Haava tee puhastamine 2015

Ma ei olegi vist kirjutanud, et millalgi suve esimeses pooles, pärast tuulemurru ja metsakuiva väljavedu, tõi Toivo Vardja teele kolm suurt koormat killustikku, millest piisas, et ühel lõigul suuremad augud päris korralikult ära täita. Ja kuigi on tegemist järgimist vääriva teoga, mis rõhutab mitte ainult omanikuks olemise rõõme vaid ka kaasnevaid kohustusi, on olukord ideaalist kaugel. Siiski võib Vardja tee seisukorda pidada endiselt rahuldavaks ning erilist rõõmu teeb see, et teega seonduv on nüüdseks pälvinud vähemalt kahe omaniku tähelepanu. Selle tulemusel peaks tee olukord pärast põllutööde lõppu paranema veelgi.

Üle pika aja puhastati ka Haava teed. Seda tegid kohalikud jahimehed möödunud nädalavahetusel eesmärgiga hakata seal saabuval hooajal jahti pidama. Viis meest läksid trimmerite ja saagidega varustatult Haavani välja, saagides tee peal läbi kõik sinna kukkunud puud ja oksad ning trimmerdades maha noore võsa. Viimati tegime sedasama Ervita meestega aastal 2010. Erinevuseks ehk niipalju, et meie töö tulemus oli hoolikam, kuna trimmerdasime maha ka kõrge rohu kuid me ei jõudnud nii kaugele kui jahimehed. Järgnevatel aastatel on tee puhastamine toimunud Haava lagendikku puhastama mineva traktori poolt “kõrvalsaadusena”, kõik teel olev lihtsalt lömastatakse traktori rataste all.

Sel aastal tuli traktor mõni päev pärast jahimehi ja mul avanes võimalus traktori jälgedes ATV-ga Haaval käia. Mineku eesmärk oli näha, 1) kas traktor teeb seda mida palusin, ehk niidab juba minnes teerajalt rohu maha ning 2) milline on tee olukord ja läbitavus pärast traktorit – seda on ju vaja ka jooksvalt hooldada. On huvitav, et kui jahimehed teavitasid oma tegevusest Tooma kaitsealal paiknevat tehnikut, kes on ühtlasi Keskkonnaameti käepikendus, olevat tema esimene küsimus puudutanud vastava loa olemasolu! Niipalju kui mina tean, ei vaja olemasolevate metsateede puhastamine, ka kaitsealal, mingeid erilube ning teiseks, vaadake, milliseks jäi Haava tee pärast seda kui sealt Keskkonnaameti poolt tellitud hooldusniiduk läbi läks. Olen seda aastaid mõelnud, miks ei arvestata looduse kaitsmisel, mida Haava lagendiku puhastamine kindlasti on, loodusoludega? Kuidas saab olla, et registreeritud ja planeeritud hea tegemisel tehakse teisal lausa seatemp? Et keegi ei kontrolli tee olukorda, ei tähenda ju seda, et selle võiks põhjatuks sõita! Või tähendab? Sest kuigi ametnikud ise kaitsealal ei käi ega seda tunne, kas tõesti ei saa Haava lagendiku puhastamiseks valida kuivemat aega? Arvestades asjaoluga, et traktor läbis Haava teed edasi-tagasi kaks korda, võib lõpptulemus olla veelgi hullem. Aga noh, vähemalt lagendik on nüüd puhas!

Haava tee 09.09.2015 @Nahkanuia

Haava tee 09.09.2015 @Nahkanuia

Haava tee 09.09.2015 @Nahkanuia

Haava tee 09.09.2015 @Nahkanuia

Haava tee 09.09.2015 @Nahkanuia

Haava 09.09.2015 @Nahkanuia

Haava 09.09.2015 @Nahkanuia

Ja paar videod, mis pisut paremini illustreerivad traktori jäetud tee läbimist kas jalgsi või näiteks ATV-ga. Üks jahimees kommenteeris fotosid sõnadega “jõhker” ja tõsi ta on. Kuigi ma tean, millise mootorsõidukiga neil on plaanis jahimehed kütiliinile laiali jagada, ei saa see tingimusi arvestades kerge olema.

Ma ei imesta kui keegi minu loata ja mootorsõidukiga kaitsealal viibimise kohta kaebuse esitab, see on meil ju Eestis kombeks. Kui pidada tõeks tehniku kommentaari jahimeeste tegevusele, pole ka välistatud, et süüdistuse esitab otse keskkonnaamet. :)

Olgu ka öeldud, et traktor vähemasti Haavale minnes niidukiga teed ei puhastanud. Ta tegi seda ainult ühel soosaarel.

3 kommentaari to “Haava tee puhastamine 2015”

  1. ingi Says:

    hei..kas oled ka sattunud Kanamatsi sel aastal..see metsaraie ,mis tehti esimese ja teise künka vahepeal sel varakevadel ja need roopad väärivad ka ikka vaatamist..raie piir jookseb sealt kus seisab silt Endla Looduskaitseala Kanamatsi Raba Sihtkaitse Vöönd…loodust kaitseme sealtmaalt kus jookseb piir..ma saadan mõned pildis Sul meili..võid neid kasutatda kui soov

  2. marko Says:

    Ei ole sattunud. Aga pildid saada ikka.

  3. rene Says:

    Minu teada käis keegi ka vallast kevadel Kanamatsi (roobastega) olukorraga tutvumas. Mis järeldused või tegevused sellele järgnesid, on minule teadmata. Aga hetkeseis on inetu.

Leave a Reply