vanadpildid.net kasvab

Koeru kihelkonna külad (1935.a.): Aavere, Abaja, Allivere, Ao, Aruküla, Ellavere, Ervita, Jõeküla, Kaarli, Kalitsa, Kapu, Koidu-Ellavere, Koidu, Kuusna, Kõpsta, Laaneotsa, Lahu, Liigvalla, Liusvere, Merja, Metsanurga, Metsla, Nahkanuia, Norra, Nõmmküla, Paemurru, Piibe, Pikevere, Preedi, Puhmu, Puivere, Pädaniku, Raigu, Rakke, Ramma, Rodeviku, Rõhu, Salutaguse, Sandhofi, Tammiku, Tudre, Udeva, Udeva-Aru, Vaali, Vahu, Valila, Vao, Varangu, Visusti, Vuti, Väinjärve ja Koeru alevik. (Allikas: Vikipeedia)

Kõigist neist küladest on vanadpildid.net keskkonnas esindatud ainult väike osa, nimeliselt: Abaja, Aruküla, Ervita, Jõeküla, Koidu-Ellavere, Lahu, Liusvere, Merja, Metsanurga, Metsla, Nahkanuia, Norra, Nõmmküla, Piibe, Preedi, Puhmu, Rakke, Rõhu, Salutaguse, Tudre, Udeva, Udeva-Aru, Vahu, Vao, Väinjärve ja Koeru alevik.

Alustasin äsja Rakke fotode ülespanekuga. See saab kahtlemata olema üks tänulik tööpõld, mille eest on hoolt kandnud Antti Ilomets. Sellegipoolest kutsun endiselt koerukaid üles haarama oma vanematel pereliikmetel hõlmast ja lappama läbi kodused pildialbumid. Sealt võib välja ilmuda nii mõndagi! Nagu on juba on selgunud ja selgub veelgi. Läbi on käimata ka pea kõik Eesti arhiivid, sealhulgas Filmiarhiiv, kus võib saada kindla peale hulga huvitavat fotomaterjali.

Et vanadpildid.net projekti kandepind on laiem näitab seegi, et olen alustanud veel kahe kihelkonna esindajaga läbirääkimisi projekti kandepinna laiendamiseks ning Kesk-Eesti identiteedi tugevdamiseks. Huvi on olemas. Osapooli on vara avalikustada aga kui asjad lähevad nii nagu nad tunduvad, et lähevad, jäävad tänased võimalused arengule jalgu.

Vähemalt paaril korral on lugejad teinud ettepanekuid vanadpildid.net kasutajaliidese osas. Eriti ebamugav on otsingumootor, mis ei võimalda kategooria järgi sorditud fotosid kategooriapõhiselt sirvida. Juba ilmnenud probleemide lahendamiseks ning ilmnemata probleemide ennetamiseks alustasin nädalajagu päevi tagasi läbirääkimisi Paide ettevõttega Veebidisain OÜ, eesmärgiga töötada välja paindlik ning tulevikku vaatav tarkvaralahendus, mis tuleks toime kasvava andmemahuga, oleks lihtsalt hallatav, arusaadav, kiire kuid samas ei kaotaks funktsionaalsuses. Esmane hinnapakkumine on käes, kohtuminegi toimunud. Ületuleva nädala esmaspäeval toimub järgmine kokkusaamine, mille tulemusel peaks tekkima tulevase veebikeskkonna graafiline nägemus,  kui saame kaubale ka hinnas ja maksetingimustes, alustab Veebidisain projekti teostamist.

Ma ei kahtle hetkekski, et see on vajalik samm. vanadpildid.net on ammu paisunud suuremaks kui seda on lihtsalt hobi korras fotode ülespanek. Tegemist on inimesi ühendava, ajalugu ja kultuuri väärtustava ning Koeru valda tutvustava veebisaidiga! Lahendada tuleb vaid rahastamise küsimus. Kui leidub neid, kes on huvitatud kas üksikisiku või ettevõtte tasandil seda projekti omakasupüüdmatult toetamast, võib minuga ühendust võtta kas Nahkanuia ajaveebi kommentaariumis või siis otse (marko at hong.ee või 55 16999). Abi selle projekti teostamisel on väga teretulnud!

Usun, et targalt toimides võime siin Koeru kihelkonnas alustatud projektiga teha ajalugu!

10 kommentaari to “vanadpildid.net kasvab”

 1. Ahto Says:

  Võib-olla oleks mõttekam vanadpildid.net keskkonna jaoks võtta kasutusele fotogalerii tarkvara, mitte kasutada blogimootorit? Galeriid ongi rohkem ette nähtud suuremate koguste piltide jaoks ja on võimalik ja pilte paremini lahterdada.

  Lisaks võiks pildid olla nähtaval suuremalt. Ma loodan, et sa reaalselt skännid need arvutisse skänneri võimete piiril ja siis teed veebi jaoks väiksemaks, ehk siis sul omal on suure resolutsiooniga korralikud originaalid kõikidest piltidest? Sest kui juba nende piltide saamine on nii keeruline, siis on mõttekas need juba korralikult sisse tõmmata. Eraldi originaalide olemasulu on tähtis ka selleks, et kui tulevikus su pildimudumise oskused paranevad siis tahad sa neid uuesti parema kvaliteediga üles panna. ;)

 2. marko Says:

  Tänud Ahto! Ma ei ole nii mugavat fotogaleriid veel leidnud. Kahjuks! Kui selline oleks olemas, võiks vabalt kaaluda fotode sinna üles laadimist.

  Eraldi tarkvaralahenduse poolt räägib minu jaoks paindlikkus ning vajadustele kohandatavus, mis omasoodu arenevate fotogaleriide puhul ei tule kõne allagi. Aga diskussiooni võiks siin jätkata, äkki õnnestub leida mingi kompromiss soovitud funktsionaalsuse ja väljamineku vahel.

  Piltide osas on Sul õigus, need on skanneeritud suuremalt (300 dpi/tif).

 3. Juhan Says:

  Kui suurelt mõtled? Eriti keerukas ei tohiks olla teiste kohelkondade sektsioonide loomine, endal oleks üht-teist Kose ja Peetri omasse lisada. Üle-eestiline galerii vajaks muidugi teiste pildiuppijate juurde lubamist, hiljem ka mingit modereerimist. Üleriigiline igamehe vanade fotode baas täidaks tühja koha küll. Otsing võiks olla mitme kriteeriumiga, ka aasta(vahemiku) järgi.

 4. marko Says:

  Lahendus on tehtud nii, et sinna saab kaasata kas nüüd just lõpmatult aga hulga kihelkondi. Kui oled huvitatud, anna teada. Tänasel päeval meeldiks mulle kui ka vastava valla valitsus projekti toetab (kasvõi verbaalselt :)).

  Mis puudutab piltide üleslaadimist ja kihelkondade lisamist, siis üksi ma loomulikult seda teha ei suuda ega tahagi. Nii et asjalikud abilised on teretulnud!

  Aastate järgi fotode kategoriseerimine on teema. See peab olema aga blogi vormis piltide avaldamisel pidasin seda liigseks.

 5. Ahto Says:

  Siin on nimekiri galeriitarvaradest serverile, saad tutvuda võimalustega:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_photo_gallery_software

  Kui skänner lubab 600DPI sisse tõmmata siis tee tuleviku huvides sellega. Optimaalne oleks skännida skänneri maksimaalse riistvaralise tihedusega aga seda on raske teada saada ilma katsetamata, need megasuured DPI numbrid dokumentatsioonis on üldjuhul tugevalt üle pingutatud. Ma ise skännin otse filmilt kaadreid 4000DPI, tuleb ca 130-megabaidine fail (1 kaader). :) Aga sinu otstarbeks võiks ikkagi minimaalselt 600DPI olla. Lihtsalt soovitus.

 6. Ahto Says:

  Selline tasuta asi näiteks võiks ju sobida:

  http://piwigo.org/demo/

 7. Rainer Says:

  Nii, tänud Ahtole piwigo eest, testin seda praegu ise. Päris mugav näib olevat seni.
  See on natuke keeruline asi, et kui oled alguses asja kiiresti käimapanemise huvides valinud ühe lahenduse, mis kasvades enam vajadusi ei rahulda, siis on päris raske uuele üle minna. Tihti pole kopeerimine võimalik, st tööd tuleks jälle otsast peale alustada.

 8. marko Says:

  See piwigo on hea tõepoolest. Ma ise siiski kaldun erilahenduse poole. Vähemalt vaatan selle asja koos võimalike tegijatega üle ja otsustan siis kulutuse mõttekuse üle. Tegelikult oligi mul plaan Weissenstein ka kasutajane kaasata. Oleksid huvitatud?

 9. Rainer Says:

  Ma oleksin jah huvitatud senisest oluliselt paremast pildihalduslahendusest aga see haakuks tegelikult kogu portaali uuendamisega, sest ma tahaksin, et see oleks (uude) portaali integreeritud ja sellest tulenevalt võivad meie eelistused olla pisut erinevad (kuigi ei pruugi). Aga koostegemist vähemalt üritada tuleks küll!

 10. Juhan Says:

  Ma võiks mõned vanad pildid Kose ja Peetri kihelkonna kohta uppida, nii testimiseks piloodina. Aga mul ei ole need kindlasti 300dpi vaid heal juhul 1024×768

Leave a Reply