võimaldanud. Tuligi siis tahvel ülevalt kitsamaks lihvida, alles seejärel paigaldamine õnnestus.

Vihmadega paisus aga uks tagasi. Ukse kinnipanek muutus vaevaliseks ja ebaõnnestus sel nädalal hoopiski. Olukorra parandamiseks tuli ukse ülemist serva veelgi maha lihvida. Kui sealt 5 mm Raidi abil maha hööveldasin, hakkas uks käima ja on praegu väga hea.

Väga hea sai otsa juba möödunud talvel kui tuul ukse vahelt, mis kuidagi vastu valssi ei tahtnud minna, koridori ja sealt tuppa puhus. Naise sõnul, kes alati kipub selliseid asju temale omasel “armsal” moel üle paistama, tuli tuulega ärapuhumise vältimiseks koridorist läbi minnes lausa sangpomm või siis täis puukorv kätte võtta. Rääkimata külmast ja tuisuse ilma ning õigest suunast puhuva tuulega koridori tuisanud lumest! Ei aidanud tihendid (mis ukseni ei ulatunud) ega ka ukse kinnise poole pragudesse topitud takk.

Et see uks ei põhjustanud pelgalt naise torinat ja ebamugavust, vaid lisaks ka tarbetu küttekulu, kutsusin uksega maadlema ja sellega seotud probleeme lõplikult seljatama teeneka Koeru puusepa Rait Pakkoneni. Ukse ülevaatusel selgus, et lihtsate vahenditega polegi võimalust probleeme lahendada. Esiteks polnud ust valsile lähemale reguleerida võimalik. Teiseks oleksid erinevalt kuivanud ja ilmselt ka keerdunud toekad lengipuud vajanud ideaalse tulemuse saavutamiseks mahavõtmist ning uue valsi hööveldamist. Et see enam võimalik pole, otsisime lihtsamaid lahendusi.

Lihtsam lahendus seisnes lengile täiendava liistu lisamises, mis võimaldas uksele paigaldada ka tõhusa ja sobiva paksusega tihendi. Lihtne ja töökindel variant, samas mitte eriti nägus. Aga mitte ka inetu! Kuidas see kõik välja nägi või näeb, illustreerivad paremini alllisatud fotod:

Liistud on praegu veel valged ja seetõttu mõjuvad võõrkehadena. Aga vähemalt on nüüd koridor soojem – tõepoolest on. Päris elutoa temperatuuri sealt ei saa oodata, sest uks ise on ju võrreldes seintega õhuke aga vähemalt ei niida nüüd tuulehiilid jalust ja ehk jäävad ka hanged olemata! Ja Mati saab hommikul voodist otse vetsu lipata. Järgmise välisukse ukse lasen teha sellise, mis ei vaja nii mahukaid järeltöid. :)

Raidiga saab vajadusel ühendust telefonil 5106019 võ saada mail aadressile raitp@hot.ee.

One Response to “Välisukse soojustamine”

  1. Peeter Says:

    FB träkkbäkk, edasi-tagasi side:
    http://www.facebook.com/ehitusala/posts/175048722510515

Leave a Reply