Väline kõvaketas My Cloud, WD / 3 TB

Väline kõvaketas My Cloud, WD / 3 TB ©Euronics

Mäletate lugu sellest, kuidas ma tellisin endale Telia internetipoest välise kõvaketta ja kuidas kaval DPD autojuht selle mulle õigel päeval toimetama jättis. Eile võtsin kätte, läksin Euronics’i ja ostsin soovitud seadme kohe välja. Nagu tagantjärele tihtipeale selgub, tulevad ebaõnnestumised kasuks ja nii oli ka seekord. Tellitud (ja äraöeldud) seade mahutas 2TB andmeid, kuna seda kaupluses enam polnud, ostsin 3TB seadme. Hinna poolest tuli ilmselt sama välja, sest järelmaksuga oleksin 2TB seadme eest tasunud umbes sama palju kui nüüd kallima variandi väljaostmisel.

Tegemist ei ole mugavusostuga, sest juba pikemat aega pidin hoolega valima kohta kuhu oma üha kasvavat digitaalset pildikogu mahutada. Mati lauaarvuti kõvakettal on neid sadu gigabaite, minu sülearvuti on pidevalt täis ja ka väliseid väikseid kettaid hakkas nappima. Lisaks ei ole väikesel ja portatiivsel kettal failide hoidmine turvaline eelkõige seetõttu, et see võib kergesti kaduma minna või siis maha katki kukkuda. Tegelikult viibis nii mõnegi albumi tagastamine just selle taga, et mul ei olnud kuhugi fotosid skanneerida. 3TB peaks minu vajadusi mõneks ajaks rahuldama ning võimaldama koduarvutid fotodest puhastada.

Ostetud kõvakettale langes valik peamiselt Euronics konsultandi soovitusel. Valisin kallima, sellise, mis võimaldab faile ruuteri vahendusel sisevõrgus ja üle neti jagada või vaadelda. Seadistamine oli üllatavalt lihtne, et isegi minusugune diletant sellega kenasti hakkama sai, seda nii arvutis kui ka nutitelefonis. Eile õhtul tõstsin ümber esimesed kümned gigabaidid fotosid ja jätkan sellega järgnevatel päevadel.

Järgmiseks lahendamist vajavaks pudelikaelaks on meie internet. Saame seda üle õhu ja selle maht on kuu lõikes piiratud 60GB peale. Tundub üüratu number kuid Mati osalusel oleme sageli enne kuu lõppu kogu oma ressursi ära kasutanud ja kasutus kasvab kasvõi ülalkirjeldatud seadme täisväärtusliku ja sihtotstarbelise kasutamise näol. Ootame, et operaatorid tuleksid välja mingite mõistlike valikutega ka nende jaoks, kes kaabli otsast liiga kaugel asuvad. Õnneks tundub, et ka selle tunneli lõpus paistab valgus.

Tegemist on veel ühe näitega varjatud kuludest, mida ühe või teise projektiga tegelemine enesega kaasa toob. Ei ole nii, et teed keskkonna valmis ja edasi läheb kõik lepase reega. Arendus, hooldus ning jätkusuutlikkuse tagamine on kallid, kallimad kui projekti visuaalne pool ise kuigi ka see pole ju odav. Õnneks on mul täna olemas mõistev abikaasa, töö ning 12 hektarit maad. Viimast nimetan seetõttu, et just väljarenditud põllumaa hektarite eest laekunud tulu oli suureks abiks selle konkreetse investeeringu tegemisel.

4 kommentaari to “Väline kõvaketas My Cloud, WD / 3 TB”

 1. Ain Says:

  Soovitan kindlasti mitte hoida väärtuslikke foto ja dokumendikogusi sellistel ühe kettaga seadmel. Olen näinud kahjuks nii mõnelgi korral neid inimesi kellel ketas sarnases seadmes on rikki läinud ja andmed kadunud. Oluliselt kindlam on hoida selliseid andmeid nn. NASil kus sees 2 ketast peeglis. Ehk siis kõik andmed on korraga kahel kettal. Kui ühega midagi juhtub siis teisel andmed säilivad. Lisaks võimaldavad sellised seadmed ka oluliselt rohkemat kui andmete hoiustamine. (ip kaamera salvestus, avalik fotoalbum sõpradele, VPN, jms.) Siit saab aimu- https://www.synology.com/en-global/
  Interneti osas on täna Telial päris hea lahendus 4G baasil- 21€ eest kuus, internet ilma mahupiiranguta 20/5 ja lisaks võimalik võtta digi tv. Eeldusel et asukohas on normaalne 4G levi.

 2. marko Says:

  Aitäh soovituste eest. Võtan arvesse. Kust neid Synology asju Eestis osta saab? Ja milline oleks hea mudel kodukasutuseks?

 3. Andres Says:

  Kindlasti nõustun eespool kõnelejaga ketaste peegeldamise (RAID lahendus) koha pealt. Ilmselt suudab seda teha praktiliselt iga NAS-seade, mil rohkem kui üks ketas, kuid Synology seadmed on kahtlemata ühed paremad ja Eestis vabalt kättesaadavad (minu oma on Arvutitargast pärit, kuid Hinnavaatlusest otsides leiab ka teisi tarnijaid).

  Hea mudel kodukasutuseks – kui peamiselt on eesmärk hoiustada pilte, siis kõige odavam kahe kettaga variant sobib usutavalt täitsa hästi (kirjuta mulle kuskil, kui täpsemalt huvi tunned). Synology seadmetel tavaliselt kettaid kaasas ei ole ning need tuleb eraldi vaadata. Sellisesse rolli julgeks soovitada WD Red seeria kettaid (neid on odavamaid ja kallimaid, aga odavamad kõlbavad juba ka täitsa hästi).

  Kogu mure selle lahenduse puhul lõppkokkuvõttes ongi nüüd hind, sest NAS seade ise maksab juba praktiliselt sama raha, mille eest saab ühe kettaga võrku ühendatava seadme. Sinna juurde siis veel NAS-i sobivad kettad kahekordsena ja vaatabki vastu soliidne summa.

  Lõppkokkuvõttes tasub vaadatagi seda olukorda ka nii, et kas on üldse mõistlik hoida neid faile kuskil kohapeal, või oleks mõistlik teha seda hoopis pilveteenustes. On neid, kes piltegi on nõus täissuuruses, kuid mõistliku tasu eest hoiustama.

  Ideaalvariant ongi selline: kodus dubleeritud ketastega NAS-seade ning see seadistatud tegema varukoopiaid mõnda pilveteenusesse. Ilmselt kallis, kuid äärmiselt kindel.

 4. Andres Says:

  Ja pilveteenuste ning võrku varukoopiate tegemise kasutamiseks on tõesti vaja leida mahupiiranguta mobiilne Internet, mis nüüd õnneks on juba nii Telia’l kui Elisal olemas talutava hinnaga.

Leave a Reply