Nahkanuia piirkivid

Nagu Twitteri kontol lubasin, panen üles pisut infot kolme Nahkanuia piirikivi kohta. Kolme seetõttu, et eile lisandus kahele eelnevale veel üks, millele mu pilk juhuslikult peale jäi. Värskendame mälu.

Esimese kivi (nr 1) leidsin teeäärt trimmerdades sealt, kus omal ajal said kokku Kördi, Karjamardi ja Altsauna talude piirid. Täpsemalt võib kivi leidmisest lugeda postitusest “Nahkanuia piirikivi“.

Teise kivi (nr 2) avastasime selle suve Jaanipäeval kui õe ja õemehega hakkasime kiviaeda veeretama suurt kivimürakat. Selgus, et see, tee ehituse käigus vana paju alt kopaga väljatõstetud kivi on tegelikult piirikivi. Õnnestus desifreerida ka kivile raiutud märgid, mis on siis vastavalt 27 ja 28 (tänu Imrele), tähistades maatükkide numbreid, mille ristumiskohas see asus.

Kolmanda kiviga (nr 3) on lugu just nii nagu avalõigus kirjutan. Taaskord trimmerdades jäi mulle Kördi lauda vundamendi nurgas, ilmselt sinna kopaga tõstetud kivil, silma rist ja number – 27. Arvan, et kivi oli väljatõstmise hetkel kusagil sealsamas tee ääres mulla sees. Selle täpset asukohta ei oskaks tõenäoliselt enam näidata ka kopajuht.

Kõigepealt olgu kõik leitud piirikivid esitatud ka küla kaardil. Tegemist on küll 1938. aastal koostatud kaardiga aga kivide asukohad leidmise hetkel sobivad ka sellega hästi.

Esimene mõte, mis mul seoses kivide kaardile paigutamisega tekkis oli seotud asjaoluga, et kõik kolm tähistavad piiride ristumiskohti, kus üheks osaliseks on Kördi. Kas sellel faktil on mingi tähtsus, ei oska hetkel öelda, see võib selguda edasise käigus.

Esimest korda Nahkanuia piirikividest ajaveebi vahendusel rääkides kommenteeris Arne kivil olevat märki nii:

T- kujuline märgis tähistab suletud piiri. See tähendab, et piir sellest punktist edasi ei lähe. Järelikult on tegemist ikkagi vaid kahe talu piirikiviga.

Kõigil kolmel kivil olev märk on ühesugune ehk siis ühes otsas T-kujuline. Kõik kolm kivi paiknesid/paiknevad rohkem kui kahe kinnistu piiride kokkupuutekohas, mis seab kahtluse alla Arne väite ülaltoodud kujul või on kive aegade jooksul nihutatud. Kuid kivi nr 1 puhul ei tule see kõne allagi, sest selle asendit pole keegi muutunud. Või on?

Kivi nr 1 puhul paikneb T katusega suunal kus saavad kokku kinnistute 30 ja 31 piirid. Kas sama asend võiks toimda ka kivi nr 3 puhul? Et see on suunaga kinnistute 27 ja 30 piiride ristumiskoha vastu? Sellisel juhul mitte kui eeldame, et nr 27 risti ühes nurgas viitab sama numbriga kinnistule. Viimasel juhul peaks T asetsema katusega kinnistu nr 29 suunas. Mis iseenesest kõlab loogiliselt ka Arne kommentaari valguses.

Mida öelda kivi nr 2 kohta? Tundub, et kivi nr 3 oletatav asend, kus T paikneb vastu kinnistu nr 29 piiri, sobib ka siia. Nii lähevad klappima ka numbrid 28 ja 27. 27 on küll raiutud nii, et jääb kahe “kinnistu” vahele kuid kaardi abiga läheb see kenasti paika.

Seega kivide 2 ja 3 järgi võiks Arne väite kinnitada paikapidavaks. Eelduseks ikka, et T asetseb katusega vastu suletud piiri! Mitte vastupidi. Kuid sellisel juhul on kivi nr 1 paigutusel kas mingi muu tähendus VÕI on aja jooksul kinnistute piirid seal muutunud. Teine järeldus oleks, et kinnistud 30, 31 ja miks mitte ka A98 on kunagi olnud üks suur maalahmakas. Kahjuks pole sellel kivil ka ühti suunavat numbrit peale vaevutud raiuma.

Minu oletus, et kivid on seotud eeskätt Kördi kinnistu omanike initsiatiiviga, ei pea ka ilmselt paika. Sellisel juhul eeldaksin mina, et kivisse raiutud kinnistu(te) numbrid oleks seotud kivide paigaldamise ja raiumise eest maksnud kinnistu omanikega, antud juhul peaks seal seisma 29. Aga pole. Seda pole nagu ka vastuseid küsimustele: Kas piirikivide paigaldamine kujutas endast ühishuvi, millesse investeerisid oma aega ja raha kõik? Või oli olemas mõni tollane “maamõõtmisega” tegelev ettevõte, kes muu hulgas paigaldas ka piirikivid? Kas kivi paigaldamine koos ristiga oli kohustuslik (kellelegi) aga kinnistute numbrite sissetagumine toimus omal algatusel?

Igal juhul oleks kena kui keegi suudaks selle segase mõttekäigu mõne sõnaga ja asjalikult kokku võtta! Mina ei oska.

4 kommentaari to “Nahkanuia piirkivid”

 1. Kalle Says:

  See kivi tuleb viia täiskuu neljapäeval kolme tee risti ja kasta musta kuke verega.

  Küll siis näed mis juhtuma hakkab…:)

 2. marko Says:

  Kes küll võiks olla see tubli mees, kes selle mitmesajakilose müraka sinna vedib? Tuled ise? :)

  Ilmselt oleks kogu vaev ka asjatu, sest pärast kivi sinna vedamist võiks konstanteerida ainult ränka väsimust ning ainus mis juhtub, on eimidagi.

 3. Kalle Says:

  Ei ole, kivi toimetamine on lihtne- see lendab sinna ise, kui samal ööl täiskuu valges õigeid nõiasõnu peale lausud!

 4. Nahkanuia fotoblogi » Vana paju Says:

  […] Nädala alguse vihmaste ilmade ilmestamiseks postitan selle 2006 juuli lõpus tehtud foto vanast pajust Vardja tee ääres. Küllap polnud selle paju asukoht juhuslik, sest puu hävitamisel ilmus selle alt välja üks küla piirikividest. […]

Leave a Reply