Raamat “Viljandimaa mõisad”

Valdo Prausti sulest ja kirjastus Tänapäev vahendusel on ilmunud raamat “Viljandimaa mõisad”. Nagu on öeldud kirjastuse kodulehel, võib raamatust leida “ligi 60 Viljandimaa mõisa kirjeldused koos põhjaliku ajalooülevaate ning vanade fotodega.” Teiste hulgas leiab käsitlemist ka Tapiku mõis ja hilisem koolimaja, millega on seotud ka paljude Koeru kihelkonna, näiteks Jõeküla vanemate inimeste koolipõlvemälestused.

Tapiku mõisa kohta käivad vanad fotod on leidnud oma tee sellesse raamatusse läbi veebikeskkonna vanadpildid.net. Sinna omakorda said nad minu vanatädi Maie albumist. Nii Maie kui ka tema õed Velda ja Lehti on kõik käinud Tapiku mõisas koolis. Tänud vanatädi Maiele ja ka Valdo Praustile vanadpildid.net keskkonnale raamatus viitamise eest!

Huvi tekitamiseks raamatu vastu olgu siinkohal ära toodud lühike Tapiku mõisa kohta käiv tekstilõik. Kinnitan, et raamatust võib leida veel palju põnevat, eriti hea ja ülevaatlik on Valdo kirjutatud üldine ajalooline taust mõisade arengule Viljandimaal läbi sajandite.

Tapiku mõis

Mõis asutati 17. sajandil, varem kuulusid selle alad Põltsamaa lossilääni alla. 18. sajandi lõpul ja 19. sajandi algul oli mõis Wolfide, von Pistohlkorside ja von Kruedeneride käes. Alates 1824. aastast kuni 1919. aasta riigistamiseni olid mõisaomanikud von Wahlid.

Peahoone on väga pikk poolkelpkatusega kiviehitis. Hoone kerkis arvatavasti von Wahlide omandusaja algul, 1820. aastate lõpul või 1830. aastatel. Historitsismiajal lisati sellele ümarkaarakendega veranda ja puitpitsiline varikatus (need on säilinud vaid osaliselt).

1920. aastatel kolis mõisahoonesse kool, mis tegutses seal aastakümneid. Praegu on mõisahoone eravalduses kuid seisab tühjalt.

Leave a Reply