Elektrit saanud forell Vardja veski alt!?

Mailitsi saabus teade koos fotodega, mille kohaselt on Preedi jõelt püütud elektriga kõrvetada saanud forell. Vastav teade koos linkidega on üleval ka keskkonnas kalale.ee, kust võib lugeda 25. augustil makrelli (interneti nimi) poolt tehtud postitust:

Eila käisin jõel ja trehvasin kala kes arvatavasti tugevat särtsu saanud. Kalal suured verevalumid üle kere. Nahk kõrbenud, krobeline, kuiv. Silmad pungil peas nigu tahaks lõhkeda kohe. Kõht oli ka niuke pingul. Lasin ta tagasi kuid arvatavasti ta kaua enam ei ela.

Postitus linkis ka fotodele, millest kaks olgu siinkohal ära toodud.

Kahtlusi kiirelt langetatud diagnoosi osas hajutab sealsamas foorumis sisalduv tonuv poolt lisatud Keskkonnainspektsiooni vastus, et suure tõenäosusega on siiski tegemist elektripüügiga:

Makrell postitatud kalapiltide kohta, mis verevalumeid täis, edastas antud pildid Kalle Kroon keskkonnainspektsiooni, kust need veel edasi keskkonna ministeeriumisse läksid. Nende vastus on ühene: Antud piltidel on kahjuks elektripüügi tunnuseid. Saadeti lisaks veel vastu mõned pildid kaladest, kes elektrit saanud ja sarnasused olemas.

Ma ei saa veel täpselt aru, kust tuleb Kallel kui selle teate mulle edastajalt info, et forell on saadud Vardja veski alt aga ehk esitab ta ise viite allikale. Mina omalt poolt võin kinnitada, et minu teadmisel pole Nahkanuia kaudu jõe äärde pääsenud ükski auto ja kõik käinud kalamehed (jalgsi muuseas) on olnud eranditult tuttavad, vanad forellikütid. Samuti ei ole jõe ääres mingeid märke seal keelatud püügivahenditega toimetanud mustadest jõududest.

Aga info on edastatud ja kui leidub kedagi, kes selle ajaveebi lugejatest nimetatud teema kohta rohkem infot omab, edastage see mulle. Mina toimetan selle Kallele. Minu e-post on endiselt marko [at] hong.ee ja mobiil 5516999. Ka muidu tasub silmad lahti hoida!

26 kommentaari to “Elektrit saanud forell Vardja veski alt!?”

 1. Kalle Kroon Says:

  Info püügikoha kohta on mul saadud otse püüdjalt eneselt.

 2. tonuv Says:

  Marko. Vabalt võidi ülevalt alla tulla või siis teine variant, et paadiga mööda Põltsu. Paar aastat tagasi nägin suurt kummipaati kaldal, veski juures. Vaevalt jah, et sinu kaudu käidi. Natukene rutakas tundub see kõik siin…Kalle on tulihingeline kalakaitsja. Ega keskkonnaamet ju ka ütles, et “kõik tunnused” on olemas ja “tundub”, et on saanud elektrit. Ei saa ju välistada 100% siiski mingit baketriaalset vm. haigust?

 3. marko Says:

  Tõnu, kõigega, mis Sa kirjutad 100% nõus. :)

 4. Kalle Kroon Says:

  Mis siin ikka rutakat- ministeerium saatis ju võrdluspildid samuti ja kõik klapib.

  Sellistest asjadest tuleb rääkida, rääkida ja hästi valjult.

  Ja nii nad käivadki, nagu Tõnu ütles. Ettevaatlikult, öösiti ja jälgi jätmata…Omal ajal oli sarnane probleem ju isegi nende nn turistkanuutajatega.

 5. Kalle Kroon Says:

  No ma saatsin kindluse mõttes edasi Zoja Merilole, kellest ma tean et ta on kalahaiguste spets ja väljaõppinud tegelane, vaatame mis kostab.

 6. Hannes Hunt Says:

  Kui Sinu tõkkepuust ilma sinu loata keegi pole möödunud, siis jääb võimalus AT-dega kuskilt põlluservast minna???.
  Kas veskiteel enam transpordi jälgi pole?

 7. Hannes Hunt Says:

  ATV-dega mõtlesin.Ei usu,et elektripüügi kola kuskilt pikalt distantsilt jala kohale veetakse.

 8. marko Says:

  Vardjal ei ole käidud ATVga. Seal on küll jäljed aga need on minu jäetud. Käin regulaarselt teed kontrollimas ja aeg ajalt hooldamas.

  Isiklikult loodan, et tegemist siiski mõne kalahaigusega.

 9. Kalle Kroon Says:

  Ma ei tea..kui ma seda pilti nüüd veelkord vaatasin, siis miski ütleb, et vist on haigus jah….sest marrasnahk on justkui maha koorunud selles kohas mis punetab…no näeme, mida öeldakse.

 10. Kalle Kroon Says:

  Nonii. Zoja Merilo vaatas, uuris ja tulemuseks ütles järgmist-
  vajalik oleks olnud muidugi bakteroloogiline analüüs, kuid näha on kalal n-ö värske veri, pind haiges kohas punetab, sellal kui elektrit saanud kalal on kahjustatud pind pruunjas, kõrbenud.
  Mainitud haigus on kõige tõenäolisemalt nn. sadulhaigus, ja see levib pika peale üle selja. Seda tekitav bakter elab mudas, on iseloomulik külmaveelistele veekogudele kui veeolud halvenevad- mis käesoleval ajal kahtlemata ka toimus. See haigus on iseloomulik ka kalakasvatustele.
  No mis ikka- austagem autoriteedi ja spetsialisti otsust.
  Ka kivi langes südamelt- kuigi jah- forellide kaitsel olgem kui Issanda välk, olgu siis millega tahes!
  Ja kui on midagi kahtlast märgata forellijõgede ääres, siis
  olgu öö või päev, alati helistage kas keskkonnakaitse info nr. 1313 või mulle 5271586.

 11. Kalle Kroon Says:

  Rääkisin veel Zojaga. See haigus on toimelt selline, et kala võib paraneda, kuid võib ka surra. See haigus on teistele kaladele nakkav.
  Tema soovitus oli, et sellised kalad tuleks siiski välja püüda ja laboratooriumisse analüüsida saata.

 12. marko Says:

  Kalle Kroon on ja jääb Kalle Krooniks. :)

 13. Forell Says:

  Eks sa Marko ikka ise vargsi seal püüad elektriga. Keegi teine seal ju käia ei saa ega tohigi kuna Sina ju ehitasid Endale projektirahadega uue tee (ja vingub et miks ometi vald mind ei toeta) On ju nii kulla Sõber. Haige psühhopaat. Ja kustuta see reply kiiresti ära kuna Sinu ego ei kannata kriitikat.

 14. Kalle Says:

  Väike mure veel selles et kui see tegelane sügisel kudema läheb, siis on küll oht et nakatab teised ka.

  Ja siis on alles lugu majas…

 15. Indrek Says:

  Ei saa küll aru FORELLI kriitikast. Mu teada pole kellelgi keelatud Vardja teed kasutada, iseaasi kui ei plaani auto või ATV-ga ninapidi jõkke sõita. Ja kui Marko elektriga kala püüaks, oleksin mina Ita Ever.

 16. Kalle Says:

  Huvitav, “Forelli” teksti eile õhtul ei olnud, täna ilmus välja minu ja marko tekstide vahele-kuidas see võimalik on?
  Aga ma vaatan, et seda meest tuleb jälgima hakata. Niisama ta ei torgiks.

 17. marko Says:

  Kallele – Forelli kommentaar tuli esmalt ajaveebi administraatori poolt heaks kiita, sellest see viivitus.

 18. tanel Says:

  no tore et see asi nii on..tekkis juba kah korraks nukker tunne ,kui oleks elektrikud taas jõe veeren..

 19. Kalle Says:

  Tere Tanel!

 20. Anna Says:

  Ajakirja “Kalastaja” ühes varasematest numbritest(umbes aastast 1999-2000) on ilmunud Zoja Merilo kirjutatud artikkel kalade bakteriaalsetest haigustest. Fotod haavanditest ja verevalumitest on ka juures, kahjuks must-valged.
  Vasalemma kalade kohta arvab üks väga kogenud kalastaja, et tegemist võib olla kaua võrgus seisnud kalaga, kes on lõpuks minema pääsenud, sest triibud on otse uimede juures ( sinna nad vist võrku kinni jäävad).

 21. Kalle Says:

  Anna, Vasalemma kalade fotod sain otse ministeeriumist kalanduse osakonnast, ja kaaskirjas mis läks mulle ja inspektsiooni, oli kirjas, et nood kalad on kindlasti elektrit saanud.
  Arvan, et fotod tehti tabatud elektripüüdjate noosist.

 22. Kalle Says:

  Kuidas Anna nii kursis on Kalastaja numbritega, oled ise kalapüüdja naine?

 23. Tõnu Says:

  Kalle, ministeerium ju ka selle vaese haige kala kohe elektri alla liigitas. Sorry aga enne on õigus Annal kui ministeeriumi asjapulgal, kes aastas 2x kalal käib ja seda ka järvel lanti loopimas…

 24. Kalle Says:

  Eiei, ministeeriumi jutt käis nende kahe vasalemma forellide kohta milliste pildid saadeti edasi analüüsimisel abiks.

 25. Kalle Says:

  Näed, ministeeriumi mehe jutt oli selline

  Lp Härra Kroon

  Kaesolevaga teavitame teid, et Teie infopäring on edastatud vastamiseks
  Keskkonnainspektsioonile.

  Lisainformatsioonina edastame Keskkonnainspektsioonile ka mõned pildid
  kaladest, millel on kindlasti elektripüügi tagajärjel tekkinud nähtavad
  märgid.

  Lugupidamisega

  Herki Tuus

 26. Ramon Järvsoo Says:

  Kuna ma kaladest suurt ei jaga, siis liigutas mind hoopis hr. Forelli emotsionaalne postitus. Kui sa, Forell, peaks seda lugema siis mul on tõsiselt siiras huvi:

  1. Miks sa loed psühhopaadi blogi? Loe Kesknädalat vmt, niiviisi sa ei erutuks ja elaks rahulikumat ja tervislikumat elu.
  2. Miks sa anonüümselt esined? Tundud ju igati tegija olema – pane nimi ka siis alla.
  3. Mis sa sellise solvanguga saavutada tahad (peale eneserahulduse)?

  Tänud ette,
  Ramon

Leave a Reply