Endla ringvaade

Esmakordselt Nahkanuia ajaveebi ajaloos olen astumas libedale teele ja avaldan ühe videoklipi ilma selle omaniku loata. Tegemist on Nõukogude Eesti ringvaatega (nr. 13 (1337) juuli 1985) Endlast, mis mul õnnestus saada tänu ajaveebi lugejale, kes minuga kontakti võttis ja mulle DVD toimetas. Ma ei ole kindel kui suure kuriteoga on tegu ja kas tegemist on üleüldse kuriteoga aga eks ma siis võtan selle ära kui asi peaks tõsiseks minema. Muidu on ringvaate iga sekund hindamatu, eriti see lõik, kus näidatakse Nava talu ja selle hooneid, Sinijärve vana tammi ja palju muud.

Mis puutub autoriõigustesse Eestis, siis alles see oli kui ma avaldasin õpetliku video külaliuvälja rajamisest, mille taustaks mängis Olav Ehala lugu “Päikeseratas”. Et kellelgi ei jääks midagi saamata, võtsin ühendust Eesti Autorite Ühinguga soovisin loo esitamise legaalseks muuta. Pikale ja meeldivale diskussioonile ei järgnenud vaatamata lubadusele minuga ühendust võtta midagi. Ja nii ongi Olav Ehala loo eest autoritasud maksmata. Tuleb siiski tunnistada, et EAÜ esindaja oli isegi nõutu olukorrale sobiva lahenduse pakkumisel, sest kuna loo esitamise eesmärk pole tulu teenimine, tundub igasuguse summa küsimine ülekohtusena. Midagi leppisime küll kokku aga nagu öeldud, tagasi mulle keegi ei helistanud, arvet esitatud pole.

Loodan, et ka antud videoklipi esitamisega Nahkanuia ajaveebis probleeme ei teki. Sest vaevalt, et keegi üleüldse selle vastu enam huvi tunneb. Samas minu ja teiste kohalike loodus- ja ajaloohuviliste jaoks on kahtlemata tegemist tõelise pärliga. Suhtlen kindlasti ka võimaliku autoriõiguste omanikuga ja annan tulemustest teada. Seni aga nautige!

2 kommentaari to “Endla ringvaade”

 1. Maarek Says:

  Väga hea oli vaadata kuidas loodus on muutunud ja selliseid dokumentaalfilme võikski vaatama jääda.

 2. marko Says:

  Saatsin Eesti Filmmiarhiivist saadud vastuse ja viite peale kirja autoriõiguste kohta filmi tootja AS Tallinfilm esindajale. Siiani pole vastust saanud. Kiri sai saadetud 15.03.2010 Tallinfilmi juhataja Margit Vremmerti mailiaadressile ning oli alljärgneva sisuga:

  Minu kätte on sattunud Nõukogude Eesti ringvaatega (nr. 13 (1337) juuli 1985) Endlast, mille postitasin YouTube vahendusel Nahkanuia ajaveebis. Link: http://www.nahkanuia.net/?p=1946.

  Nahkanuia ajaveeb on ühe kadunud küla tasapisi taastuvat elu kajastav internetikeskkond, milles lisaks igapäevaelule leiavad kajastamist erinevad kohalikud ajaloosündmused ning looduskeskkond (Endla soostik). Sellega toetab Nahkanuia ajaveeb ka MTÜ Nahkanuia põhikirjalist eesmärki aidata kaasa rahvuskultuuri säilitamisele ja taastamisele endise Nahkanuia küla piires, laiemalt Koeru kihelkonna külades. Tegemist on kasumit mittetaotleva projektiga.

  Mind huvitab mida ma pean tegema, et videolõigu esitamine Nahkanuia ajaveebis toimuks seaduslikult?

Leave a Reply