11 aastat

Viimased kuud on minu ellu toonud skisofreenilisi päevi, mil pean ennast pidevalt näpistama veendumaks, et olen ärkvel. Et mitte kogu mõistust ja enesekindlust kaotada, võtsin kätte ja sirvisin oma karjääri viimase 11 aasta saavutusi. Osalt ka seetõttu, et lugejad teaksid, millega ma siin Nahkanuial tegelen. Kuna jaekaubanduses võib tulemusi mõõta mitmeti, valisin enda arvates kõige objektiivsema ja arusaadavama viisi ning loetlen kauplusi, mis nende aastate jooksul on minu poolt (juhtimisel) avatud või ümber ehitatud. Võin vist puhta südametunnistusega väita, et mul on olnud võimalus töötada selles valdkonnas maailma (ning Eesti) tipptegijatega ning ka nemad pole minu poolt tehtu osas kiitusega kitsid olnud.

Olen avanud kauplusi Eestis, Lätis ja isegi Soomes. Olen pidanud ehitama kauplusi väga lühikese aja jooksul, tegemata sealjuures järeleandmisi kvaliteedis. Ja kuigi näiteks Sportlandile oli omane alustada ja lõpetada projektid lisaks olematule etteteatamisajale ka olematu tähtajaga, kogemus mille eest olen tagantjärele isegi tänulik, pean suurimaks motivaatoriks selliste ülesannete edukal saavutamisel siiski isiklikku ambitsiooni, soovi ennast tõestada. Selle nägemine, kui vähe osatakse ja tahetakse ettevõtetes rakendada loomulikku talenti, on mind pannud rohkem tähelepanu pöörama inimestele, nende oskustele ja teadmistele. Andes töötajatele selgelt piiritletud vastutust, on tulemuseks ühtne, kiirelt muutustele reageeriv ning tulemustele orienteeritud meeskond. Suutsin sellise luua oma viimasel ametikohal ECCO kaupluste juhina ning saan seda tõestada mulle meeskonna poolt väljastatud soovituskirja näol.

Alati ei ole ma olnud olukorra peremees, mis tähendab, et ma ei saa võtta enesele kogu au avatud kaupluste hilisema edu või ebaedu osas. Sageli olen olnud sunnitud avama kauplusi asukohtades, mille hilisemasse edukasse toimimisse mul usk puudus. Ma saan aru, et sageli kaaluvad mitmeid kaubamärke esindava ettevõtte üldised huvid üles konkreetse brändi huvid kuid sellisel juhul peavad otsustajad andma enesele aru ka tagajärgedest, mitte nõudma kehvale otsusele ideaalseid tulemusi. Piire on seadnud eelarve. Tuleb meelde üks kauplus, mille pinna võtsime üle teiselt rentnikult. Kaupluse lagi tulnuks välja vahetada kuid kuna eelarve seda ei lubanud, lappisime vana. Tulemuseks olid mõrad laes üsna pea pärast avamist. Selliseid nüansse on veelgi kuid nende kõigi kirja panekuks pole see ajaveeb õige koht.

Kõigi allnimetatud kaupluste avamise osas tahan tänada kõiki neid inimesi, töötajaid ja partnereid, kes andsid oma hindamatu panuse. Olen oma karjääri kestel kohtunud kümnete silmapaistvate isiksustega, kellega teeksin meelsasti koostööd ka tulevikus! Aitäh teile, kui juhtute seda postitust lugema.

Vaadates tehtule tunnen ennast enesekindlalt. Mul on selleks põhjust. Ja seepärast ärge pange pahaks ka selle postituse ennastkiitvat tooni. Mul on seda praegu vaja. Sest palju meil siin Eestis ikka neid on, kes saavad oma kontole kirjutada ligi 20 brändikaupluse avamise? :)

Kuid nüüd kaupluste juurde! Minu esimene avatud kauplus oli Timberland Lõunakeskus. Avasin seda iseseisvalt kõigest 8 kuud pärast tööleasumist Sportlandis, 2005. aasta aprillis. Hiljem tuli mul sama kauplus kolida ümber uude asukohta.

2005-04 TBL LK ©Marko Mänd

2006 aasta märts tõi enesega kaasa kahe kaupluse avamise. Üks neist Soomes, Helsinki kesklinnas asuvas Kamppi keskuses ja teine Riias Spice keskuses.

Timberland Kamppi avamisest on meeles pinna keerukus ning jagatud juhtimine. Kuigi projekti vedasin mina, jäi selle teostamine osalt ettevõtte kohalikule tegevjuhile. Mäletan kuidas soomlaste tööstiil pingeid tekitas, lampe paigaldanud elektrikud tegid kohvipausi iga poole tunni tagant. Tähtaegse avamise vormistasime siiski tänu minuga kaasas olnud Eesti meeskonnale ja ehitajatele.

2006-03 TBL KMP ©Marko Mänd

Timberland Spice oli esimene Timberlandi brändipood Lätis.

2006-03 TBL SPICE ©Marko Mänd

Timberland Kristiine avamine 2006 aasta mais. Kauplusel oli algselt kaks sissepääsu, millest üks tuli hiljem kinni panna kuna ei hakanud soovitud kujul tööle ning lisaks võttis ära hädavajaliku väljapanekupinna. Avamiseelse öö veetsin kaupluses mööblit paigaldades ja väljapanekuid tehes.

2006-05 TBL KR ©Marko Mänd

Timberland Centrs Riias, avatud 2006 aasta augustis. Taaskord veetsin avamiseelse öö kaupluses mööblit paigaldades ja väljapanekuid tehes.

2006-08 TBL CENTRS ©Marko Mänd

Timberland Ülemiste kaupluse avasin 2006 aasta septembris. Ilus pood ehkki pisut suur.

2006-09 TBL ÜL ©Marko Mänd

2006 aasta oktoobris avasin Timberland kaupluse Tartu Kaubamajas. See ilus ja kompaktne kauplus on praeguseks suletud.

2006-10 TBL KMS ©Marko Mänd

Timberland Mols Riias avati endise Nike kaupluse pinnal 2006 aasta novembris.

2006-11 TBL MOLS ©Marko Mänd

2006 aasta novembris avasime Timberland kaupluse Ozas keskuses Riias.

2006-11 TBL OZAS ©Marko Mänd

Foorum keskuse avamine Tallinna kesklinnas 2007 aasta märtsis oli suursündmus, kuhu oli kutsutud palju külalisi. Teiste kaupluste seas tegi uksed lahti ka Timberland.

2007-03 TBL FOORUM ©??

2007 aasta mais avasin meeskonnaga kaupluse Pärnus Kaubamajakas.

2007-05 TBL KMS ©Marko Mänd

Timberland Lõunakeskus kolimine toimus aastase perioodi ajal (2009 november), mil olin Sportlandi tagasi kutsutud. Vahepeal oli kaupluste kontseptsioon uuenenud ning muutused keskuses tõid kaasa asukohavahetuse. Vaateakendel olevad lambid lasin tuua IKEAst. :)

2009-11 TBL LK RF ©Marko Mänd

ECCO Tasku kolimine 2012 aasta märtsis oli minu esimene ehitusprojekt ECCOs. Koostöös keskusega suutsime teostada kolimise vaid 3 päevaga, aeg mis kulus vanal pinnal mööbli ning tehnika mahavõtmiseks ja uues kohas ülespanekuks. Kui ma Timberlandi puhul mäletan vähemalt ühe Eesti kaupluse puhul avamise edasilükkumist, siis ECCO projektid sujusid vaatamata väikestele ajaväravatele laitmatult. Me ei hilinenud kordagi ja avasime reeglina kokkulepitust varem.

2012-03 ECCO TASKU RF ©Marko Mänd

2012 aasta novembris kolisin Kristiine keskuses kaks olemasolevat, seni eraldi pindadel paiknenud ECCO kauplust (Adults + Kids) üheks. Lisaks kolimisele sai kauplus uue mööbli ehk siis tegemist oli täismahulise avamisega. Võin eksida aga kauplus oli kinni vaid 5 päeva.

2012-11 ECCO KR RF ©Marko Mänd

2013 aasta märtsis kolisin seoses peatselt algavate ehitustöödega keskuses ECCO Narva Outlet kaupluse uude asukohta. Kasutasime vana mööblit väikeste modifikatsioonidega kuid uus pind tuli täismahus ümber ehitada.

2013-03 ECCO NARVA RF ©Marko Mänd

Samal kuul ehitasime ümber ECCO Ülemiste kaupluse, mis sai ka uue mööblilahenduse. Olime ühed esimestest, kes avasid kaupluse uueneva Ülemiste sisekujundusnormidele vastavalt.

2013-03 ECCO ÜL RF ©Marko Mänd

2014 aasta juunis avasin ennetähtaegselt ECCO kaupluse Viru keskuses. Tegemist on vaieldamatult suurima eelarvega projektiga, mida olen juhtinud. Püsisin eelarves ning tulemus sai suurepärane.

2014-06 ECCO VIRU ©Raigo Pajula

2014 aasta augustis avasin ECCO Rocca al Mare kaupluse. Tegemist oli kontseptsiooni uuendamisega, mille käigus vana mööbel eemaldati, kauplus ehitati osaliselt ringi ning viimistleti täismahus. Tänu Viru poe avamisel saadud kontaktidele, suurepärasele meeskonnale ning kogemustele sujus avamine ideaalselt. Kauplus oli ümberehituseks suletud vaid kaks nädalat.

2014-08 ECCO ROCCA RF ©Marko Mänd

Leave a Reply