Remonditud kamin

Töömees käis nädalavahetusel ja remontis ära kamina. Mingil põhjusel haakis osa võlvist ennast ülejäänud kamina küljest lahti ja hakkas vajuma. Õnneks oli tegemist kosmeetilist laadi probleemiga, mida sai parandada ilma suuremaid lõhkumistöid ette võtmata. Kuidas see kõik täpselt välja nägi, näeb allolevast *.gif failist. Kuna tegemist oli nn. garantiiremondiga, ei läinud see lõbu mulle midagi maksma. Tänud Meelisele kui kaminategijale ja -parandajale. Soovitan teda soojalt kõigile!

Sama lihtsalt aga ei lähe ahjuga. Ahju tegi mulle kohalik pottsepp Vello Kinksaar. Kiitsin teda alguses kõvasti, et on rahulik mees, teeb aeglaselt aga korralikult kuid nüüd näib, et pean hakkama oma sõnu sööma. Ahjule tekkis suhteliselt kohe pärast kasutama hakkamist külge suur pragu, mis nüüdseks on kasvanud kohati kuni 10 mm laiuseks ja kasvab. Et tegemist pole normaalse nähtusega näitab see, et pragu ei liigu ainult piki vuuke vaid on ka ühe kivi pooleks tirinud. Meelise väitel (kui ma teda õigesti mõistsin), tuleneb see ahju siseseinte survest välisele. Takkatipuks selgus ahjusuhu vaadates, et ka võlv on ca 30 mm vajunud ning kukub ilmselt lähiajal sisse.

Kuigi mul oli juba aasta alguses plaan see ahi maha lammutada ja uuega asendada, soovitas Meelis seda kasutada kuni võlv päris sisse kukub, sest siis on selge, et selle ehitise aeg on läbi ja uue rajamine on vältimatu. Miks seda võlvi praegu parandada ei saa? Sellepärast, et see tähendaks kogu ahju lahtivõtmist.

Olen tihti öelnud, et kui ma saaksin oma maja uuesti üles ehitada, teeksin palju teisiti. Ahi on just üks sellistest asjadest, mida teeksin teisiti ja ka teise meistriga. Mul ei ole elu õppetundide vastu midagi kui nad just väga kulukaks ei kujune. Uus ahi maksab ca 10-12 kEEK tegijale pluss materjal. Kuigi kive saan veel kasutada ja teen seda kindlasti, on tööraha maha visatud ja tagasi nõuda pole seda kelleltki.

6 kommentaari to “Remonditud kamin”

 1. Hannes Hunt Says:

  Mis ahjutegija isa arvab?Või pole teda enam?

 2. marko Says:

  Ahjutegija ise kolis siitkandist ära Raplamaale. Ma ei ole tema käest küsinud ja kui küsiksin, poleks mul usku, et ta suudab parema teha. Samas kes teab, äkki võtan siiski ühendust.

 3. Juhan Says:

  Selline on tüüpiline ca. 2008 ahjude ehituskvaliteet. Enamustel ahjudel on eest luugi juurest või kusagilt mujalt lõhki – ebaühtlane soojuse jaotuvus. Oma suht analoogse ahju agooniaid olen pikendanud, valasin alumise võlvi võlviseguga käsikaudu koldesse ehitatud saalungisse ja lappisin leivaahju võlvi suurte shamotiplokkidega. Päris mõnus väljakutse, “profi” ahjumeistri vigadest õppida, alates nullist. Järgmise ahju laon juba ise, korstna juba suutsin.

  Kui ahi ümberladuda, ei jää kivide väärtus alles, need on nõgi- ja savised (võimalik aga aeganõudev puhastada), praod sees jne, lisaks on lammutamine ropp töö.

 4. marko Says:

  Võib olla peaksin selle töö tõesti ise ära õppima. Sest nagu selgus, on ka värskelt laotud kaminavõlv vajuma ja on paar pragu sisse tirinud. Kutsusin Meelis uuesti vaatama. Igavene jama!

 5. Endrik Says:

  Kusagilt lugenud-näinud, et sellise võlvi kivid peaksid olema kiilu kujulised. Teine asi on see, et koldega külgnevad metallosad ja kivid seguga ei tohiks kokku puutuda. Põhjus selles, et metalli soojuspaisumine on sedavõrd suur ja see lõhub vuugi ära.

 6. marko Says:

  Kivid peaksid tõepoolest olema kiilukujulised. Ehk kaminameister nüüd teeb nad selliseks. Viimati üritas ta tulevikuvajumisi vältida väikeste kivikiilude lisamisega kivide vahele, segu sisse.

  Aga kaar ei ole vastu metallist ust. Võlvikivide ja ukse metallosa vahel on ca 5 mm.

Leave a Reply