Haava teed puhastamas

Samal ajal kui kogu Koeru rahvas ennastunustavalt Väinjärve veepeol ennast välja elab, toimus Nahkanuial midagi asjalikku. :) Koos Maareki, Aivo ja Vahuriga sai korralikult ära trimmerdatud ja sinnakukkunud puudest puhastatud 700 meetrit Haava metsatalu juurde viivat teed.

Millest oli sellise ennastsalgav otsus osa ilusast suvepäevast metsas veeta tingitud? Kindlasti ei olnud tegemist Koeru aasta tähtsündmuse, Väinjärve veepeo, teadliku boikoteerimisega (kuigi “ülikõrge” sissepääsutasu võis mingit rolli kõigi meie nelja otsuses irduda küll). :) Pigem oli tegemist ammuse kokkuleppega, mis mul Maarekiga tehtud ja mis äkitselt vaba tööjõu olemasolu raames realiseerus. Meie eesmärgiks oli ja on mitte lasta sel vanal taliteel, mida tänapäeval kasutavad aktiivselt kalamehed, lõplikult kaduda.

Mõnel kiusupunnil võib ehk tekkida küsimus meie tegevuse seaduslikkuses. Et see tõepoolest nii on, kinnitas Olavi Randver Keskkonnaametist. Kastutasin juhust temalt ka selle tee korrastamise kohta küsida, kui ta käis vaatamas Vardja teed. Tema sõnul on looduses kulgevate teede hooldamine igati seaduslik ega vaja tegelikult ka Keskkonnaameti kooskõlastust. Eelduseks on nagu öeldud tee olemasolu MITTE selle rajamine. Niinimetatud Haava tee vastab sellele tingimusele täielikult.

Alustasime pisut peale 12-st ja tagasi minu juures olime kolme paiku. Selle vähem kui kolme tunni jooksul trimmerdasime ära 700 meetrit vana taluteed ja puhsatasime lõigu teele langenud puudest. Töökorraldus nägi välja nii, et kõige ees läksime mina ja Maarek trimmeritega ning meile järgnesid Aivo ja Vahur. Nende hooleks oli nii meist mahajääv puit (noored teele kasvama hakanud lepad) kui ka suuremad üle tee langenud tüved. Viimased lõigati saega tükkideks ja tõsteti kõrvale.

Plaanis on teise samasuguse talgupäevaga jõuda välja Haava lagendikule. Ja kolmanda päeva jooksul tulla Haavalt mööda kunagist otseteed tagasi Vardjale. Millal tulevased talgupäevad toimuvad ei ole veel paigas. Kui on huvilisi, kes tahavad kaasa lüüa, andke teada! Edastan teile info kui asi on selgem.

Maarekile, Aivole ja Vahurile aga seekord suur tänu!

Meenutan, et Haava künkal või lagendikul asus ammustel aegadel kõrts. Milline see kõrts välja nägi välja 1686-89 aasta Järvamaa adramaarevisioni järgi loe Nahkanuia ajaveebist.

4 kommentaari to “Haava teed puhastamas”

 1. Kalle Kroon Says:

  See on see kurikuulus tee kus mitmed, nagu ka ma ise, on ära eksinud….huvitaval kombel tulin enne just mõttele nendest lugudest kirjutada.

  700 meetrit on vähe, tõsi küll see Haava poolne osa on rohkem näha, kas sai nüüd nii puhtaks et enam ära ei eksi?

 2. Kalle Kroon Says:

  Jah, sealt läks vana talitee Tartu peale, Haava oli nn. talikõrts, suviti seal kõrtsi ei peetud.

 3. marko Says:

  Nüüd Sa Kalle enam ära ei eksi! Aga plaanis on ikka ülejäänud osa ka trimmeritega üle käia. Ainult et Sa ise ei eksi enam Nahkanuia kanti ära. :)

 4. Kalle Kroon Says:

  Tore on, kuigi minu orienteerumisoskuste puhul ei või iial teada…:)

  Aga mul tärkas uuesti mõte, et kõik need kogutud arhiiviandmed, kaardid, fotod ja teadmised Preedi-Nahkanuia-Vardja-Haava kohta tuleb uuesti kokku koguda,
  süsteemi viia ja eraldi vihuna trükis välja anda.
  Mis kasu on materjalist üksnes internetis, ja mis on pilla-palla laiali, kui tunduvalt parem on siis kui tekib mingi küsimus, sirutada käsi raamaturiiuli järele ja vastilmunud köitest järgi vaadata?!

Leave a Reply