Koeru piirkonnajuhi valimisest

“Värske” Facebook kuulutab, et Järva vald on leidnud endale piirkonnajuhi, kelleks sai endine Koeru abivallavanem Toomas Tammik. See postitus ei tule Toomasest vaid sellest kuidas toimus piirkonnajuhi valimine minu silmade läbi. Kandideerisin samuti.

Konkurss Koeru piikonnajuhi leidmiseks kuulutati välja detsembri alguses tähtajaga 22. detsember ning kandideerijatelt oodati tööleasumisvalmidust alates 1. jaanuarist 2018. Saatsin oma CV ja kaaskirja ära 05.12.2017 järgmisel kujul aadressile info@jarva.ee:

Tere,

Soovin kandideerida Koeru piirkonnajuhi ametikohale.
Elan Koeru vallas ning tunnen sügavat huvi piirkonna heakäekäigu vastu. Olen lõpetanud Tallinna Majanduskooli ning jätkanud haridust Tallinna Ülikoolis rekreatsioonikorralduse erialal. Olen töötanud Jalgpalliklubis FC Flora ja Eesti Jalgpalli Liidus võistluste korraldajana ning hiljem juhtinud pikalt äri- ja/või jaemüügijuhina erinevaid jaestruktuure (Timberland, ECCO, Matkasport). Tulenevalt haridusest ja varasemast töökogemusest oman laialdaselt kogemusi protsesside planeerimisest ja juhtimisest, alates rahvusvahelisest jalgpallivõistluse korraldamisest, meeskonna loomisest ning edukast juhtimisest kuni maailma tipptasemel brändipoe loomiseni. Maal elades tean ja tunnen kohalike elanike muresid ning rõõme, olen tuttav siinse elukorralduse ja vajadustega. Töötades viimase aasta iseenda tööandjana, olen tuttav nii niiduteenuse pakkumise kui maal tegutseva ettevõtja kitsaskohtadega.
Vastan kõigile töökuulutuses toodud nõuetele ja ka avaliku teenistuse seaduses toodud nõuetele.
Palgasoov sõltub tööülesannetest.
Manuses on minu CV ja haridust tõendavad dokumendid.

Mingil hetkel kadus kuulutusest 1. jaanuari tööleasumise tingimus. See pealtnäha ebaoluline asjaolu oli esimene õrn vihje, et midagi toimub. Samas vastavasisulist teadet konkursil osalejatele selle kohta välja ei saadetud, mis jättis viimaste jaoks ootuse õhku ning võimaldas arvestada konkursi läbiviimisega veel 2017 aasta viimastel päevadel. Olles olnud tööandja rollis, jäi mulle vaatamata esmastest kahtlustest konkursist lihtsalt halvasti korraldatud protsessi mulje. Sest arvestades uue valla käivitamisega seotud töökoormuse ning segadusega oli see mõnepäevane pühadevaheline ajaauk õige inimese valimiseks ikka väga lühike või lausa ebareaalne. Valijate kompetentsist rääkimata.

5. jaanuaril saatsin meeldetuletuse …

Soovin teada, kui kaugel on konkurss Koeru piirkonnajuhi ametikohale ning kas minu kandideerimisavaldus on kohale jõudnud?

… millele sain samal päeval vallakantselei sekretärilt järgneva vastuse:

Täname Teid kirja eest! Teie avaldus on meieni jõudnud. Kohe, kui konkursi tulemused on teada, teavitame Teid tulemustest!

Jällegi ebaoluline kuid ma juhin tähelepanu vastusele. Tundub nagu minu näol on tegemist Tööinspektsiooni kontrolli, mitte konkursist osalejaga, sest mind teavitatakse tulemusest mitte ei kaasata ühe osalisena protsessi. Teisalt võimaldab see aga järeldada, et konkursi tulemus oli selleks hetkeks juba teada. Kokkuvõttes see küll ärritas aga pigem on tegemist kõrvalise asjaoluga.

Lõpliku vastuse konkursil osalemise tulemuste kohta sain 17. jaanuaril:

Täname, et kandideerisite Koeru piirkonnajuhi ametikohale, kuid kahjuks ei osutunud Te valituks.

Mis siis juhtus? Miks mul ei õnnestunud isegi mitte vestlusele pääseda? Põhjuseid ei saa olla palju, pakun välja kolm:

  1. Konkurss osutus üle ootuste edukaks ning valida sai väga suure valiku väga tugevate kandidaatide vahel
  2. Otsus tehti tuginedes eelarvamusele ning varasematele teadmistele minust
  3. Kandidaat oli juba olemas

Punkt üks ei saa olla tõene mitmel põhjusel. Esiteks välistaks selline konkurss ka tänase piirkonnajuhi, teiseks pole ma nii kehv kandidaat midagi ning kolmandaks ei ole siinkandis juba ammu motiveeritud ja vastava kogemustepagasiga inimesi võtta. Olgu siis näiteks kasvõi Koeru Keskkool oma direktorisaagaga.

Punkt kaks võis olla laual, sest minu kandidatuuriga kaasnevad selged plussid ja miinused. Plussiks on elukogemus ja piirkonna elu tundmine selle detailideni, ehk ka mingid isiksusomadused. Miinuseks on kindlasti poliitiliste ambitsioonide puudumine, mis teeb minust ohtliku ja paljuski sobimatu töötaja, kellega pole võimalik sõlmida (päeva)poliitilisi ja/või isiklikku kasu taotlevaid kokkuleppeid piirkonna või selle elanike arvelt.

Üldiselt on arutelu minu sobivuse või mittesobivuse üle ka parimal juhul spekulatsioon, sest kandidaadi headuse üle saab siiski otsustada ainult temaga vesteldes. Ja nii oleks tööandja, kes endale parimat töötajat otsib, kindlasti ka teinud. Minuga seda ei juhtunud, mis on selge märk sellest, et sisulist konkurssi ei toimunud, valiti välja persoon, kes oma isiksus- ja või ametnikuomadustelt sobitus kõige paremini konteksti, milleks on tugevalt politiseerunud vallavalitsus.

Muidugi võib konkursi võitja eelise taandada spetsiifilisele kogemusele, mis minul puudus aga tänasel kandidaadil on olemas. Kuid tuletage meelde, millise kogemusega asus tänane piirkonnajuht abivallavanemana ametisse? Ja kui ma hakkan mitmete Koeru abivallavanemate tööalasele proffessionaalsusele mõtlema, tuleb mul esimesena meelde Vardja tee korrashoid, mille hööveldamisel raisati aastaid tarbetult omavalitsuse raha, keeldudes kuulda võtmast praktilisi nõuandeid olukorra parandamiseks. Kui need nõuanded lõpuks said mu pealekäimisel ellu viidud, tunnistas ka abivallavanem, et sai tõesti parem.

Seega tundub kolmas põhjus olema kõige tõenäolisem. Tean usaldusväärsest allikast, et tänast piirkonnajuhti kutsuti sinna ametisse. Milles pole iseenesest midagi halba kui teistel kandidaatile poleks samal ajal lastud praadida ja asjatuid lootusi hellitada. See on lihtsalt ebaaus, hoolimatu ja näitab, millised on uue vallavalitsuse moraalsed hoiakud. Aus oleks olnud koheselt teatada, et kandidaat on leitud ning konkurss lõppenud, võib olla ka viidata otsuses, miks langetati otsus just selle kandidaadi kasuks.

See postitus ei ole sellest, kas valitud piirkonnajuht on hea või halb. See ei ole postitus sellest, et Marko Mänd oleks olnud parim kandidaat piirkonnajuhi ametisse. See on postitus sellest, kuidas  omavalitsuse otsused pole reeglina läbipaistvad. Kuidas neid tehakse ikka vanamoodi, sageli kellegi arvelt ja teinekord kellelegi kotti pähe tõmmates, lähtudes pea alati mugava juhtimise põhimõttest. Minu jaoks see protsess haiseb ja kuskil on haisu allikas. Õpetlik oli see lugu selles mõttes, et kui ma oma CV-d saates tõsiselt kaalusin panustamises uue valla arengusse, siis see kogemus lõi meele taas virgeks. Ei maksa.

Toomasele soovin selles ametis edu ja jõudu!

One Response to “Koeru piirkonnajuhi valimisest”

  1. Addy Says:

    Järva Teataja veebiväljaanne ütleb nii: “Kaalukeeleks sai soov oma piirkonna eest hea seista”. Kui tõesti nii on, siis tekitab see väga segase olukorra, ehk kas teised kandidaadid kandideerisid ainult palga pärast ning otsus oli seetõttu kerge tulema? Ilmselt siin enam midagi muuta pole, kuid läbipaistvast valitsemisest kindlasti rääkida ei saa.

Leave a Reply