Arheoloog Tanel Moora Nahkanuia ripatsist

Lõpuks ometi suutsin konventeerida *.wma laiendiga helisalvestuse Tanel Moora arvamusest Nahkanuia ripatsi kohta mp3-ks, mida võimaldab mängida ajaveebis kasutusel olev plugin nimega Audio Player. Tanel Mooraga õnnestus mul pikalt vestelda Preedi külapäeval möödunud suvel, kuhu Preedi Kuningamäge kaevanud vanameister koos Kalle Krooniga kohale tuli. Juttu tuli nii mõnestki põnevast teemast ja tulevikus avaldan meelsasti teisiga Taneli seisukohti. Need on kohati küll mahlaka sõnakasutusega kuid usutavad ja selged. Selles heliklipis avaldab ta arvamust Nahkanuia ripatsi tähenduse kohta ja mul ei jäänud muud kui temaga nõustuda. Meile oponeerib ajaloolane Kalle Kroon.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Nii et Nahkanuia ripats sündis väga suure tõenäosusega naise soovist ilusa asja järele, mille ta mees siis kiiresti hankis. Päikese, kuu ja tähed võib asjast välja jätta nagu ka haldjad ja muu sarnase temaatika. :) Kuulake ise!

Nahkanuia ripatsi kohta saab rohkem lugeda postitusestest “Arheoloogilised leiud Rõhult ja Preedist” ja teema “NN meened” alt. Ripatsi valmistamise protsessist lugemiseks vaadake rubriiki “Meened“.

4 kommentaari to “Arheoloog Tanel Moora Nahkanuia ripatsist”

 1. R. Says:

  Muhe naljalugu, mis kompenseerib pika ooteaja. Kahjuks tundub, et oled vanahärra Moora jutust end eksitada lasknud. Mees, kes on kalmetest kümnetes kilodes vanade ehtemeistrite tipploomingut välja kaevanud, saab mingi “pronksjunni” kohta üsna halvustavalt öelda. Lihtsalt kontekst on selline.
  Jään huviga ootama järge Tanel Moora pajatustele. Ehk oli juttu ka Preedi kalmete kaevamisel leitust?
  Ripatsi puhul on aga selgelt tegu tule märgi ehk päikese sümboliga.

 2. marko Says:

  Tanel Moora kontekstis kuulud Sina ilmselt nende “nooremate meeste” hulka, kes “jampsi” ajavad. :) Mulle tegelikult tõepoolest meeldib Taneli seisukoht, sest ma ise kipun ka nii arvama. Aga mine võta kinni! Nagu Tanel ütleb, seda ei tea keegi. :)

  Aga lisa tuleb kindlasti. Kalmest rääkis ta ka. Need lindistused on pikad ja ma pean sealt mõtestatumad kohad välja otsima. Vaikselt nokitsen, kannatust!

 3. Kalle Kroon Says:

  Ah, pange mõni parem klipp üles, kus ei vaielda, vaid kus vanameister saab soleerida, seda oli ju seal kus neid konte uurisime, küllalt.

  Küsige veel temalt kalakaitse kohta- vaat siis saate alles lugusid kuulda, mis kõik Vardja jõel tema ja röövpüüdjate vahel kunagi juhtunud on.

  Ma olen korra neid pajatusi kuulnud, no…eks tuleval suvel
  ajan ta vast veel Koeru taha, kui tal tervist on.
  k

 4. ingi Says:

  Herr Tanel Moora lõpetas oma maised tegemised 18 märtsil 2019 .Oli koloriitne mees ja oli rõõm teda tunda.

Leave a Reply