Vanad pildid peegelpildis

Ilm väljas on tuuline ja kole ning kuna tüdruku uneaeg vankris takistab mu tänaseks planeeritud  trimmerdamistöid, kasutan juhust, et pöörata lugeja tähelepanu ühele olulisele asjaolule vanade fotodega seoses, mis võib teinekord saada takistuseks ühe või teise koha äratundmisel, fotol oleva hoone või hoonetekompleksi identifitseerimisel. Teemaks on peegelpildis ilmutatud fotod.

Ma ei ole proffessionaalne fotograaf ja kodus fotode ilmutamine on hobina minust mööda läinud. Siiski sai kooliajal sedagi sõbra juures pealt vaadatud, nii et kui silmamälul on mingi kaal, ma päris võhik sellel alal ka ei ole. :) Meelde on jäänud, et filmil pole vahet, kummalt poolt seda ilmutada, vaatajal küll.

Alles hiljuti murdsin ma pead ühe fotoga, mis väidetavalt oli tehtud minu maja ees olnud laudast. See ei klappinud kuidagi. Kuhu iganes ma pildistatavaid ka ei mõelnud, sellist fotot Nippi Kõrsi talu ees teha ei saanud. Olukord lahenes, kui keerasin arvutis foto peegelpilti, mille tulemusel foto parem serv muutus vasakuks ja vastupidi. Pildistamise koht sai kohe selgeks.

Siin need fotod on, ülemine sellisena nagu ta minuni jõudis, alumisel sama foto ümberkeeratuna.

Kui ma üleeile Väljaotsa talus istusin ja pilte Käpa talust uurisin, avaldas peremees kahtlust ühel pildil elumaja ees oleva sahtkaevu asukoha suhtes. Ta ütles, et selles kohas kaevu olla ei saanud või siis pidi hoovil olema kaks kaevu. Tema nimelt jäi vanasse kaevuauku traktoriga kinni hoopis hoone teises nurgas. Ma küll mainisin, et äkki on foto fotograafi poolt peeglisse keeratud aga kuna peremehel selles küsimuses “autoriteet” puudus (majaga oli seos perenaisel ja tema emal), ei võetud tema ütlusi väga tõsiselt. :)

Et kolme Käpa talu pildiga on midagi valesti, sain ma esmalt aru siis kui vaatasin väidetavat Käpa talu elumaja ehitust. Sellel on näha, et ehitatakse ümarpalkidest hoonet, samas kui ainult mõni aasta hilisemasse aega dateeritud foto, 100% Käpa taluna identifitseeritav hoone, on tahutud palkidest. Samuti ei klappinud hoone fassaad, kus akende arv ja ukse paigutus ei läinud kokku. Järeldust polnud raske teha, tegemist on mingi teise talu elumaja ehitusega. Siin ei aita isegi foto keeramine.

Kui ma hakkasin veebikeskkonda vanadpildid.net eelpoolmainitud Käpa fotot kaevuga üles panema, otsustasin seda kontrollida ja võrrelda ülaltoodud fotoga, kus hoone paigutus vastab täna Käpal olevate vundamentide ja jäänuste paigutusega. Tulemusi vaadake järgmiselt gif animatsioonilt (NB! fotod vahetuvad ise!).

Ei klapi eks! Mõlemal fotol paistab elumaja otsas kõrvalhoone nurk, mis erinevatel fotodel on hoone erinevas otsas. Lisaks on oma asukohta vahetanud tuulekoda. Ja kui siis lisada kaevu materiaalsete jäänuste põhjal kindlakstehtav asukoht, võikski asuda fotot peeglisse keerama. Just seda ma tegin ning asjad läksid paika. Tulemus:

Nii et teinekord võib juhtuda, et isegi asjaosaliste enda (sh. fotograafi) mälu veab hiljem pilte ilmutades või mälestusi heietades hoonete ja keskkonna suhtes alt. Siis tuleb kriitiline meel ja analüüsioskus abiks. Hea kui on võrdlusmaterjali või siis on pildil kujutatuga olnud võimalus selle asukohas tutvuda.  Mul näikse kõik see olemas olevat ja ma olen endaga rahul! :)

Vanade fotodega tasub seega olla ettevaatlik ning arvestada võimalusega, et fotot tuleb adekvaatsema tulemuse saavutamiseks digitaalselt “töödelda”! Minu mõlemad näited on pärit hilisemast ajast, kui fotosid tehti juba filmile. Kas ka klaasnegatiiviga samasugune eksitus võib juhtuda, ei oska ma öelda. Eks aeg näitab.

Leave a Reply