Tudre veskid

Hommikul tuli Ando nagu kokku lepitud ja koos läksime Tudrele, külla vanaprouale, kes võis midagi teada neist kahest veskist, mis on püütud sellele 1930-ndast aastast pärit Tudre küla vaatele.

Meil oli küsimus veskite asukoha kohta, mida soovisime kontrollida. Nagu fotolt näha, on see tehtud tol ajal veel puhaste kallastega Tudre “tiigi” põhjast, suunaga itta.  Seepärast käisimegi esimese asjana ära nn. tiigi juures ja püüdsime leida õiget võttenurka. Seda oli muidugi raske aga mitte võimatu määrata. Üheskoos nägime ka lisakinnitust, milleks osutus vasakpoolse veski juures oleva viilkatusega hoone taustal paistev suurem kivimürkas. See on seal veelgi alles. Teist kivi, seda mis esiplaanil, me kõrge veetaseme tõttu ei näinud.

Tudre proua, kelle juurde sisse astusime, oli Alice Pirn Vana-Kümniku talust. Sinna kolis nende pere sõja lõpus sakslaste ajal sisse kui tühjaksjäänud majapidamisse. Seega polnud tegemist põlise kohalikuga, mida näitasid ka naise antud ütlused.

Vasakpoolset veskit fotol polnud olemas juba tollal. Kõnekas on ka fakt, et seda veskit pole märgitud ka kaardile aastast 1938, mis otsekui viitaks, et veski lammutati või lagunes enne seda. Veski koht on samas alles ning vanade heade aegade tunnistuseks lebab selle vundamendil ka paar veskikive. Tegemist oli tõenäoliselt puuveskiga, mis selgitab, kuidas sai nii suur ehitus suhteliselt kiirelt ja nii täielikult kaduda! Alice teadis seda veskit Möldri veskina, kuigi tema ajal asus seal Uuringute majapidamine. Nimetatud EV kaardil aastast 1938 on veski kohal Veski talu, mis aitab määrata kadunud hoone asukohta.

Teine veski fotol kandis rahvasuus nime Rahe veski, veskikohas elava pere järgi. See veski oli olemas ka pärast sõda ja kauemgi ning kadus alles viimase maaparanduse käigus, millalgi seitsmekümnendate lõpus või järgmise kümnendi alguses. Isegi kivid veeti ära nii et sellest veskist võime nautida ainult fotisd, kui neid peaks veel leiduma.

Veskite paiknemise üle kaardil läksime Andoga vaidlema. Tema arvates (ja minu arusaamist mööda) olid mõlemad veskid kaardile märgitud, minu versiooni näete lisatud väljavõttel.

Olen hetkel veel väga enesekindel ja väidan, et just Veski taluna tähistatud koht on kunagine Möldri veski asukoht. Klapib isegi kitsam koht Tudre tiigis, mida mööda täna on võimalik üle tiigi sõita. Rahe veski on tähistatud vastava ikooniga, mis ei jäta seal veski paiknemise suhtles kahtlust.

Tegelikult on mul veel üks veski pilt kuid seda pole ma saanud vanadpidldi.net keskkonda üles laadida, kuna pole teada, mis veskiga on tegu! Kui keegi teab kedagi, kes seda kinnitada suudab, palun andke teada! Ühe kanajalgadel teooria kohaselt võib olla tegemist Rahe veskiga Tudrel, mida on pildistatud Sääse talu poolt (näha ka kaardil). Sellisel juhul klapiks veski juures olnud rehielamu suund. Samas teisi hooneid arvajad paika panna ei suutnud.

Lisaks infole veskite kohta, saime paar head vihjet vanade fotode asukoha ja neid valdavate inimeste kohta ning isegi mõned vanad fotod Alice fotoalbumist rändasid digiteeritud kujul minu arvutisse ning on osaliselt ka juba üles pandud. Valdavalt on materjal Vana-Kümniku talust aga on ju seegi hoone, mis vajab ja väärib jäädvustamist koos selle elanikega.

***

Tänu Helile ja tema perele saab 95% kindlusega väita, et talvine veskivaade kujutab Kümniku veskit Tudre külas, mis külaelanike seas oli tuntud ka kui Veskitoa. Samas teadis Alice Pirn Vana-Kümniku talust (huvitav, mis seos on tema Vana-Kümniku talu ja Kümniku veski vahel) veskit hoopis peremehe nime järgi ja kutsus seda Rahe veskiks.

Kui Alice kahtles veski identideedis, oskas Heli mulle isegi foto tegemise kohta kirjeldada ja ka kaardil näidata. Ta kirjutas: “Paremale jääb Paltre maja(vana maja) ots. Vasakult puudevahelt paistab Kümniku Poe(Kaupmehe) koht!”

Loodetavasti on sellega veel ühe vana pildi saladus lahendatud! Endiselt on oodatud kõikvõimalikud parandused ja täpsustused.

6 kommentaari to “Tudre veskid”

 1. Heli Says:

  Marko, Sul on äärmiselt kenad leiud! Tudre tiigi pilt on Tudre külale kohe haruldus!:) Minu kiirvaatluse põhjal on Sul tuline õigus mõlema pildi osas…ka lumisel veskiga fotol kõik klapib! Pildil olev saanitee on täna minu “short cut” koju. Teen täna esimesel võimalusel nö kodudtööd ja annan Sulle teada. Rahe veski on meie peres käibel “Veskitoa” nimega!

 2. marko Says:

  Täiendan postitust Heli poolt saadetud kaardi ja täpsustustega. Tänud Heli abi eest!

 3. Agu Says:

  Julgen kahelda viimases veski asukohas või fotograafi asu paigas:

  1. maapind on liig sile (sellel suunal peaks lohk maa sees olema),
  2. paltri maja ei ole seda pidi.

 4. marko Says:

  Mõtlesin, et kas kirjutan “täie kindlusega” ja panin 95%. Taganjärgi tundub see õige otsusena.

  Äkki võtab veel mõni tudrekas sõna ja aitab otsust kallutada ühele või teisele poole ehk anda lausa uue suuna!

 5. marko Says:

  Anne, kelle lapsepõlvekodu on olnud Tudrel, kinnitas Heli sõnu, et talvisel fotol on tegemist Veskitoa veskiga. Toon tema kommentaari neile, kes vanadpildid.net keskkonda ei külasta, ära ka siin:

  “Täpsustus: Paltre vana maja pole enam alles. Olemas on maja juures olnud kuur. See on ka sellel pildil maja ees paremal näha ühepoolse viltuse katusega. Ka uus maja põles kümmekond aastat tagasi kasutamiskõlbmatuks. Seinad on praegugi veel püsti.
  Aga Veskitoa veski on see kindlasti. Täielik pilt lapsepõlves nähtust tuleb silme ette.”

 6. Anne Says:

  No selles pole küll kahtlust, et see on Veskitoa või Rahe veski,mis lõhuti maha viimase maaparanduse käigus Tudres.
  Terve minu mäletatava eluaja kuni oma surmani elas seal majas perekonnanimega Rahe Kaarel ehk Veskitoa Kaarel.Need hooned on kõik olemas olnud ja mäletan neid selgelt.Tema sugulased käisid veel vast 15 aasrat tagasi Tudres ja istutasid krundi piirile need ploomid,mis praegu kasvavad Paltri vastas üle tee suunaga Kümniku poole.Teadsin ka nende sugulaste perekonnanime,mis hetkel ei meenu aga arvatavasti tuleb hiljem meelde.Ees paremal on Paltri vana maja koos eespoololeva kuuriga,mis on siiani veel püsti.Taga on Koorti maja või mingi kõrvalhoone nurk,Selle taga kaugemal ilmselt Liivasaare,Veskist vasakul praeguse Kalitsa teega paralleelselt on maja,kus elas sees Sireli Luise.Sireli Luise oli minu teada kusagil Vao ümbruses praegugi elava Sireli Hugo ema.Veel oli tal tütar Leida.Hiljem elasid seal Kruusid.Olen seal majas oma lapsepõlves käinud korduvalt ja mäletan seda väga hästi.Veel vasakul on Kaupmehe hooned,kus elasid Simmermann Marta ja Maret Lees.Need olid endise poeomaniku tütred.Veel oli sinna majja paigutatud elama Linda Insulin(kes oli Koorti üks peretütardest)ja tema elukaaslane Mart.
  Möldri veskit pole ka mina näinud,kuid seal elasid tõesti Uuringud,kelle tütar Kulla Varep elab praegu Udeva-Arus,poeg Hermes elab minu teada Meremäel.Ehk teavad nemad midagi täpsustada.

  Kui tuleb veel midagi meelde,siis kirjutan.

Leave a Reply