Preedi mõisa tall on hävimisohus!

Kas aeg veel ühe vana ja väärika hoone lõplikuks hävimiseks on kätte jõudnud? Sõitsime mööda Preedi mõisa tallist ja viimaks nägin ma seda, mida ma juba pikemat aega oodanud olin – Preedi mõisa imeilusate võlvkaartega talli sisselangenud katust! Nüüd on müürid vihmaveele avatud ja see saab vabalt kive lahti uuristada. See poleks esimene hoone, mis nii märkamatult kaob.

Paaril korral on huvilistega jutuks tulnud Preedi mõisa erinevate abihoonete restaureerimine ning nad on nagu ühest suust vastanud, et omanik pole huvitatud. Tahaks seda omanikku ise ka näha, kes laseb ajaloolistel hoonetel niimoodi laguneda!

8 kommentaari to “Preedi mõisa tall on hävimisohus!”

 1. Toomas Says:

  Ja.. sellega peab mdiagi kindlasti ette võtma…tõesti kurb, kui see peaks nüüd lagunema…ja kui nüüd mõelda, siis tuleks sellega tegelema hakata kohe, sest praegused vihmad lähevad vabalt kivide vahele ja esimese öökülmaga on kuri karjas:S ja polegi palju vaja, et müürid lagunema hakavad…

 2. Toomas Says:

  Sry:D
  Algul nagu ei tulnud läbi kommentaar ja siis kirjutasin uuesti :P

 3. marko Says:

  Tegelikult saatsid kokku kolm kommentaari, millest kaks ma olen praeguseks kustutanud. :) Kommentaarid ei ilmu koheselt a) kui kommenteerija teeb seda oma nime all esmakordselt ja b) kui muutuvad kommenteerija mingid olulised kriteeriumid (ma ei teagi täpselt kas nimi, meiliaadress või arvuti) ning blogimootor ei tunne kommenteerijat ära. Siis peab administraator kommentaari jälle heaks kiitma. Nii juhtus seekord ka Sinu kommentaaridega. Üldiselt on nii, et kui kellelgi on juba varasem heakskiidetud kommentaar, muutuvad järgmised nähtavaks koheselt peale esitamist.

 4. Endrik Kull Says:

  Tõeliselt valus on vaadata lagunevat ajalugu, mis on kinni tegelikult ametnike tahte puuduses. Igatahes tuleb siinkohal asi käsile võtta valla tasemel ja kui mõni ametnik arvab, et see pole tema teha, siis pole sellel ametnikul erilisi lootusi ka edasi toimetada omal ametikohal. Olgu selleks kasvõi vallavanem. Kohaliku omavalitsuse pädevuses on omanikke korrale kutsuda ja neilt nõuda ajaloolise või ükspuha millise teise miljööväärtusliku hoone korrastamist. Vajadusel ja võmalusel peab ka omavalitsus omanikku toetama asjaajamisel ja vajaliku rahastusallika leidmisel.
  See kõik on tänase seisuga tegemata töö ja kahjuks on selle tagajärg järjest hääbuv väärtus, mis maksab karmilt kätte tulevastele põlvedele. Selle asemel, et tegutseda mingi äriühingu huvide kaitsmisega kohtutes, peaks Koeru vallavalitsus seisma hea kohaliku arengu nimel pikemas perspektiivis. Seda viimast pole kahjuks aga kusagilt näha.
  Seega tekib küsimus, et kellele siis lõppude lõpuks on vaja uhket koolimaja ja lasteaeda kui siin varsti pole enam kedagi kooli ega lasteaeda saata?

 5. PP Says:

  Tere.
  Ma ise istun hetkel Afganistaanis ja ei saa muudmoodi aidata kui nõu anda. Kutsuks kooku need järelejäänud noored Preedis käiad ja prooviks seda mõisa talli kuidagi loodusjõudude eest kaitsta. Raha ju napib aga ehk teeme koos kasvõi mingi pealisehitise müüri võlvide osale.

  Priit Paju

 6. marko Says:

  Sama on rääkinud põhimõtteliselt ka Kalle Kroon aga kui üleskutse on esitatud mulle, siis minust pole sellele projektile eestvedajat. Ja kedagi soovitada ka ei oska. Samas tegijale on minu toetus olemas.

 7. Kalle Says:

  Oh, see initsiatiiv on see mida ma ammu ootasin ja see on tore.

  Saaks, teeks, oleks ei aita, tuleb lihtsalt ära teha, et pärast oleks rahulolutunne ja rõõm tehtust.

  Ma pole küll ehitusmees, aga eks nõu ja jõuga aitan kaasa, küll tuleval suvel sinna satun. Loodame et see initsiatiiv ei hääbu – on ju olemas ka mitmesugused Euroopa fondid kust võiks raha küsida.

 8. Kalle Says:

  Ja see raamatuke millest ma Markole kirjutasin kuhu koondaks kokku kõik väärtusliku materjali ja fotod Preedist üle Nahkanuia kuni Haavani, tuleb ka välja anda. Seda asja ma saan korraldada.

Leave a Reply